Rodzaje jogi, joga
Fot. ADOBE STOCK
STYL ŻYCIA

Poznaj rodzaje jogi dopasowane do Twoich potrzeb!

Ashtanga, Kundalini, a może VOGA?

Weronika Chocholska 26 lutego 2019 15:31
Rodzaje jogi, joga
Fot. ADOBE STOCK

Joga nie jedno ma imię. Jeżeli wyobrażasz sobie jogę jedynie jako stateczne, spokojne ćwiczenia w rytm wolnej muzyki - jesteś w błędzie! Nie są to jedynie klasyczne pozycje, zwane asanami, zmieniane w odpowiednim tempie i kolejności. Odmian jogi jest przynajmniej kilkanaście i każda z nich charakteryzuje się innym zakresem dynamiki ćwiczeń, zaawansowania fizycznego i duchowego. Jeden rodzaj będzie bardziej skupiał się na spalaniu kalorii i modelowaniu silnej sylwetki, drugi zaś, będzie kładł nacisk na rozwój psychiczny i emocjonalny ćwiczącego. Istnieją odmiany jogi dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą nadwyrężać stawów czy kręgosłupa. Jeżeli wolisz ćwiczenia w rytm dynamicznej muzyki to, wydaje się to zaskakujące, istnieje taki rodzaj jogi, który łączy ze sobą dynamiczne elementy tańca i fitnessu. 

Ile ludzi...tyle rodzajów jogi! Zebraliśmy 7 różniących się od siebie odmian tych ćwiczeń, które dopasują się do Waszych, indywidualnych potrzeb!

Ashtanga

To joga dynamiczna. Nazywana jest tak, ponieważ ruch podąża za oddechem. Jest to najważniejszy aspekt tego rodzaju jogi. Ciało wtedy pracuje w pełnej harmonii, kiedy ćwiczący perfekcyjnie kontroluje oddech. Ashtanga bez oddechu będzie zwykłym wykonywaniem poszczególnych figur. Zestaw ćwiczeń składa się ze ściśle określonych pozycji (asan). Składają się na nią cztery elementy: oddech, ruch ciała, punkty koncentracji wzroku i bandhy (ośrodki energetyczne w ciele). Ashtanga dobrze wpływa na dotlenienie organizmu oraz pracę serca. Ułatwia radzenie sobie ze stresem i przeciwdziała starzeniu się mózgu. Aby poczuć efekty potrzebne jest zaangażowanie i nauka kontroli nad ciałem. 

Hatha

Uznawana jest za najstarszą formę ćwiczeń fizycznych. Duży nacisk kładzie się na ćwiczenia wykorzystujące siłę fizyczną. Elementem łączącym ją z klasyczną joga, to przestrzeganie zasad i osiągnięcie stanu głębokiej medytacji. Składa się z trzech elementów, asan, kontroli oddechu i z sześciu procesów oczyszczających. Hatha joga ma wpływ na poprawienie naszego stanu mięśni, zwiększenie zakresu ruchów i zapobiega chorobom kości i stawów. Eliminuje asymetrię ciała, przywraca właściwe napięcie mięśniowe i jest uzupełnieniem treningu profesjonalnych sportowców.

Yoga beat

Łączy ze sobą elementy jogi, tańca i fitnessu. Przeznaczona jest dla osób, które stawiają na dynamiczną aktywność fizyczną i preferują zajęcia taneczne. Ścieżka dźwiękowa zawsze jest dopasowana do tempa zajęć i łączy ze sobą style hip hopu, r’n’b, ale także delikatnej, lirycznej muzyki. Klasyczne pozycje jogi przeplata się z ruchami tanecznymi. Podczas tych ćwiczeń nie korzysta się z dodatkowego obciążenia. Dzięki temu rodzajowi jogi możemy poprawić swoją jakość snu oraz dodać sobie zastrzyku energii. 

VOGA

Spodoba się osobom, które mają sentyment do klasycznego fitnessu z lat 80. Elementy jogi połączone są z tańcem spopularyzowanym przez Madonnę w teledysku do „Vogue”. Bazą jest vouging, charakterystyczny styl taneczny, w którym wykonywane są szybkie ruchy rąk, energicznie porusza się biodrami oraz zastyga się w poszczególnych pozycjach jak posągi. Te ostatnie, idealnie łączy się z asanami jogi. Voga wymaga dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi i mocnych mięśni głębokich. Warto też przed rozpoczęciem tego typu jogi, mieć doświadczenie z jej klasycznym rodzajem. Te ćwiczenia dzięki elementom tanecznym modelują sylwetkę i wzmacniają gibkość ciała, a elementy jogi odprężają umysł i wpływają na zdrowie psychiczne. 

Power joga

Wywodzi się z ashtanga jogi i jest przeciwieństwem klasycznej hathy. Ćwiczenia wykonuje się szybko i dynamicznie, pozostając w jednej pozycji nie dłużej niż 5 oddechów. W sekwencje asan wplatane są ćwiczenia pilatesowe i fintessowe. Power joga, poprzez swoje szybkie tempo, przyspiesza puls i poprawia krążenie. Są to ćwiczenia idealne dla tych, którzy chcieliby poprawić swoją wydolność organizmu oraz spalić kalorie. Podobnie jak w przypadku innych odmian jogi, ciało po tych ćwiczeniach, stanie się bardziej gibkie i elastyczne.

Joga kundalini 

Pora na najbardziej mistyczny rodzaj jogi. Joga kundalini stała się jedną z najczęściej praktykowanych przez gwiazdy odmian jogi. Przyznały się do niej m.in. Madonna i Cindy Crawford. Charakteryzuje się pięcioma technikami pracy z ciałem. Wyróżnia się klasyczne asany, pracę z oddechem, ale także medytację, dźwięki i śpiew (mantry) oraz gesty rąk zwane mudrami. Pozwala na wydobycie twórczej energii z ćwiczącego ukrytej u podstawy kręgosłupa, punkt ten nazywa się pierwszą czakrą i wraz z postępowaniem ćwiczeń uwalnia się energie z kolejnych czakr, które wzmacniają poszczególne funkcje psychiczne człowieka - od seksualności po kreatywność i intuicję. Joga kundalini prowadzi do równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Polecana jest dla osób zestresowanych, poszukujących równowagi życiowej.

Air joga

Dla wielbicieli sztuki cyrkowej i akrobatyki polecamy air jogę. Pozycje jogi wykonywane są na  wykonanych z delikatnej tkaniny chust zawieszonych pod sufitem. Jest to dosyć nowa, bo stworzona w 2006 odmiana jogi. Zaletą trenowania air jogi jest odciążenie kręgosłupa i stawów. Na początku zajęcia wykonuje się na podłodze, by potem, sukcesywnie wykonywać ćwiczenia jedynie w powietrzu. Im bardziej ćwiczący jest zaawansowany, tym częściej wprowadzane są elementy akrobatyki do ćwiczeń. Ta odmiana jogi jest polecana osobom z wadami postawy. Dodatkowo wzmacnia mięśnie rąk i nóg, a kobiety ćwiczące na chustach mogą poczuć się bardziej kobieco i zmysłowo. Dość nietypowym efektem po ćwiczeniach są, wynikające z rozciągnięcia mięśni, dodatkowe…2-3 centymetry wzrostu! Efekt utrzymuje się kilka godzin.  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.