Fot. stock.adobe.com
O tym się mówi!

Kiedy dokładnie zmieniamy czas z letniego na zimowy w 2020 roku?

Najwyższy czas to sprawdzić!

Aleksandra Frankowska 22 października 2020 14:29
Fot. stock.adobe.com

Nadchodzi ten moment, kiedy będziemy mogli pospać nieco dłużej. Już w najbliższych tygodniach trzeba będzie bowiem przestawić zegarki na czas zimowy 2020. Zastanawiające jest, czy spekulacje na temat odejścia Unii Europejskiej od zmiany czasu, zostaną kiedyś zrealizowane? Póki co jednak żyjemy zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Nie zapomnijcie o przestawieniu swoich wskazówek!

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2020?

Zbliżający się październik to moment, w którym wiele osób zastanawia się, kiedy zmienić czas z letniego na zimowy. W nocy z 24 na 25 października należy zmienić czas z godziny 3:00 na 2:00 w nocy. W większości urządzeń elektronicznych zegarki przestawiają się już automatycznie. Wszystko to zawdzięczamy nowoczesnym technologiom. Dłuższa możliwość snu to radość dla wielu osób, które każdego dnia mają problem ze wstawaniem. Oznacza to jednak, że będziemy budzić się w momencie, kiedy za oknem będzie jeszcze ciemno.

zmiana czasu 2019
Fot. Adobe Stock

Historia zmiany czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku. Według kart historii do 1995 roku czas letni zmieniany był zawsze w ostatnią niedzielę września. Zmiany ogłaszał zawsze Monitor Polski. Czy nasz kraj odejdzie od zmiany czasu, tak jak zapowiada od wielu lat? Tego jeszcze nie wiadomo. Póki co funkcjonujemy wraz ze starym trybem.

Czy Unia Europejska zrezygnuje ze zmiany czasu, jak zapowiadała?

W 2018 roku rozpoczęły się działania Unii Europejskiej zmierzające w kierunku rezygnacji ze zmiany czasu. Wówczas Komisja Europejska złożyła nawet specjalny wniosek, jako uzasadnienie podając, że zmiana czasu miała być jedynie oszczędnością węgla, który podczas I Wojny Światowej wykorzystywany był do oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych.

Jeżeli rezygnacja zostanie kiedyś zaakceptowana, może wprowadzić to pewien chaos wśród krajów wspólnoty. Nie podano jeszcze daty, kiedy zmiana miałaby wejść w życie. Póki co, mówi się o 1 kwietnia 2021 roku, jednak spekulacje dotyczą również jesieni 2021. Myślicie, że rzeczywiście ta zmiana będzie możliwa? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.