rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-jakie-wybrac-17
Fot. AdobeStock.com
magiczne święta

Boże Narodzenie 2020 : jakie rośliny są najlepsze na święta? Oto 7 hitów!

Sprawdź, jak przystroić swoje mieszkanie na gwiazdkę!

Redakcja VIVA! 2 grudnia 2020 19:30
rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-jakie-wybrac-17
Fot. AdobeStock.com

Święta Bożego Narodzenia przede wszystkim kojarzą się z choinką. Ale oczywiście to nie jedyna roślina, która w tym wyjątkowym czasie gości w naszych domach. Jakie jeszcze rośliny wybieramy? Najchętniej te w jednym z dwóch kolorów. Powód? Tradycyjnie Boże Narodzenie związane jest z dwoma barwami: zieloną i czerwoną. To w tych kolorach najczęściej tworzymy ozdoby świąteczne i aranżujemy wnętrza. Dlaczego akurat te barwy wybieramy? Zieleń jest symbolem nadziei i wierności, natomiast czerwień to symbol krwi Chrystusa. Nic więc dziwnego, że rośliny, które królują w okresie Bożego Narodzenia są głównie zielone i czerwone. Oto 8 najpopularniejszych (oprócz choinki!) bożonarodzeniowych roślin.

Rośliny na Boże Narodzenie: gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska czyli wilczomlecz nadobny albo poinsecja używana jest do stroików bożonarodzeniowych, a także do dekoracji choinki. Ale uwaga! Jej łodygi po przełamaniu wydzielają biały, trujący sok. Lepiej więc nie ustawiać tego kwiatu w zasięgu małych dzieci. Plusem gwiazdy betlejemskiej jest trwałość - potrafi przetrwać do dwóch tygodni. Jeśli po obcięciu zanurzymy końce łodyg w gotującej się wodzie lub przytrzymamy nad ogniem, przedłużymy jej żywotność!

rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-14
Fot. AdobeStock.com

Rośliny na Boże Narodzenie: ostrokrzew

Ostrokrzew wykorzystywany jest do wieńców bożonarodzeniowych, gdyż ma ładne czerwone owoce i wiecznie zielone liście. Zwyczaj wykorzystywania ostrokrzewu na święta pochodzi z krajów anglosaskich. Według starych wierzeń celtyckich ostrokrzewowi przypisywano moc odstraszania złych duchów i demonów.

rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-17
Fot. AdobeStock.com

Rośliny na Boże Narodzenie: jemioła

Zwyczaj wieszania nad drzwiami lub stołem wigilijnym jemioły do Polski przywędrował ze Skandynawii. Jemioła nie traci liści na zimę, stąd przypisywano jej magiczną moc „wiecznego życia”.

rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-5
Fot. AdobeStock.com

Rośliny na Boże Narodzenie: cynamon i inne korzenne przyprawy

Są zarówno piękne, jak i niezwykle aromatyczne. Cynamon, goździki i kardamon pojawiają się w świątecznych ozdobach i… daniach. To właśnie tak pachną święta! Czym są? Cynamon jest to sproszkowana kora drzewa cynamonowego, goździki to pąki kwiatów goździkowca korzennego, gałka muszkatołowa to pestka z owocu muszkatołowca korzennego. Natomiast kardamon to nasiona rośliny o nazwie kardamon malabarski.

rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-jakie-wybrac-1
Fot. AdobeStock.com

Rośliny na Boże Narodzenie: sianko

Według wiary chrześcijańskiej włożenie sianka pod obrus wigilijnego stołu to nawiązanie do żłóbka, w którym przyszedł na świat Jezus. Przypisuje się mu magiczną moc, która zapewnia domownikom dobrobyt. Dla wszystkich chrześcijan sianko jest symbolem skromności.

rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-2
Fot. AdobeStock.com

Rośliny na Boże Narodzenie: cytrusy

Pomarańcze, mandarynki, cytryny to owoce cytrusowe, które na stałe zagościły na naszych świątecznych stołach! Stanowią zarówno ozdobę stołu , ale także - są składnikami wielu potraw. Mają wspaniały charakterystyczny smak, zapach i niesamowity kolor. Hitem ostatnich lat są drzewka cytrusowe, które jeszcze piękniej ozdabiają wnętrze niż półmisek z pomarańczami czy mandarynkami.

rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-8
Fot. AdobeStock.com

 

Rośliny na Boże Narodzenie: grudnik

Grudnik pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie porasta drzewa oraz skały. Ma kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów.

rosliny-na-swieta-boze-narodzenie-20
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.