Zalety osób wysoko wrażliwych w pracy
Fot. Adobe Stock
VIVA! PSYCHE

Zalety wysoko wrażliwych osób w miejscu pracy

W jaki sposób wrażliwość może sprzyjać rozwojowi kariery i być zaletą w miejscu pracy?

Dorota Falkowska 15 kwietnia 2021 19:30
Zalety osób wysoko wrażliwych w pracy
Fot. Adobe Stock

Odczuwanie emocji innych ludzi na bardzo głębokim poziomie, introwertyzm, nieśmiałość, intuicyjne myślenie, kreatywność – to cechy, które wyróżniają wysoko wrażliwe osoby (WWO). Mogą być bardzo pomocne w wielu życiowych sytuacjach, ale czy sprzyjają w miejscu w pracy? Czy ktoś, kto woli spędzać czas w naturze niż na imprezie i ceni ciszę ponad tzw. „small talki”, może zostać cenionym pracownikiem? Jak najbardziej. Pod warunkiem, że obali w swojej głowie kilka mitów i uwierzy w swoją siłę. 

Zobacz także: Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Czy osoba wrażliwa może zrobić karierę?

Głębokie odczuwanie nie jest wadą. Postrzeganie wrażliwości jako słabości jest powszechnie akceptowanym i najniebezpieczniejszym mitem – twierdzi dr Brene Brown, amerykańska naukowiec i autorka książek na ten temat. Uważa ona, że wrażliwość leży u podstawy wszystkich emocji i uczuć. Jeśli czujesz – jesteś wrażliwy. Zatem przekonanie o tym, że wrażliwość jest oznaką słabości, prowadzi nas do wniosku, że uczucia są słabością w ogóle. 

Cechy WWO mogą nie tylko nie przeszkadzać w karierze, ale również pomóc się jej rozwinąć. W świecie, w którym powszechna jest nieuprzejmość, rozpychanie się łokciami i zasada: „po trupach do celu”, intuicja, kreatywność, empatia i sumienność, to cechy na wagę na złota. Kluczem jest w nie uwierzyć. Uwierzyć, że wrażliwość, o której do tej pory myśleliśmy, że jesteśmy na nią skazani, jest bardzo cenna. 

W jaki sposób wykorzystać cechy osoby wrażliwej i zrealizować swój potencjał w środowisku pracy? Oto siedem supermocy WWO w miejscu pracy:

Świetny dyplomata

Osoby wysoko wrażliwe, zanim coś powiedzą, lubią to sobie przemyśleć i wypowiedzieć swoje zdanie w pełni świadomie. Wrażliwy pracownik, to również osoba, która zazwyczaj uważnie podejmuje decyzje. Taka ostrożność przekłada się na umiejętność taktycznej komunikacji, nawet w sytuacji pod presją.

Krytyczne myślenie 

Badania wykazały, że mózg osoby wysoko wrażliwej nie tylko pobiera więcej informacji, ale także przetwarza je w bardziej złożony sposób. Takie dokładne analizowanie sytuacji, niezależnie od tego, czy jest to propozycja nowego biznesplanu, czy próba rozwiązania wyzwania zespołowego, jest bardzo praktyczną umiejętnością w środowisku pracy. Problem pojawi się wtedy, gdy osoba wrażliwa nie uwierzy w słuszność swoich wniosków i postanowi się z nimi nie ujawniać. WWO musi stale pracować nad swoim wycofaniem i poczuciem wstydu, a także uwierzyć, że jego sugestie oraz uwagi mają dużą wartość. 

Większa zdolność dostrzegania i unikania błędów

Wyczulenie na subtelności, czujność i bycie dobrym obserwatorem to u pracownika cechy, które sprzyjają rozwiązywaniu problemów i znajdowaniu kreatywnych rozwiązań na dane braki w systemie pracy. Pracownik z wysoką wrażliwością nieustannie poszukuje sposobów na wprowadzanie ulepszeń w miejscu pracy, a jego pomysły są bardzo nowatorskie. 

Uważność na innych 

Współodczuwanie i wysoki poziom empatii sprawiają, że WWO zna się na ludziach. Generalnie bardzo łatwo wyczuwa nastroje innych, a kiedy zdąży choć trochę poznać zespół, z którym pracuje, tym łatwiej będzie mu przewidzieć jego potrzeby emocjonalne. Takie czytane między wierszami pomaga określić, kiedy zespół jest wypalony, czy dana osoba potrzebuje wsparcia lub kiedy klient, czy szef jest niezadowolony.

Profesjonalizm

Na tę cechę składa się kilka innych predyspozycji osoby wysoko wrażliwej. Głęboka emocjonalność, to motywator WWO jako pracownika. Powoduje, że dołoży on wszelkich starań, by sprostać wymaganiom przełożonego, a co więcej, nie popełnić błędów. Jeśli zależy mu na danym projekcie, jego zaangażowanie, sumienność i dokładność wychodzą na pierwszy plan i emanują profesjonalizmem. Te cechy, z oczywistych względów, są bardzo cenione w środowisku pracy, o ile nie pozwoli się, aby perfekcjonizm lub negatywne myślenie stanęło nam na drodze. 

Harmonijne środowisko pracy 

Ze względu na wyjątkową świadomość i empatię, WWO ceni różne style pracy. W rezultacie daje swoim współpracownikom przestrzeń na ich niezależność i tym samym stwarza warunki pracy, w których każdy może się rozwijać. 

Otwarcie na wiedzę i ciągły rozwój 

Osoby wysoko wrażliwe mają nienasycone pragnienie wiedzy. Ich duża motywacja do nauki sprawia, że są oni pochłonięci również swoim rozwojem osobistym. To najlepsze „ubezpieczenie zawodowe”, jakie można sobie sprawić. Zwłaszcza w środowisku pracy, które ciągle mknie do przodu i zaskakuje zmianą na każdym kroku. WWO chce za tymi zmianami gonić, a nawet je wyprzedzać, co jest ogromnie cenną i przydatną cechą.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.