wdzięczność
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Oto 10 korzyści dla zdrowia wynikających z praktykowania wdzięczności!

Niektóre mogą Cię zaskoczyć!

Paulina Filipowicz 27 kwietnia 2021 15:31
wdzięczność
Fot. Adobe Stock

Uczeni, duchowi przewodnicy i naukowcy od początków historii cywilizacji rozważali zagadnienie wdzięczności. Współczesna nauka dostarcza nam coraz lepsze rozumienie tej wartości, a liczne badania potwierdziły zalety płynące z praktykowania wdzięczności. Dzięki najnowszym doniesieniom wiemy, że wyrażanie wdzięczności przynosi wiele korzyści zdrowotnych, które mogą cię zaskoczyć.

Zobacz także: Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Oto 10 korzyści dla zdrowia wynikających z praktykowania wdzięczności

Dzięki pracy czołowych badaczy, takich jak Robert Emmons i Martin Seligman, wiemy, że wdzięczność to coś więcej niż tylko powiedzenie „dziękuję”. Liczne badania pokazują, jak rejestrowanie wdzięczności może zwiększyć szczęście albo może zmniejszyć stan zapalny w ciele. Współczesne naukowe dowody oferuje wgląd w to, jak dana osoba może poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucia, zmniejszyć stres, zwiększyć optymizm, a nawet zmienić swój mózg.

Zobacz także: Mindfulness dla zdrowia. 9 fundamentów uważnego życia

Według Julie Ray (2019) z organizacji Gallup: „Świat przyjął negatywny obrót w 2017 r., kiedy globalny poziom stresu, zmartwień, smutku i bólu osiągnął nowe szczyty”. Jak ten trend może zmienić się na lepsze? Badania pokazują, że jednym ze sposobów jest praktykowanie wdzięczności.

Wyniki badań pokazują następujące korzyści z praktykowania wdzięczności na zdrowie psychiczne i fizyczne:

  • Pisanie listów wdzięczności i zapisywanie rzeczy, za które czujemy wdzięczność, wiąże się ze znaczną poprawą optymizmu.
  • Pisanie listów z podziękowaniami prowadzi do lepszego zdrowia psychicznego.
  • Wdzięczność chroni ludzi przed nadmierną reakcją na stres.
  • Wdzięczność wpływa na wyższe poczuciem koherencji. Poczucie koherencji sygnalizuje, jak pewna jest dana osoba w kwestii swoich potencjalnych wyników życiowych. Jest to stopień, w jakim czujemy się optymistycznie i kontrolujemy przyszłe wydarzenia.
  • Pacjenci, którzy wyrażali optymizm/wdzięczność dwa tygodnie po operacji serca, szybciej i skuteczniej dochodzili do zdrowia.
  • Wdzięczność i dobre samopoczucie duchowe są związane z lepszą jakością snu, energią, poczuciem własnej skuteczności i niższym stanem zapalnym w komórkach.
  • Wdzięczność może zwiększyć spokój ducha, zmniejszyć ruminacje i mieć uzdrawiający wpływ na objawy depresji.

Jeśli chcesz dziś zrobić chociaż jedną rzecz, aby poprawić swoje zdrowie i szczęście, może zacząć właśnie od wyrażenia swojej wdzięczności. Martin Seligman, pionier w dziedzinie psychologii pozytywnej, zauważył: „kiedy poświęcamy czas, aby dostrzec rzeczy, które idą nam dobrze - oznacza to, że otrzymujemy wiele drobnych nagród w ciągu dnia”.  

wdzięczność
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.