Dramat na Nanga Parbat: himalaista Tomasz Mackiewicz na K2 walczy o życie
Fot. Facebook @Tomasz Mackiewicz
O TYM JEST GŁOŚNO

Dramat na Nanga Parbat: Elisabeth Revol jest już bezpieczna, ratunek Tomasza Mackiewicza „nie był możliwy”

Weronika Kostyra 28 stycznia 2018 08:40
Dramat na Nanga Parbat: himalaista Tomasz Mackiewicz na K2 walczy o życie
Fot. Facebook @Tomasz Mackiewicz

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat niebawem zostanie zakończona. Czworo ratowników, którzy wyruszyli na ratunek himalaistom, wraz z odnalezioną Francuzką czekają na śmigłowiec w bazie. Kontynuowanie akcji ratunkowej po Tomasza Mackiewicza okazało się nierealne ze względu na fatalne warunki pogodowe. Nad rejon nadciąga burza śnieżna i śmigłowiec musi odlecieć przed godziną 11. Prawdopodobnie nastąpi to o godzinie 10.

NAJNOWSZE: „Gdybyśmy poszli po Tomka Mackiewicza, Revol by umarła’’. Poruszające słowa Adama Bieleckiego o akcji na Nanga Parbat

„Zgon nastąpił, kiedy zasnął i nie odczuwał żadnego bólu’’. Opinia medyczna dr. Champly’ego na temat stanu zdrowia Tomasza Mackiewicza!

„Powiedziałam Tomkowi, że przyleci po niego helikopter”. Elisabeth Revol w pierwszym wywiadzie po tragedii na Nanga Parbat

Czy jej winą jest to, że przeżyła? Polscy internauci nie zostawiają na Elisabeth Revol suchej nitki

Choroba wysokościowa, ślepota śnieżna, odmrożenia... Mimo ogromnego ryzyka, wspinają się na ośmiotysięczniki. Co pcha ich na szczyt?

Zobacz też: Elisabeth Revol, kim jest alpinistka, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła szczyt Nanga Parbat?

„One już wiedzą, że tata został na górze. Że nie wróci”. Żona i dzieci utraciły nadzieję na odnalezienie Tomasza Mackiewicza

oraz: To on uratował Elisabeth Revol, partnerkę Tomasza Mackiewicza. Kim jest Adam Bielecki, jeden z najlepszych himalaistów? Dlaczego wzbudza kontrowersje?

Przerwanie akcji ratunkowej po Tomasza Mackiewicza

Wczoraj wieczorem Elisabeth Revol została odnaleziona przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubko. Początkowo mieli odpocząć i wyruszyć w dalsze poszukiwania, zostali jednak zmuszeni podjąć dramatyczną decyzję i zawrócić do bazy. Około północy podano informację o zakończeniu akcji „Ze względu na wysokość i pogodę, życie ratowników mogłoby się znaleźć w skrajnym niebezpieczeństwie. To straszna i bolesna decyzja. Wszystkie nasze myśli są z rodziną Tomka”, napisał kierownik komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2 Janusz Majer.

Bohaterscy ratownicy Denis Urubko, Adam Bielecki wspinali się dużo szybciej niż zakładano, mimo ciemności i bardzo trudnych warunków – odczuwalnych -40 stopni Celsjusza. Po odnalezieniu Elisabeth Revol musieli podjąć decyzję. Francuzka okazała się być w ciężkim stanie – ma liczne odmrożenia. Przetransportowano ją do niższego obozu, w którym czekali Jarek Botor i Piotr Tomala. Ze względu na nadciągającą burzę śnieżną akcja została przerwana. Informację potwierdził rzecznik ekspedycji: „Warunki pogodowe uniemożliwiają dalszą akcję ratunkową. Śmigłowiec ma zabrać Elisabeth oraz czwórkę Himalaistów do Skardu. Następnie Elisabeth zostanie przetransportowana do Islamabadu, a członkowie ekipy ratunkowej będą oczekiwać na transport do bazy pod K2”.

Zobacz także: Dramatyczna walka o życie polskiego himalaisty na Nanga Parbat: „Liczymy na cud”

oraz: Uzależnienie od heroiny i pasja, która kosztowała go życie... Kim był Tomasz Mackiewicz, himalaista, o którym mówią wszyscy?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.