Zobacz, jak wykorzystać je w pomieszczeniach

Aleksandra Frankowska 7 czerwca 2022 16:27

Lato 2022 to idealny moment na zmiany dekoracji wnętrz. O tej porze roku nic tak nie inspiruje, jak greckie wyspy pełne gorącego słońca, doskonałego jedzenia i... błękitu, a także innych odcieni niebieskiego. Tak, błękit to zdecydowanie kolor lata 2022, który odmieni każde wnętrze, a nawet taras. Ma to do siebie, że wystarczy zaledwie kilka akcentów w tym kolorze, aby pomieszczenie wydawało się świeże i wakacyjne.

ZOBACZ TEŻ: Jak urządzić małe mieszkanie? Oto 6 trendów na 2022 rok

Trendy wnętrzarskie 2022: nadmorska podróż

Błękit co jakiś czas wraca na salony, zwłaszcza w okresie lata. To idealny odcień do wnętrz minimalistycznych, gdzie w formie dodatków potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie. Cudownie nawiązuje nie tylko do śródziemnomorskich krajów, ale przede wszystkim do obcowania z naturą i żywiołem, jakim jest woda. Niebieski akcent w pokoju w niewielkiej formie, takiej jak wazon, poduszki czy obrus mogą być świetnym uzupełnieniem dla wnętrz, gdzie króluje biel, beż czy szarość. Z kolei wykorzystanie błękitu np. w postaci dużej kanapy czy stołu daje lekko szalony efekt, który skupia uwagę w jednym, konkretnym miejscu. 

Sam Picasso bardzo chętnie w swoich pracach wykorzystywał błękit, nadając mu nieregularne kształty, wyglądające niczym fale morskie. W ten sposób pokazywał lekkość i uniwersalność tego odcienia, który obecny na jego obrazach doskonale pasował zarówno do minimalistycznych, jak i pełnych kunsztu wnętrz.

Trendy wnętrzarskie 2022: symbolika kolorów

Przyjęło się, że niebieski kolor to uosobienie harmonii i spokoju. Ma wpływ na nasze samopoczucie - uspokaja, koi nerwy i łagodzi ból. Niektórzy interpretują go również jako melancholię i smutek, a jednak pozwala mimo wszystko czuć się bezpiecznie. W zależności od jego intensywności, możemy dozować sobie doznania. Intensywny niebieski, a wręcz granat może nieco przytłoczyć. Jest także symbolem dobrobytu i pomyślności, a jednak stosuje się go w pomieszczeniu w mniejszej ilości, np. na jednej ścianie lub za pomocą dodatków. 

CZYTAJ TEŻ: Trendy wnętrza 2022: koniec minimalizmu. Zamieszkaj w domu z duszą!

Co ciekawe, niebieski jest również symbolem kreatywności i nowoczesności, jeśli chodzi o pracę zawodową. W biurowych wnętrzach pozwala na prowadzenie dużych, angażujących projektów, wzbudza zaufanie i pozwala na spokojne powierzenie swoich spraw podwykonawcy. 

Wiele osób chętnie wykorzystuje go w kuchni, bowiem ma wpływ na zmniejszenie apetytu. Pomaga to więc w utrzymaniu diety i dobrego nastroju. Rzadko można spotkać go w restauracjach, z tego samego powodu. 

W naszej galerii znajdziecie kilka inspiracji, w jaki sposób wykorzystać błękit i inne odcienie niebieskiego w swoich wnętrzach na lato 2022. 

1/12
Błękit we wnętrzach
Copyright @Adobe Stock
1/12

Błękitna kanapa w minimalistycznym wnętrzu wygląda zawsze świeżo i elegancko.

2/12
Wazon
Copyright @H&M
2/12

Modny wazon z niebieskim wzorem, H&M 139,99 zł

3/12
Błękit we wnętrzach
Copyright @Adobe Stock
3/12

W sypialni postaw na dodatki, jak pościel czy narzuta. Jeśli w pomieszczeniu dominuje biel, błękit idealnie ją rozświetli.

4/12
Pościel
Copyright @H&M
4/12

Błękitna pościel, H&M 149,99 zł

5/12
Błękit we wnętrzach
Copyright @Adobe Stock
5/12

W jadalni ważne są detale. Jeśli Tobie również błękit kojarzy się ze śródziemnomorską Grecją, wybierz elementy w pięknym odcieniu, które Cię tam przeniosą. Parawan inspirowany okiennicą to jest to!

6/12
Zastawa
Copyright @Sinsay
6/12

Błękitna miska z Sinsay, 15,99 zł

7/12
Błękit we wnętrzach
Copyright @M
7/12

Jak widzicie, błękit to idealny dodatek. Zaledwie kilka akcentów może całkowicie odmienić wnętrze.

8/12
Lampion
Copyright @Goliat
8/12

Lampion, Goliat 12,99 zł

9/12
Błękit we wnętrzach
Copyright @Adobe Stock
9/12

Genialnie wygląda również zestawienie różnych odcieni niebieskiego, które pozwalają na uzyskanie znakomitej głębi koloru.

10/12
Wazon
Copyright @Homla
10/12

Wazon, idealny do salonu, Homla 19,99 zł

11/12
Poduszka
Copyright @H&M
11/12

Poduszka z letnim wzorem, H&M 9,99 zł

12/12
Błękit we wnętrzach
Copyright @Adobe Stock
12/12

A w łazience... nic nie robi takiego efektu, jak ściany w błękicie, połączone z bielą, marmurem i drewnem. Tylko spójrzcie.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.