Krakowski salon ekonomiczny NBP
Fot. NBP
O tym się mówi!

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP!

O nowym przedsięwzięciu opowiada Katarzyna Basiak-Gała!

Aleksandra Frankowska 16 grudnia 2020 09:30
Krakowski salon ekonomiczny NBP
Fot. NBP

Minionej jesieni Kraków zyskał wyjątkowe miejsce, w którym świat finansów łączy się ze światem nauki, sztuki i kultury. Ta przestrzeń to Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Dodatkowo budynek banku po raz pierwszy - nie tylko w Polsce, ale w świecie - zamienił się w teatralną scenę. Klasycystyczne wnętrza przy ul. Basztowej 20 stały się domem spektaklu inspirowanego powieścią J.M. Barry’ego.

O powstaniu Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP i jego współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie rozmawiamy z Katarzyną Basiak - Gałą, Dyrektor Krakowskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego.

Krakowski salon ekonomiczny NBP
Fot. NBP

Jak postrzega Pani rolę Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP?

Katarzyna Basiak – Gała: Chcieliśmy stworzyć w Narodowym Banku Polskim miejsce dedykowane edukacji ekonomicznej, stanowiące otwartą przestrzeń na nowe idee i wymianę myśli. Na część wystawienniczą salonu składa się wiele wątków, dlatego podróż przez historię pieniądza oraz systemów monetarnych jest dla wszystkich fascynującym edukacyjnym doświadczeniem. Korzystamy z osiągnięć nowoczesnej techniki, pokazujemy świat pieniądza i świat wartości w ciekawy i przystępny dla każdego sposób. Nasz projekt jest przez to interesujący dla seniorów, atrakcyjny dla młodzieży i pasjonujący dla rodzin z dziećmi.

Jak dostrzegła Pani bliskość dwóch wydawać by się mogło odległych światów: finansów i sztuki?

Katarzyna Basiak – Gała: Wrażliwość na kulturę, szacunek do dziedzictwa oraz wiarę w moc edukacji wyniosłam z rodzinnego domu. Te uniwersalne wartości są drogowskazem dla kolejnych pokoleń, dlatego uznałam, że w procesie edukacji ekonomicznej sztuka jest wspaniałym narzędziem do przekazywania ważnych treści. Te dwa światy są bardzo spójne.

Krakowski salon ekonomiczny NBP
Fot. NBP

Katarzyna Basiak-Gała z córką Stefanią oraz od lewej: z Krzysztofem Głuchowskim - Dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztofem Piątkowskim i Mateuszem Janickim - aktorami biorącymi udział w premierze spektaklu Piotruś Pan i Jakub Hak.   

Czyli o wartości i wartościach można mówić uniwersalnym językiem sztuki? 

Katarzyna Basiak – Gała: - Oczywiście i myślę, że w tym temacie zgodziłby się ze mną Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, z którym wspólnie powołaliśmy Scenę Bank Opowieści. Nie miałam wątpliwości, że z twórcami teatru jesteśmy w stanie stworzyć piękny artystyczny projekt dla najmłodszej publiczności. „Piotruś Pan i Jakub Hak” to bez wątpienia nasz wspólny sukces artystyczny i edukacyjny. Mówię to, kierując się opiniami najbardziej szczerych odbiorców - dzieci, które z zachwytem obejrzały spektakl, a następnie aktywnie uczestniczyły w warsztatach ekonomicznych. Pragnę dodać, że uczestniczenie w projekcie podczas którego magia teatralnej podróży łączy się z wiedzą ekonomiczną jest bezpłatne. 

Krakowski salon ekonomiczny NBP
Fot. NBP

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.