Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. Adobe.Stock.com
wnętrza

Trendy wnętrzarskie 2020: czym jest japandi?

Ten hybrydowy styl aranżacji wnętrz to hit roku!

Redakcja VIVA! 25 stycznia 2020 19:30
Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. Adobe.Stock.com

Wnętrza japandi stanowią miks stylu japońskiego i skandynawskiego. Ten trend to połączenie nordyckiego szyku i wschodniego zen. Co sprawia, że teraz jest hitem?

2020 rok będzie należał do Japonii! To w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni Tokio odbędą się przecież Igrzyska Olimpijskie 2020. Nic więc dziwnego, że moda na wszystko, co japońskie jest teraz na czasie. Architekci wnętrz również czerpią inspiracje z Japonii, łącząc je ze, sprawdzonym już przez lata w europejskim designie, skandynawskim wzornictwem. Z tego połączenia narodziło się japandi.  Co łączy oba style? Dlaczego tak dobrze ze sobą grają? Podstawą jest wspólny dla Skandynawii i Japonii szacunek dla pięknie wykonanych przedmiotów i naturalnych materiałów. Ponadto oba nurty osadzone są w funkcjonalnym minimalizmie.

Czym jest japandi?

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Jakie są kluczowe wytyczne stylu japandi? Co go definiuje? Ze stylu skandynawskiego zapożycza jasne drewno, z japońskiego bambus i inspirowane naturą kolory: chłodny błękit, ziemiste zielenie i beż. Ważna jest japońska surowość - dlatego świetnie  sprawdzą się nieregularnie malowane ściany. Wykorzystaj też washi, czyli tradycyjny japoński papier. Wykonane z niego klosze na lampy delikatnie rozpraszają światło i tworzą przytulny nastrój. Dobrze znany nam skandynawski design wzbogać o niskie meble o mocnych liniach. Z Japonii zapożyczamy, nieobecną prawie w skandynawskim stylu, czerń - czarne akcenty nadadzą wyrazistości wnętrzom.

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

 

Akcesoria do wnętrz w stylu japandi

Nie masz możliwości lub chęci na duże zmiany w sowim mieszkaniu, ale podoba Ci się kierunek, w którym idzie japandi? Unowocześnij swoje wnętrze, wprowadzając kilka elementów tego stylu! Na początek postaraj się, aby twoje wnętrze było możliwie najbardziej neutralne (zrezygnuj z bardzo wyrazistych kolorów - dywan w rózowe wzory lub jaskrawo czerwone poduszki odłóż na dno szafy). Teraz postaw na detale - ręcznie robioną ceramikę, oryginalny wazon, wykonany z gliny, pomyśl o drzewku bonsai lub wiszących kulkach z mchu Kokedama. 

  

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Wabi-sabi czy japandi?

    Pojęcie wabi-sabi, chociaż jest japońskim terminem, doskonale oddaje ideologię całego trendu japandi: termin odnosi się do akceptacji niedoskonałości życia i jako koncepcja w designie przekłada się na docenienie piękna tkwiącego w niedoskonałości. W rzeczywistości może to oznaczać urok starej tkaniny, wykonanej przez ukochaną osobę lub podniszczonej drewnianej misy, którą dostałaś od babci. Rzeczy mają mieć duszę - o to też chodzi w japandi. Skandynawski ascetyzm został wzbogacony o japońską duszę!

Japandi - trendy wnętrzarskie na 2020 rok design
Fot. mat. prasowe

Gdzie szukać inspiracji do wnętrz w stylu japandi? Zajrzyj na stronę sklepu johnlewis.com i thefuturekept.com

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.