Jak sprawdził się na warszawskich ulicach?

Barbara Łubko 11 sierpnia 2018 13:30

Dwadzieścia lat temu na rynek wszedł jeden z najbardziej niezwykłych seryjnych samochodów – smart city coupé. Trzecia generacja modelu, znana dziś jako smart fortwo, trafiła do sprzedaży w 2014 r. Smart mierzy zaledwie 2,5 m! Dostępny jest też czteroosobowy wariant forfour. W 2016 r. do oferty dołączył smart fortwo cabrio. Od 2017 r. wszystkie trzy warianty są dostępne również jako pojazdy z napędem elektrycznym! Smart jest pierwszą marką samochodów, której celem jest konsekwentne przejście z silników spalinowych na napęd elektryczny. Od 2017 r. firma sprzedaje modele wyłącznie na prąd w USA, Kanadzie i Norwegii, a od 2020 r. ten sam krok czeka rynki Niemiec i Europy Zachodniej. Wkrótce później dołączy do nich reszta świata. Ja testowałam smarta fortwo, właśnie w wersji elektrycznej. Jak sobie poradził? 

1/8
Smart - test auta
Copyright @archwium autorki
1/8

Smart EQ fortwo kosztuje 94 500 zł. Nie jest to mało (w wersji benzynowej ceny zaczyna się od 47 500 zł!), ale pamiętajmy, że samochody elektryczne po prostu są droższe. Jak się sprawdził? Autem jeździ się bardzo dobrze po mieście, a parkowanie to prawdziwa przyjemność - można wcisnąć się dosłownie wszędzie! problemy pojawiają się gdy…

2/8
Smart - test auta
Copyright @archwium autorki
2/8

… chcemy go naładować! Blisko naszej redakcji nie ma punktów do ładowania, smarta zostawiłam więc na parkingu. O jego naładowaniu, idąc za przykładem Scarlett O'Hary, postanowiłam pomyśleć później. Po pracy czekała mnie podróż pod Warszawę… To był upalny dzień.

3/8
Smart - test auta
Copyright @archwium autorki
3/8

Z otwartymi oknami, z wyłączoną klimatyzacją, toczyłam się, licząc, że rezerwy akumulatora starczy na dojechanie do celu. Udało się! Niestety ładowanie z kontaktu zajmuje dużo czasu. Moim zdaniem elektryczne auto najlepiej służy tym, którzy mogą je ładować podczas pracy w punktach szybkiego ładowania. Czekam na taki w okolicach Edipresse!

4/8
Smart - test auta
Copyright @mat. prasowe
4/8

Podczas międzynarodowego salonu samochodowego we Frankfurcie w 1997 roku zaprezentowano pierwszego smarta. Produkcja samochodu ruszyła w lipcu 1998 roku.

5/8
Smart - test auta
Copyright @mat. prasowe
5/8

Do dziś sprzedano ponad 2,2 mln smartów. Już u progu lat 70. projektanci Mercedes-Benz zajmowali się „samochodem przyszłości”. W efekcie stworzyli nowe, rewolucyjne podejście, które ostatecznie doprowadziło ich do koncepcji superkompaktowego samochodu o długości 2,5 m.

6/8
Smart - test auta
Copyright @mat. prasowe
6/8

Mimo swojego wieku nie ma wątpliwości, że smart fortwo już dziś jest pojazdem klasycznym. Mimo że wciąż znajdował się w produkcji, jako jedyny samochód trafił na stałą wystawę słynnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku jako „współczesny klasyk designu z ostatniej dekady minionego stulecia”.

7/8
Smart - test auta
Copyright @mat. prasowe
7/8

20 lat smarta!

8/8
Smart - test auta
Copyright @mat. prasowe
8/8

20 lat smarta!

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.