Dom na kółkach to marzenie wielu współczesnych podróżników. Pozwala na zachowanie pozorów mieszkania, a przy okazji jest tak mobilny, że dowiezie nas niemal wszędzie. W góry, nad morze, nad jezioro, a nawet do innego kraju. W okresie pandemii campery stały się niezwykle popularne, dając nam jeszcze namiastkę wolności. Zamknięte hotele spowodowały, że ludzie szukali sposobu na obcowanie z naturą. I chociaż na świecie turystyka wróciła już do normy, to campery zyskały drugie życie. Jak zorganizować wakacje na kółkach? Ile to kosztuje i jakie są zasady?

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Małgorzata Rozenek-Majdan razem z rodziną wyrusza do Skandynawii! Kamper jest luksusowy!

Karawaning, czyli wakacje na kółkach

Pierwsza i najważniejsza kwestia jaką należy wziąć pod uwagę w kwestii wypożyczenia campera na wakacje to fakt, że wcale nie jest to wypoczynek tańszy, niż wakacje w hotelu. Jeśli planujecie ekonomiczny wypoczynek, należy poszukać innej opcji. Karawaning, bo tak właśnie nazywane są wakacje camperem, cenowo można porównać do zagranicznych wakacji. Wakacje camperem pozwalają na wolność i swobodę, niemal całkowity brak ograniczeń w kwestii doby hotelowej i wiele innych udogodnień. Camper w Polsce można wypożyczyć, jednak obejmuje to specjalne zasady oraz cenę.

Adobe Stock

Ile kosztuje wynajem campera?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie jest tania forma spędzania urlopu. Cena zależy oczywiście od wielkości pojazdu oraz jego wyposażenia, które może być naprawdę różne – od ubogiego, do wręcz luksusowego. Campery wypożyczane są na doby. Minimalna kwota to wówczas około 300 zł brutto, a może ona sięgnąć nawet 1000 zł brutto. Należy też pamiętać, że wiele firm zastrzega sobie okres minimalnego czasu wynajmu pojazdu i często zaczyna się on od 4, a nawet 7 dni. Na krócej jest to po prostu nieopłacalne. Najwyższe ceny za wynajem campera obowiązują oczywiście w sezonie letnim oraz podczas majówki.

Co obejmuje cena wynajmu campera?

Pamiętajmy, że cena, którą płacimy to nie tylko eksploatacja pojazdu. Wliczone jest w nią przygotowanie samochodu do podróży, czyli napełnienie butli gazowej, zbiorników z wodą, a także czynności serwisowe. Dodatkowo należy więc nastawić się na kolejne koszty, które obejmują również wypożyczenie mebli turystycznych, naczynia kuchenne, przetwornicę prądu, grill, rowery, ekspres do kawy czy nawigację. Każda firma wypożyczająca campery ma swój indywidualny cennik. Przed podjęciem decyzji o wakacjach na kółkach, warto poprosić o przygotowanie wstępnej wyceny Waszej podróży. Istotna jest również kaucja, oczywiście zwrotna, ale konieczna do uiszczenia przed wypożyczeniem auta. W większości przypadków należy zapłacić około 5-6 tysięcy złotych brutto, które mają zabezpieczyć firmą przed ewentualnymi szkodami, które mogą pojawić się w aucie. Jeśli ich nie będzie, kaucja zostaje zwrócona.

Zobacz także

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Julia Pietrucha wycofała się z show-biznesu i... na pewien czas zamieszkała w kamperze!

Zasady wypożyczenia campera w Polsce

W większości przypadków, campera można wypożyczyć mają ukończone 25 lat i będąc w posiadaniu prawa jazdy od minimum 2 lat. Umowy przygotowywane przez firmy dopuszczają najczęściej wyjazd do innych krajów w Unii Europejskiej, jednak wyjazd poza jej granice może być już niemożliwy. Co istotne, w umowach określony zostaje również dzienny maksymalny dystans, który można pokonać. Najczęściej nie może on przekroczyć 400 km.

Reklama
Adobe Stock

Najlepsze campingi w Polsce

Kiedy już przebrniemy przez formalności, czas wybrać miejsce, gdzie spędzimy nasze wakacje w domu na kółkach. W Polsce nie brakuje urokliwych i specjalnie przeznaczonych do postoju dla camperów miejsc. Jednym z najpopularniejszych kempingów jest ten położony nad Biebrzą, nieopodal Wrocławia. Malownicze widoki i otoczenie natury sprawia, że można tutaj odpocząć i zrelaksować się podczas urlopu. Wiele osób korzysta również z leśnego kempingu w Borach Tucholskich oraz kempingów miejskich. Nie można zapomnieć również o Chałupach, gdzie przyczepy i campery mają wręcz swoje dzielnice. I chociaż Polska w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej wciąż jeszcze raczkuje jeśli chodzi o karawaning, każdego roku zaskakuje nas nowymi miejscami zapierającymi dech w piersiach.

Reklama
Reklama
Reklama