Auto Al Capone na sprzedaż
Fot. Forum
o tym się mówi!

Jaka jest tajemnica kuloodpornej limuzyny Ala Capone?

To auto ma niesamowitą historię!

Redakcja VIVA! 29 lutego 2020 16:31
Auto Al Capone na sprzedaż
Fot. Forum

Ten samochód to prawdziwa legenda! Podobnie jak jego pierwszy właściciel - amerykański gangster Al Capone. Kuloodporny Cadillacy Town Sedan z 1928 roku, który należał do słynnego mafiosa zostal wystawiony na aukcji przez Celebrity Cars z Las Vegas za jedyny milion dolarów. Ostatnio auto zostało sprzedane za 341 000 dolaróe na aukcji przez Sotheby's w 2012 roku. Dlaczego cena samochodu tak wzrosła?

Kuloodporny samochód Ala Capone

Pomalowany na zielono z czarnym dachem, błotnikami i zderzakami, jest to podobno najstarszy zachowany pojazd kuloodporny, ze szkłem o grubości prawie cala i niegdyś wyłożonym prawie 3000 funtami stalowej zbroi owiniętej azbestem. Ma tylne okno przystosowane do szybkiego opuszczania, dzięki czemu pasażerowie na tylnych siedzeniach mogli strzelać do każdego prześladowcy. Ciężkie podnośniki sprężynowe sterowały bocznymi oknami, które również były tak ustawione, aby podnosić się wyżej niż normalnie, aby odsłonić okrągłe wycięcie wystarczająco duże dla lufy karabinu maszynowego.  Przebiega auta nie jest imponujący -  na liczniku ma zaledwie 1111 mil. Nic dziwnego, samochód spędził większość czasu w muzeach i na wystawach.

Historia samochodu zdaje się potwierdzać fakt, że rzeczywiście był własnością Capone. Artykuł z magazynu Milwaukee Sentinel z 1931 roku prześledził pochodzenie tablic rejestracyjnych - auto należała formalnie do Mae Capone, żony Ala.

Auto Al Capone na sprzedaż
Fot. East News

Pełna historia własności samochodu jest znana od 1933 roku.  Auto trafiło najpierw do niejakiego Emila Denemarka jako zapłata za dlugi, gdy słynny gangster trafił do więzienia. Samochód pojechał do Nowego Jorku, a następnie do Anglii. Pod koniec lat pięćdziesiątych mężczyzna imieniem Harley Nielson kupił go i odrestaurował, usuwając wówczas dużą część zbrojenia. Auto zostało pokazane w muzeum Cars of the Greats w Niagara Falls w Ontario w 1971 roku. Pojawił się także w Smoky Mountain Car Museum w Tennessee i stał się częścią kolekcji teksańskiego kolekcjonera Johna O'Quinna w 2006 roku.

Al Capone został skazany za oszustwa podatkowe w 1931 roku i skazany na 11 lat więzienia federalnego. Został zwolniony 16 listopada 1939 roku. Po siedmiu i pół roku za kratkami, zapłacił wszystkie swoje grzywny i zaległe podatki, a następnie natychmiast trafił do szpitala, aby leczyć niedowład spowodowany kiłą. Zmarł na udar i zapalenie płuc w 1947 r.

Auto Al Capone na sprzedaż
Fot. East News

Auto Al Capone na sprzedaż
Fot. East News

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.