depresja 2019
Fot. Adobe Stock
Psychologia

Jesienna chandra? Dowiedz się, jak z nią walczyć!

Oto nasze sprawdzone sposoby!

Marta Cieplak 3 listopada 2019 18:30
depresja 2019
Fot. Adobe Stock

Wraz z nadejściem jesieni odczuwasz pogorszenie nastroju? Nie jesteś sama! Coraz krótsze dni, niskie temperatury, pogorszenie pogody wpływają na Twoje samopoczucie i na osłabienie organizmu. Jeśli zauważyłaś spadek energii, któremu towarzyszy pesymistyczny nastrój, to sięgnij po sprawdzone sposoby i przywróć sobie chęć do życia. Jesienna chandra nie musi towarzyszyć Ci na co dzień. W naszym artykule znajdziesz garść sprawdzonych metod na to, jak wygrać z nią walkę.

Co to jest chandra?

Jesienne obniżenie nastroju – chandra, depresja sezonowa dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Związana jest ona głównie z niedoborem światła. Spadek samopoczucia w tym okresie może trwać nieprzerwanie nawet kilka tygodni czy miesięcy, a może też pojawiać się i znikać. Jeśli stan apatii, przygnębienia i obniżonego poczucia własnej wartości towarzyszy Ci przez dłuższy czas, to zdecydowanie powinnaś udać się do specjalisty. Chandra może przerodzić się w poważniejszy problem – depresję – i wówczas należy bezwzględnie ją leczyć. Nie ma się czego wstydzić – ta choroba nie wybiera i dotyka coraz więcej ludzi w różnym wieku.

Skąd się bierze depresja sezonowa?

Sezonowy spadek formy z jednej strony związany jest z jesienną zmianą trybu życia. Wraz z końcem wakacji i powrotem z urlopu zmieniamy całkowicie swój rozkład zajęć – wracamy do pracy i szkoły. Zaczyna się czas wzmożonej pracy, wpadamy w rytm obowiązków, dochodzi stres, nadgodziny, rytm życia przyspiesza. A przed chwilą było przecież tak błogo, leniwie. Tęsknota za wakacjami, beztroską i przygodą, a do tego przygnębiająca aura za oknem – i przepis na chandrę gotowy. Drugą przyczyną pojawienia się chandry jesiennej jest faktycznie kwestia zmiany pogody. Przy skróconym nasłonecznieniu organizm się rozleniwia, zupełnie jakby chciał zapaść w sen zimowy, a mózg pracuje na zwolnionych obrotach. Nie pomaga natłok obowiązków – po urlopie czeka na nas masa niezałatwionych spraw i dziesiątki maili domagających się przejrzenia.

Jak się objawia chandra?

Zauważyłaś, że ostatnio gorzej się czujesz? Może masz chandrę? Sprawdź, które z poniższych objawów Ci towarzyszą i poznaj skuteczne sposoby na pożegnanie depresji sezonowej:

  • Gorszy humor

Nie uśmiechasz się już jak dawniej, choć do tej pory byłaś wulkanem energii. Z Twojej twarzy w zasadzie nie znikał uśmiech, a teraz non stop jesteś przybita i byle drobnostka potrafi sprawić, że chce Ci się płakać.

  • Rozdrażnienie

Wszystko Cię denerwuje. Nawet błahostki, na które kiedyś nie zwróciłabyś uwagi, teraz z łatwością wprawiają Cię w szewską pasję. Masz mniej cierpliwości, czujesz wewnętrzne rozdygotanie.

  • Rozleniwienie

Brak Ci motywacji do działania. Czynności, które kiedyś zajmowały Ci góra kilka minut, teraz ciągną się w nieskończoność. Nie masz motywacji do działania. W zasadzie masz ochotę całą jesień spędzić w dresie, oglądając seriale i jedząc czekoladę.

  • Roztargnienie

Ciągle o czymś zapominasz. Jeśli czegoś nie zapiszesz, to z całą pewnością umknie to Twojej uwadze. Ciągle jesteś roztargniona, nieostrożna, zdekoncentrowana.

  • Zmęczenie

Poranny budzik stał się Twoim najgorszym wrogiem. Ciężko wstać Ci z łóżka, nawet jeśli kładziesz się spać wcześnie. W ciągu dnia wypijasz kilka mocnych kaw, a one i tak nie stawiają Cię na nogi. Bez przerwy ziewasz i z chęcią ucinasz sobie popołudniowe drzemki, nawet jeśli wcześniej Ci się to nie zdarzało.

  • Obniżona samoocena

Czujesz się nieatrakcyjna i niekompetentna. Wydaje Ci się, że we wszystkim wyglądasz kiepsko, masz wrażenie, że wszystko robisz źle i że wszyscy wokół patrzą na Ciebie nieprzychylnie. 

Sposoby na chandrę

Dopadł Cię jesienny spadek nastroju? Nie tylko Ciebie! Poznaj sposoby na chandrę i przegoń ją ze swojego domu!

  • Spotkania z przyjaciółmi

Towarzystwo to sprawdzony sposób na poprawę humoru. Wychodź z domu lub zapraszaj znajomych do siebie. Kino, spacer, impreza w klubie, wspólne gotowanie, granie w planszówki. Odśwież dawne znajomości, odwiedź knajpki i kawiarnie, których jeszcze nie znasz. Muzea, wystawy, koncerty – zapełnij kalendarz wydarzeniami i nie pozwól, by jesienna chandra nad Tobą zapanowała!

  • Zdrowa dieta

Chcesz czuć się dobrze? Jedz zdrowo i regularnie. Przede wszystkim pamiętaj o śniadaniu – dostarczy Ci ono energii na cały dzień. Do pracy koniecznie zabierz obiad lub przekąskę. Zjadaj przynajmniej 5 posiłków dziennie i pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Włącz do swojej diety ryby, pełnoziarniste makarony, orzechy, a także warzywa i owoce. Wieczorami możesz pokusić się o domowy budyń. Pycha! 

jesienna chandra

jesienna chandra
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…