Świąteczna Praga mn
Fot. Adobe Stock
Podróże 2022

Przewodnik po świątecznych jarmarkach w Pradze czeskiej  

Dlaczego warto odwiedzić stolicę Czech w okresie świątecznym?  

Aleksandra Trendak 22 grudnia 2022 13:30
Świąteczna Praga mn
Fot. Adobe Stock

Czechy w grudniu przechodzą niezwykłą przemianę, ponieważ nagle wszystko staje się świąteczne. Choć w galeriach, restauracjach i kawiarniach już od początku listopada wisiały świąteczne dekoracje, dopiero wraz z nadejściem symbolicznej daty 1 grudnia zostaje tchnięte w nie duch świąt. Otwierają się wtedy też jarmarki, które przyciągają mnóstwo turystów i nie tylko. W samej Pradze możemy w różnych częściach miasta znaleźć większe, jak i mniejsze, bardziej lokalne budki z różnego rodzaju jedzeniem lub rzemieślniczymi wyrobami. Czeskie święta nie różnią się bardzo od Polskich, choć ponad 80% czeskiego społeczeństwa nie utożsamia się z żadną religią, Boże Narodzenie jest dla nich niepowtarzalną okazją w roku, aby spotkać się w rodzinnym gronie i miło spędzić czas. Gdzie w Pradze znajdują się najciekawsze jarmarki? Dlaczego warto je odwiedzić? Co może zaskoczyć turystów podczas spaceru ulicą w Mikołajki? 

ZOBACZ TEŻ: Neapol, miasto zatopione w graffiti

Vaclavske namesti
Fot. Aleksandra Trendak

Praskie świąteczne jarmarki 

Stolica Czech to niezwykłe, magiczne miejsce, szczególnie w grudniu, kiedy ulice zostaną zalane światełkami, dekoracjami i iluminacjami, a w wielu miejscach otworzą się jarmarki świąteczne, które co roku oferują niezliczoną ilość pysznego jedzenia, słodyczy, pięknych rzemieślniczych wyrobów oraz przelewają do papierowych kubeczków hektolitry grzanego wina. Zamiłowanie Czechów do świąt jest niezwykłe, co pokazuje chociażby ogromna ilość jarmarków świątecznych ulokowanych w różnych częściach miasta.  Nastrojowa muzyka, rozgrzewający poncz i wszechobecny zapach pieczonych kasztanów oraz grzanego wina (lub piwa) potęguje atmosferę ciszy, spokoju i serdecznych przyjacielskich i rodzinnych spotkań. Na ulicach poza budkami ze smakołykami i prezentami można spotkać sprzedawców, którzy stoją przy kadziach pełnych karpi, aby mieszkańcy mogli kupić rybę z jednego z czeskich stawów. W sklepach w masowych ilościach zaczynają się też pojawiać tradycyjne czeskie desery, między innymi chałka drożdżowa nazywana vánočky oraz niezbędne rogaliki waniliowe, których smak jest nieodłącznie związany ze świętami, do tego stopnia, że nawet Kofola, czyli czeska Coca-Cola, wypuszcza specjalny świąteczny smak słodkich rogalików. Jej smak jest dość specyficzny, zdecydowanie warto jej spróbować odwiedzając Czechy.

Rynek Starego Miasta
Fot. Aleksandra Trendak

Jarmark świąteczny na rynku Starego Miasta 

Największy jarmark świąteczny znajdziemy na placu Starego Miasta, tuż przy zegarze astronomicznym. Możemy na nim zobaczyć przepięknie przystrojoną, ogromną choinkę, ogrom iluminacji świątecznych, które przyciągają wzrok oraz w wybrane dni posłuchać świetnych występów artystycznych, przykładowo uczniów ze szkół muzycznych śpiewających czeskie kolędy. Na straganach za to możemy znaleźć wszystko – od przepysznego jedzenia, jak kiełbaski z rożna, langosze lub kołacze, po piękne świąteczne akcesoria i dekoracje, które artyści sami bardzo często wykonują. Szczególną uwagę warto zwrócić na misterne wyroby z metalu, takie jak różyczki lub monety, które kowale sami bardzo wykonują, bardzo często organizując przy tym także pokazy dla chętnych. Odwiedzając Pragę zdecydowanie warto wybrać się na rynek, aby nie tylko kupić sobie grzane wino i kołacza, ale także zobaczyć Zegar Astronomiczny, ratusz oraz Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Warto mieć jednak na uwadze, że to miejsce zawsze w weekendy jest pełne turystów, dlatego jeśli zależy nam na spokojnym wyjściu i możliwości korzystania ze wszystkich atrakcji bez przepychania się, warto je odwiedzić w dzień roboczy. 

Rynek Starego Miasta
Fot. Aleksandra Trendak

Jarmark świąteczny na Náměstí Míru 

Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych jarmarków w Pradze. Możemy go znaleźć przy pięknym Kościele św. Ludmiły w dzielnicy Vinohrady, która słynie z przepięknych kamienic i licznych restauracji oraz barów. Jarmark ten wyróżnia się swoją kameralnością, a także produktami jakie możemy znaleźć na straganach. Poza grzanym winem i pieczonymi ziemniakami, możemy też kupić przepiękne serwetki na stół, ręcznie robioną biżuterię w atrakcyjnych cenach, wyjątkowe dziadki do orzechów, które wyglądają jak z bajki oraz naturalne kosmetyki. Dodatkowo miejsce jest świetnie zlokalizowane, gdyż możemy dojechać tam bardzo szybko metrem lub tramwajem.  

Namesti Miru
Fot. Aleksandra Trendak

Jarmark świąteczny na Můstku

Můstek to jedna z głównych stacji metra w Pradze, która znajduje się przy słynnym placu Wacława. Właśnie tam możemy odwiedzić śliczny jarmark, odrobinę mniejszy niż ten na Náměstí Míru  i na rynku Starego Miasta, ale zdecydowanie warty uwagi. Jego lokalizacja jest zdecydowanie najlepsza, ponieważ znajduje się w ścisłym centrum Pragi, naprzeciwko Muzeum Narodowego. Możemy znaleźć na nim pięknie oświetloną choinkę oraz oczywiście liczne stragany, które oferują wiele pysznych dań, jak kiełbaski z grilla oraz pieczone kasztany. Jest to też świetne miejsce, aby zaopatrzyć się w prezenty i pamiątki dla całej rodziny, gdyż wiele budek w swojej ofercie posiada śliczne drewniane zabawki, szklane bombki i dekoracje oraz ciepłe czapki i szaliki. Ogromną zaletą tego jarmarku jest jego lokalizacja, gdyż możecie z niego spacerem przejść się na starówkę, do muzeum lub odwiedzić wiele innych świetnych miejsc, jak Kino Lucerna, pasaż handlowy Světozor z przepięknym witrażem Tesla lub udać się dalej w stronę rzeki, aby zobaczyć Národní Divadlo oraz panoramę Hradczan. 

Mustek
Fot. Aleksandra Trendak
Mustek
Fot. Aleksandra Trendak

Jarmark świąteczny przy Galerii Handlowej Palladium 

Jest to zdecydowanie najmniejszy jarmark, gdyż znajduje się na placu przed Galerią Handlową Palladium, którą Czesi uwielbiają odwiedzać. Podczas spaceru w tamtych okolicach zdecydowanie warto zajrzeć i spróbować kurczaka z rożna oraz pitnego miodu, który jest świetną opcją podczas zimowych, chłodnych spacerów. Tradycyjnie możemy tu znaleźć liczne pamiątki, takie jak pozytywki, magnesy, szklane pięknie udekorowane bombki oraz ogromny wybór zimowych czapek i skarpet. Jest to zdecydowanie bardzo fajna lokalizacja do sprawdzenia. 

Palladium
Fot. Aleksandra Trendak

Jarmark świąteczny na Hradczanach 

Hradczany to “królewska” dzielnica na zachodnim brzegu Wełtawy w Pradze, w której znajduje się kompleks zamku królewskiego, bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz słynna katedra św. Wita, która góruje nad miastem. Jest to przepiękne miejsce, które podczas pobytu w Pradze nie można pominąć, szczególnie w okresie świątecznym, gdyż na jednym z rynków znajduje się malutki, ale bardzo uroczy jarmark świąteczny. Możemy na nim także znaleźć popularne potrawy z rusztu, trydelniki (czyli kołacze) oraz stragany z pięknymi ornamentami choinkowymi i wyrobami z metalu. Trzeba jednak uważać na ceny, ponieważ ze względu na lokalizację są one dużo wyższe niż w innych miejscach. Okolica Hradczan jest także bardzo ciekawa, ponieważ możemy w niej znaleźć mnóstwo ciekawych sklepików, cukierni specjalizujących się w wyrobie pierniczków, restauracji z ciekawym menu oraz winnic, które w okresie świątecznym oferują najlepsze grzane wino w stolicy. Warto jednak odwiedzić to miejsce, gdyż znajduje się w jednej z najpiękniejszych dzielnic Pragi, jest otoczony niesamowitymi zabytkami i ma niepowtarzalny świąteczny klimat. 

Hradczany
Fot. Aleksandra Trendak

Święta w Pradze to okres magiczny, pełen ciepła i szczęścia. Odwiedzając to miasto w grudniu możemy być świadkami niezwykłych wydarzeń, nie tylko występów artystycznych, ale także ciekawych tradycji, przykładowo 5 grudnia odbywają się w Czechach Mikołajki, w czasie których na ulicach możemy spotkać wielu Mikołajów z asystą w postaci Aniołków oraz Diabłów, którzy niegrzeczne dzieci karzą prezentem w postaci ziemniaków lub węgla, a grzeczne nagradzają słodyczami lub owocami. Jest to niezwykły widok podczas spaceru praskimi uliczkami, ponieważ nigdy nie wiesz, czy podejdzie do ciebie Mikołaj czy Diabeł. W grudniu odbywa się także mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych, między innymi koncerty w kościołach lub wyjątkowe spektakle w teatrach. Będąc w Pradze warto też przejechać się jednym ze świątecznie udekorowanych tramwajów, które kursują głównie w centrum i wprowadzają podróżnych w niezwykły świąteczny klimat. Jedno jest pewne – nie będziecie się nudzić w Pradze w okresie świątecznym.  

Mikołajki
Fot. Aleksandra Trendak
Mikołajki
Fot. Aleksandra Trendak
Rynek Starego Miasta
Fot. Aleksandra Trendak
Namesti Miru
Fot. Aleksandra Trendak
Mikołajki
Fot. Aleksandra Trendak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.