Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. Adobe.Stock.com
wnętrza

Modne wnętrza na 2021: czym jest japandi?

Ten hybrydowy styl aranżacji to hit roku!

Barbara Łubko 31 stycznia 2021 19:30
Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. Adobe.Stock.com

Wnętrza japandi stanowią miks stylu japońskiego i skandynawskiego. Ten trend na 2021 rok to połączenie nordyckiego szyku i wschodniego zen. Co sprawia, że teraz jest hitem? Pandemia koronawirusa sprawiła, że w domu, jeszcze bardziej niż wcześniej, szukamy spokoju i relaksu, a japandi to styl w urządzaniu, który właśnie na tym jest skupiony. Architekci wnętrz czerpią inspiracje z Japonii, łącząc je ze, sprawdzonym już przez lata w europejskim designie, skandynawskim wzornictwem. Z tego połączenia narodziło się japandi.  Co łączy oba style? Dlaczego tak dobrze ze sobą grają? Podstawą jest wspólny dla Skandynawii i Japonii szacunek dla pięknie wykonanych przedmiotów i naturalnych materiałów. Oba nurty osadzone są w funkcjonalnym minimalizmie.

Czym jest japandi?

Jakie są kluczowe wytyczne stylu japandi? Co go definiuje? Ze stylu skandynawskiego zapożycza jasne drewno, z japońskiego bambus i inspirowane naturą kolory: chłodny błękit, ziemiste zielenie i beż. Ważna jest japońska surowość - dlatego świetnie sprawdzą się nieregularnie malowane ściany. Wykorzystaj też washi, czyli tradycyjny japoński papier. Wykonane z niego klosze na lampy delikatnie rozpraszają światło i tworzą przytulny nastrój. Dobrze znany nam skandynawski design wzbogać o niskie meble o mocnych liniach. Z Japonii zapożyczamy, nieobecną prawie w skandynawskim stylu, czerń - czarne akcenty nadadzą wyrazistości wnętrzom.

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

 

Akcesoria do wnętrz w stylu japandi

Nie masz możliwości lub chęci na duże zmiany w sowim mieszkaniu, ale podoba Ci się kierunek, w którym idzie japandi? Unowocześnij swoje wnętrze, wprowadzając kilka elementów tego stylu! Na początek postaraj się, aby twoje wnętrze było możliwie najbardziej neutralne (zrezygnuj z bardzo wyrazistych kolorów - dywan w rózowe wzory lub jaskrawo czerwone poduszki odłóż na dno szafy). Teraz postaw na detale - ręcznie robioną ceramikę, oryginalny wazon, wykonany z gliny, pomyśl o drzewku bonsai lub wiszących kulkach z mchu Kokedama. 

  

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Wabi-sabi czy japandi?

    Pojęcie wabi-sabi, chociaż jest japońskim terminem, doskonale oddaje ideologię całego trendu japandi: termin odnosi się do akceptacji niedoskonałości życia i jako koncepcja w designie przekłada się na docenienie piękna tkwiącego w niedoskonałości. W rzeczywistości może to oznaczać urok starej tkaniny, wykonanej przez ukochaną osobę lub podniszczonej drewnianej misy, którą dostałaś od babci. Rzeczy mają mieć duszę - o to też chodzi w japandi. Skandynawski ascetyzm został wzbogacony o japońską duszę!

Gdzie szukać inspiracji do wnętrz w stylu japandi? Zajrzyj na stronę sklepu johnlewis.com i thefuturekept.com

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.