zmiana czasu 2019
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Sprawdź koniecznie, kiedy śpimy o godzinę dłużej!

Aleksandra Frankowska 24 października 2023 13:30
zmiana czasu 2019
Fot. Adobe Stock

28 października 2023 roku zmieniamy czas na zimowy. Choć dla wielu z nas ta tradycja wydaje się być oczywistością, dla innych pozostaje źródłem nieporozumień i kontrowersji. Sprawdź, kiedy dokładnie należy zmienić czas.

Historia zmiany czasu

Pierwsze pomysły dotyczące przestawiania zegarków pojawiły się już w XIX wieku, jednakże pierwsza oficjalna inicjatywa przyszedł z Niemiec podczas I wojny światowej, gdzie próbowano w ten sposób oszczędzać energię. Idea ta rozprzestrzeniła się wkrótce na całą Europę oraz Stany Zjednoczone.

Czytaj też: Jarosław Bieniuk o ukochanej: „Dawała mi i daje też miejsce na pamięć i miłość do Ani”

W Polsce wprowadzono zmianę czasu po raz pierwszy w 1977 roku. Od tego czasu, co roku przestawiamy zegarki dwa razy: w marcu na czas letni i w październiku na czas zimowy.

Jak przestawić zegarki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza cofnięcie zegarków o jedną godzinę. W nocy z soboty na niedzielę, 28 października, o godzinie 3:00 przestawiamy wskazówki zegara na 2:00. Dzięki temu zyskujemy dodatkową godzinę snu.

Kontrowersje wokół zmiany czasu

Przez lata zmiana czasu była przedmiotem licznych debat. Krytycy twierdzą, że zaburza ona rytm biologiczny człowieka, prowadząc do problemów ze snem, koncentracją oraz zdrowiem. Ponadto, choć pierwotnym celem było oszczędzanie energii, niektóre badania sugerują, że rzeczywiste oszczędności są niewielkie.

Wielu ludzi nie jest jednak przeciwnych zmianie czasu i cieszy się dodatkową godziną snu w październiku oraz dłuższymi wieczorami w okresie letnim. 

TAGI #zegarki

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.