O TYM SIĘ MÓWI

Wieża Eiffla: najsłynniejszy symbol Paryża obchodzi 133. urodziny!

Czego nie wiesz o najbardziej charakterystycznej budowli Francji?

Ksenia Krasko 31 marca 2022 11:05

Wieża Eiffla kończy 133 lata! Najsłynniejszy symbol Paryża – i Francji – znajduje się na listach must see turystów z całego świata, a od momentu otwarcia zwiedziło ją już ponad 200 milionów osób. Ażurowa konstrukcja ma aż 324 metry wysokości, waży 10 000 ton i lśni przy pomocy tysięcy światełek. Co jeszcze powinniście o niej wiedzieć? Kiedy dokładnie powstała? Przy jakiej okazji została wzniesiona? Jak bardzo Paryżanie są do niej przywiązani?

ZOBACZ: Tego lata zakochaj się w Paryżu!

Kiedy zbudowano Wieżę Eiffla?

Budowa Wieży Eiffla rozpoczęła się w lipcu 1887 roku i trwała do 31 marca 1889. Zanim stała się najbardziej rozpoznawalną budowlą na świecie, została poddana ostrej krytyce. Swoje oburzenie wyrażali nie tylko mieszkańcy miasta, ale i elita tamtych lat, czyli pisarze, malarze, architekci, kompozytorzy. Słynny „Protest artystów” nie przyniósł jednak oczekiwanego efektu i budowę z powodzeniem ukończono.

CZYTAJ TEŻ: Pożar Notre Dame wstrząsnął światem! Jakie skarby skrywała katedra?

Gustave Eiffel i jego współpracownicy brali pod uwagę nieuchronny wpływ wiatru, wody i temperatury. Z tego właśnie powodu Wieża Eiffla jest konstrukcją ażurową. Słuszność tej decyzji niestety udało się sprawdzić. Gdy w 1999 roku przez Francję przeszedł najmocniejszy w historii huragan – prędkość wiatru osiągała 200 km/h – czubek budowli odchylił się jedynie o 19 cm!

ZOBACZ WIĘCEJ: Paryski Moulin Rouge obchodzi 132. urodziny. Poznaj historię najsłynniejszego teatru w Europie!

Ciekawostki o Wieży Eiffla

Niewiele osób wie, że Wieża Eiffla wzięła... „ślub”! To nie żart! Amerykanka Erika La Tour z San Francisco poślubiła ją w obecności świadków w 2007 roku. Oczywiście, małżeństwo nie zostało oficjalnie uznane, ale władze zezwoliły kobiecie na zmianę nazwiska, dzięki czemu została Eriką La Tour Eiffel. Więcej ciekawych faktów o jednej z najsłynniejszych budowli na świecie zobaczysz w naszym wideo. Już wiecie, kiedy pojedziecie do Paryża następnym razem, żeby podziwiać ją na żywo? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.