Katarzyna Piątkowska 21 maja 2017 15:15
1/12
domy z filmów
Copyright @East News
1/12

Czy angielski domek z „Holiday” jeszcze istnieje? A ogromny pałac z „Wielkiego Gatsby’ego”? Zobaczcie najbardziej niesamowite serialowe i filmowe domy

W większości filmów scenografia gra bardzo ważną rolę. Często powstaje na specjalne zamówienie, ale zdarza się, że bohaterowie mieszkają w autentycznych wnętrzach.

Pod słońcem Toskanii

Chcesz zamieszkać w willi Bramasole, którą remontowała bohaterka „Pod słońcem Toskanii”. Nic prostszego, w filmie „zagrała” bowiem oryginalna toskańska willa. W latach 2006-2010 właściciele przeprowadzili generalny remont i dzisiaj można ją wynająć na wesele albo przyjęcie. Gorzej, gdybyście chcieli zatrzymać się w domu znanym z „Big Lebowskiego”. To niemożliwe, bo Sweats Goldstein Residence znajdująca się w Los Angeles nie jest ani na sprzedaż, ani do wynajęcia. Raczej nie polecamy też zamieszkania w domku na angielskiej prowincji, w którym mieszkała Iris, bohaterka „Holiday” grana przez Kate Winslet. Dlaczego? On nie istnieje. Został zbudowany na potrzeby filmu, a jego fasada przypominająca domek z piernika jest wzorowana na domach z miejscowości Shere. Fani filmu, byli tak zachwyceni Rose Hill Cottage, że dzwonili do urzędu miejskiego, by dowiedzieć się, gdzie stoi dom. Już nie stoi, bo zaraz po zakończeniu zdjęć fasada została zdemontowana.

Bal u Gatsby'ego

„Wielki Gatsby” to film, który dostał Oscara za scenografię. Nic dziwnego. Posiadłość, w której Gatsby urządzał swoje huczne przyjęcia przypomina zamek Disneya i został zbudowany na potrzeby filmu. Zajęło to 14 tygodni. Jego bryła nawiązuje do domów rozsianych wzdłuż wybrzeża Long Island, a niektórzy twierdzą nawet, że jest wzorowana na zamku Oheka.

Resztki "Psychozy"

Dom z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka stał na terenie Universal Studios, ale w 2006 roku został rozebrany z powodu przebudowy studia. Przez wiele lat przeleżała zapomniana i zakurzona gdzieś w studiu filmowym fasada domu z „Przeminęło z wiatrem”. To dziwne, bo każdy kto przyjeżdżał do Atlanty, chciał oglądać „Tarę”. Producent filmu David Selznick mówiąc o słynnej rezydencji przy okazji wbijał szpilę: „To niemal symbol Hollywood. Tara nie ma wewnątrz pokoi. To tylko fasada. Tak samo Hollywood jest w większości fasadą”. Od niedawna można zwiedzać muzeum, które znajduje się za filmową… fasadą.

Ania z Zielonego Wzgórza

Równie wielu fanów co „Tara” ma  „Zielone Wzgórze”, a za chwilę może okazać się, że poszukiwanie domu Ani Shirley może stać się wielką przygodą. Bohaterka książki Lucy Maud Montgomery wróciła w serialu Netflixa „Anne with an E” i przewidujemy, że za chwilę wybuchnie „aniomania”. Pierwowzorem domu, w którym zamieszkał uroczy rudzielec jest dom dziadków autorki książki Green Gables w Cavendish w Kanadzie.

Zobaczcie galerię najbardziej niesamowitych domów filmowych i serialowych.

2/12
Anne with an E
Copyright @materiały prasowe
2/12

Zielone Wzgórze według twórców serialu "Anne wiyh an E".

3/12
House of cards
Copyright @East News
3/12

Kultowy serial i kultowe wnętrza czyli "House of cards".

4/12
Przeminęło z wiatrem
Copyright @East News
4/12

Legendarna plantacja "Tara" z "Przeminęło z wiatrem" stoi dzisiaj w Atlancie. Wtedy była tylko fasadą.

5/12
Psychoza
Copyright @East News
5/12

Dom, w którym Alfred Hitchcock kręcił "Psychozę" został wybudowany na potrzeby filmu, ale można go było oglądać na terenie Universal Studios w Los Angeles. Niestety został rozebrany.

6/12
Wielki Gatsby
Copyright @East News
6/12

Bohater powieści Scotta Fitzgeralda urządzał w swoim domu wstyawne przyjęcia. Pałac do filmu "Wielki Gatsby" był wzorowany na domach na Long Island.

7/12
Hannibal
Copyright @East News
7/12

Hannibal. Serial miał być straszny ale okazał się nudny. Ale wnętrza były oszałamiające.

8/12
Pod słońcem Toskanii
Copyright @East News
8/12

W filmie "Pod słońcem Toskanii" zagrała prawdziwa willa. Dzisiaj można ją sobie na chwilę wynająć.

9/12
Duma i uprzedzenie
Copyright @East News
9/12

O domu ze swojej drugiej powieści "Duma i uprzedzenie Jean Austen pisała: „Dom był piękny, duży, z kamienia, położony na zboczu, osłonięty od tyłu grzbietami wysokich, zalesionych wzgórz. W dolinie płynął strumień, bijący skądś ze źródła, a spiętrzony przed dworem w małą rzeczkę – nie robiło to jednak nienaturalnego wrażenia. Brzegi były nie uregulowane i nikt ich sztucznie nie upiększał.”

10/12
Kevin sam w domu
Copyright @East News
10/12

Kto nie zna tego domu? To w nim Kevin został sam i pokonał włamywaczy.

11/12
The Holiday
Copyright @East News
11/12

Iris, grana przez Kate Winslet, opuszcza swoje ukochane Rose Hill Cottage i udaje się do Los Angeles. Domy do filmu "Holiday" niestety nie istnieją naprawdę.

12/12
willa goldmitha
Copyright @East News
12/12

Kto nie chciałby trafić do willi Goldmitha? Kalifornijski dom zagrał w "Big Lebowskim". I istnieje naprawdę.

TAGI #film

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.