Czy jej winą jest to, że przeżyła? Polscy internauci nie zostawiają na Elisabeth Revol suchej nitki
1 z 10
Gdy Adam Bielecki i Denis Urubko podzielili się ze światem wiadomością, że udało im się odnaleźć na Naga Parbat Elisabeth Revol, początkowo wszyscy odetchnęli z ulgą. Jednak z czasem pod adresem francuskiej himalaistki zaczęły pojawiać się w sieci poważne zarzuty: że zostawiła Tomasza Mackiewicza na pewną śmierć i nie podjęła próby sprowadzenia go w dół zbocza, że nie była osobą kompetentną, by stawiać diagnozę na temat stanu jego zdrowia, a wreszcie, że jej wersja wydarzeń jest co najmniej dziwna i niespójna. Dlaczego internauci formułują pod jej adresem tak poważne zarzuty?
Z OSTATNIEJ CHWILI: Adam Bielecki, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat miał wypadek na K2! Jaki jest stan jego zdrowia?
Zobacz: Poruszające wyznanie przyjaciela Tomasza Mackiewicza. Czy nad himalaistą ciążyła klątwa?
Polecamy też: Elisabeth Revol, kim jest alpinistka, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła szczyt Nanga Parbat?
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
„Ciekawi mnie na jakiej podstawie alpinistka stwierdziła obrzek płuc i mózgu u Tomka?”, „Prawda jest taka, że Francuzi to dupy i dzięki naszym polskim chłopakom ich rodaczka żyje. Wykorzystali nasze zasoby ludzkie a także finanse i nasze zorganizowanie i talent do tzw. zrywów w ciężkich sytuacjach”, „Wygląda nieźle jak na kogoś kto ma straszne odmrożenia”, to tylko niektóre (i w zasadzie jedne z najłagodniejszych) komentarzy, które można znaleźć w sieci pod artykułami na temat wydarzeń, które rozegrały się w miniony weekend na Nanga Parbat.
Jak zauważa w swoim felietonie Wiktoria Beczek z portalu Gazeta.pl.
„Przykro mi, Elisabeth Revol, nasze polskie oko już widzi, że jesteś cała i zdrowa. Póki nie wynoszą cię z helikoptera na katafalku, jesteś cwaniarą, która zostawiła naszego rodaka na pewną śmierć. A przecież mogłaś go znieść, mogłaś się poświęcić, by ekipa ratunkowa szła po Mackiewicza. Przykro mi, Elisabeth, Polacy nie wybaczą ci tego, że nie zginęłaś w górach”, podkreśla.
Zobacz także: Dramat na Nanga Parbat: Elisabeth Revol jest już bezpieczna, ratunek Tomasza Mackiewicza „nie był możliwy”
Elisabeth Revol zachowała się bez zarzutu - stanowisko Polskiego Himalaizmu Zimowego
I trudno się z nią nie zgodzić. Co więcej, absurdu całej sytuacji dodaje fakt, że nawet stanowisko Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera nie pozostawia wątpliwości, że stan Tomasza Mackiewicza był bardzo poważny i to, że Elisabeth Revol ruszyła dalej, pozostawiając go w szczelinie lodowej, okrytego śpiworem, z resztką prowiantu i tlenu, nie powinno budzić zgorszenia i jest zgodne z kodeksem etycznym, którego przestrzega się w górach.
„Tomasz Mackiewicz nie miał szans na przeżycie, a Elisabeth Revol nie była w stanie zrobić dla niego nic więcej, niż tylko owinąć go szczelnie śpiworem i schować przed wichurą w lodowej szczelinie.
Po tych informacjach i kontakcie radiowym oraz telefonicznym zespół podejmuje decyzję o odstąpieniu od próby dotarcia do Tomasza Mackiewicza i skoncentrowaniu się na ratowaniu zdrowia i życia Elisabeth Revol. Stan bardzo ciężki: odmrożone ręce, nogi, twarz, nieorientowany w czasie i przestrzeni, nie było z nim już żadnego kontaktu, ślepota śnieżna, brak możliwości samodzielnego przemieszczania się”, podkreśla organizacja w raporcie.
Francja zapłaci za transport Elisabeth Revol helikopterem
Zarzuty dotyczące tego, że to Polska musiała opłacić transport ratowników na Nanga Parbat i przelot helikopterem Elisabeth Revol do szpitala w Islamabadzie, są bezzasadne. Okazuje się, że ambasada Francji ściśle współpracowała z polską placówką.
„Z moich informacji szczególnie Attache Zbigniew Wyszomirski był tą osobą, która przyczyniła się do świetnej koordynacji wszystkich akcji helikopterowych i współpracy z Francuzami”, podkreślił w rozmowie z Wp.pl szef programu Polski Himalaizm Zimowy Janusz Majer.
Tę wersję potwierdziło również Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie.
„Od momentu uzyskania informacji dotyczącej sytuacji pana Tomasz Mackiewicza oraz pani Elisabeth Revol, polskie i francuskie placówki dyplomatyczne w Islamabadzie podjęły działania w celu wsparcia bezpiecznego i sprawnego opuszczenia przez nich Nanga Parbat”, wyjaśnił dziennikarzom portalu pracownik resortu.
Dodał także, że oba państwa podzielą między siebie koszty akcji ratunkowej.
„Strona francuska zobowiązała się także do współfinansowania prowadzonych działań. Ostateczne podsumowanie rozliczeń finansowych nastąpi po powrocie ekipy ratowniczej do bazy wyprawy na K2”, podkreślają.
Dlaczego zatem w sieci wciąż trwają spekulacje na temat tego, że Elisabeth Revol zachowała się w stosunku do Tomasza Mackiewicza skandalicznie i pozostawiła go na Naga Parbat na pewną śmierć?
2 z 10
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
Polscy internauci uważają, że odmrożenia Elisabeth Revol wcale nie były tak poważne, jak wszyscy twierdzili. Takie głosy pojawiają się mimo diagnozy francuskich lekarzy, że himalaistce grozi amputacja i leczenie może potrwać nawet kilka tygodni.
3 z 10
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
Elisabeth Revol wczoraj została przetransportowana z Islamabadu do Francji. Tam zajmą się nią specjaliści od odmrożeń. Część hospitalizacji obejmie również wizyty w Szwajcarii.
4 z 10
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
Elisabeth Revol została odnaleziona na stoku Nanga Parbat w sobotę wieczorem przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubko. Rano przetransportowano ją do obozu, z którego helikopter zabrał ją do szpitala w Islamabadzie.
Zobacz także: Tomasz Mackiewicz spełnił marzenie i jako pierwszy Polak zdobył Nanga Parbat zimą. „Kryzys zaczął się na wierzchołku”
5 z 10
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
Elisabeth Revol nosi miano pierwszej kobiety, która zimą stanęła na czubku Nanga Parbat. Niestety, Tomasz Mackiewicz, z którym dokonała tego w czwartek 25 stycznia 2018 roku, zmagał się wówczas z ogromnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak liczne odmrożenia, ślepota śnieżna i choroba wysokościowa.
Zobacz też: Na żonę Tomasza Mackiewicza spłynęła fala hejtu. Co zarzucają jej internauci?
6 z 10
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
Elisabeth Revol zostawiła Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat po tym, jak upewniła się, że ma on problemy z poruszaniem i gdyby zdecydowała się na podróż w dół razem z nim, prawdopodobnie oboje nie mieliby szans na przeżycie.
Wcześniej jednak umieściła go w lodowej szczelinie i przykryła śpiworem, zostawiają mu także resztki tlenu i prowiantu.
7 z 10
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz próbowali wspiąć się na szczyt Nanga Parbat trzykrotnie: w 2015, 2016 i 2018 roku. Udało im się za trzecim razem. Niestety, Polak przypłacił spełnienie marzenia utratą życia. Szanse na to, że udało mu się przetrwać, są bliskie zeru.
Zobacz też: Elisabeth Revol, kim jest alpinistka, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła szczyt Nanga Parbat?
8 z 10
Hejt na Elisabeth Revol w polskim internecie
Elisabeth Revol jest z wykształcenia nauczycielem wychowania fizycznego. Ma również na koncie sukcesy w dziedzinie gimnastyki. Pochodzi ze sportowej rodziny: w takim duchu wychowali ją rodzice.
9 z 10
Elisabeth Revol - wiek. Ile ma lat?
Elisabeth Revol w tym roku skończy 38 lat. Wspina się od 19. roku życia: to rodzice zachęcili ją, by uprawiała tę dziedzinę sportu. Nie pije alkoholu, jest na diecie bezglutenowej. Wybiera zawsze ekstremalnie trudne szlaki. Nie używa również butli tlenowych i nie korzysta z pomocy tragarzy.
Zobacz także: Dramat na Nanga Parbat: Elisabeth Revol jest już bezpieczna, ratunek Tomasza Mackiewicza „nie był możliwy”
10 z 10
Elisabeth Revol - mąż i dzieci
Elisabeth Revol jest zamężna. Jej wybranek to Jean-Christophe Revol. Nie mają dzieci. W ostatnich wywiadach podkreślił on, że zawsze boi się, gdy jego żona wyrusza na wyprawy, by zdobywać najwyższe szczyty na świecie.
Zobacz też: Na żonę Tomasza Mackiewicza spłynęła fala hejtu. Co zarzucają jej internauci?