Japandi na main
Fot. ADOBE.STOCK.COM
wnętrza

Modne wnętrza na jesień 2021: czym jest japandi?

Ten hybrydowy styl aranżacji to hit tego roku. Przyda Ci się także jesienią!

Barbara Łubko 8 września 2021 13:28
Japandi na main
Fot. ADOBE.STOCK.COM

Wnętrza japandi stanowią miks stylu japońskiego i skandynawskiego. Ten trend na 2021 rok to połączenie nordyckiego szyku i wschodniego zen. Co sprawia, że styl japandi teraz jest hitem? Pandemia koronawirusa sprawiła, że w domu, jeszcze bardziej niż wcześniej, szukamy spokoju i relaksu, a japandi to styl w urządzaniu, który właśnie się na tym skupia. Architekci wnętrz czerpią inspiracje z Japonii, łącząc je ze sprawdzonym już przez lata europejskim designem i skandynawskim wzornictwem. Właśnie z tego połączenia narodziło się japandi.  Co łączy oba style? Dlaczego tak dobrze ze sobą grają? Podstawą jest wspólny dla Skandynawii i Japonii szacunek dla pięknie wykonanych przedmiotów i naturalnych materiałów. Oba nurty osadzone są w funkcjonalnym minimalizmie. Nie zmienia na to faktu, że pomieszczenia urządzone w tym stylu nadal mogą być ciepłe i przytulne. Wystarczy, że bazując na japońskiej zachowawczości wzbogacisz je o ciepłe tkaniny i grube sploty. A tych nie powinno przecież zabraknąć w naszych pomieszczeniach w zimniejszych miesiącach roku, a więc na jesieni i w zimie.   

Więcej na ten temat: Modne wnętrza na jesień 2021: przytulny i nowoczesny styl cozy home!

Czym jest japandi?

Jakie są kluczowe wytyczne stylu japandi? Co go definiuje? Ze stylu skandynawskiego zapożycza jasne drewno, z japońskiego zaś bambus i inspirowane naturą kolory: chłodny błękit, ziemiste zielenie, ale też ciepłe beże i jasne brązy. Ważna jest tutaj za to japońska surowość - dlatego w pomieszczeniach urządzonych w stylu japandi świetnie sprawdzą się nieregularnie malowane ściany. Jeśli okaże się, że w twoim mieszkaniu tynk został położony nierówno, tym lepiej!

Planując przestrzeń w stylu japandi, wykorzystaj też washi, czyli tradycyjny japoński papier. Wykonane z niego klosze na lampy delikatnie rozpraszają światło i tworzą przytulny nastrój. Dobrze znany nam skandynawski design wzbogać zaś o niskie meble o mocnych liniach z grubego, naturalnego drewna. Z Japonii zapożyczamy zaś nieobecną prawie w skandynawskim stylu czerń. Czarne akcenty nadadzą wnętrzom wyrazistości, ale i nieco tajemnicy. 

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

 

Akcesoria do wnętrz w stylu japandi

Nie masz możliwości lub chęci na duże zmiany w swoim mieszkaniu, ale podoba Ci się kierunek, w którym idzie japandi? Unowocześnij swoje wnętrze, wprowadzając kilka elementów tego stylu. Na początek postaraj się, aby twoje wnętrze było możliwie najbardziej neutralne (zrezygnuj z bardzo wyrazistych kolorów - dywan w różowe wzory lub jaskrawo czerwone poduszki tej jesieni odłóż na dno szafy). Teraz postaw na detale - ręcznie robioną ceramikę, oryginalny wazon wykonany z gliny, pomyśl o drzewku bonsai lub wiszących kulkach z mchu Kokedama. 

  

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Wabi-sabi czy japandi?

Pojęcie wabi-sabi, chociaż jest japońskim terminem, doskonale oddaje ideologię całego trendu japandi: termin odnosi się do akceptacji niedoskonałości życia i jako koncepcja w designie przekłada się na docenienie piękna tkwiącego w niedoskonałości. W rzeczywistości może oznaczać urok starej tkaniny, wykonanej przez ukochaną osobę lub podniszczonej drewnianej misy, którą dostałaś od babci. Rzeczy mają mieć duszę - o to też chodzi w japandi. Skandynawski ascetyzm został wzbogacony o japońską duszę. A czy nie o taki przejaw troski o samych siebie szczególnie chodzi nam w przestrzeniach, w których chcemy spędzić jesień? 

Więcej inspiracji na modne urządzenie wnętrz tej jesieni znajdziecie w naszej zakładce WNĘTRZA na viva.pl!

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?