dzień przytulania
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Dziś Międzynarodowy Dzień Przytulania! Oto 7 powodów, dla których warto się przytulać!

Koniecznie przytul dziś kogoś bliskiego!

Marta Roszewska 21 stycznia 2021 12:27
dzień przytulania
Fot. STOCK ADOBE

Powiedzmy sobie szczerze, nic tak nie pociesza jak porządny przytulaniec. Dzień Przytulania 2021, to idealne okazja do zbliżenia się do swoich przyjaciół czy partnera. Nie przepadasz za przytulaniem się? Zrób to dla zdrowia! Oto 7 korzyści wynikających z przytulania!

1. Przytulanie obniża ciśnienie krwi

Hormony uwalniane podczas uścisku, pomagają także naszemu zdrowiu psychicznemu! Wyzwala się oksytocyna, która wywołuje reakcję chemiczną pomagającą obniżyć ciśnienie krwi. Co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko chorób serca i układu krwionośnego!

2. Czy przytulanie redukuje stres?

Mieliście ciężki dzień i czujecie się zestresowani? Przytulcie się! W objęciach ukochanej osoby natychmiast zredukujemy hormon stresu i poczujemy się o niebo lepiej! Uściski sprawiają, że rozładowujemy napięcie i uspokajamy się.

3. Przytulanie pomaga dzieciom radzić sobie z problemami

Chcesz coś zrobić dla przyszłego pokolenia? Przytulaj dzieciaki, póki są jeszcze małe! Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Emory wykazały, że regularne przytulanie pomaga w prawidłowym rozwoju dzieci, a także pomaga im radzić sobie ze stresem w przyszłości!

4. Przytulanie zbliża emocjonalnie

Przytulanie jest zdrowe z powodu także czynnika emocjonalnego. Wspomniana wcześniej oksytocyna silnie działa w relacjach matki z dzieckiem, to właśnie przez ten neuropeptyd tworzy się między nimi mocna więź. Podobnie jest między dorosłymi - dzięki przytulaniu relacje się pogłębiają, ludzie czują bliskość.

5. Poprawienie samopoczucia

Podczas przytulania uwalniana jest oksytocyna, czyli tzw. hormon miłości, a także endorfiny - hormony szczęścia. Zarówno te pierwsze, jak i drugie, odpowiedzialne są za odczuwanie szczęścia i dobre samopoczucie.

6. Większe poczucie bezpieczeństwa

Przytulanie wzmacnia relacje międzyludzkie i sprawia, że czujemy się mniej samotni. 

7. Przytulanie uszczęśliwia!

To chyba najważniejszy powód, dla którego warto się przytulać! To najlepsza recepta na szczęście, dla komfortu psychicznego oraz zacieśniania więzi z bliskimi. Pamiętaj, by uczcić dziś Dzień Przytulania się 2021!

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.