związek
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Jak wzmocnić intymność w związku? Wypróbujcie wspólne ćwiczenie uważności

Proste i skuteczne sposoby na stworzenie bliskości!

Paulina Filipowicz 16 kwietnia 2021 15:29
związek
Fot. Adobe Stock

Kiedy jesteś w romantycznym związku zbudowanym na wzajemnym szacunku i zaufaniu, masz już niezbędne podstawy do tego, aby otwierać się przed parterem również na głębszych emocjonalnych poziomach. Wzmocnienie intymności w związkach romantycznych może oczywiście obejmować kontakty seksualne, ale bez emocjonalnej intymności poczucie wasze wspólnoty nie będzie pełne.

Intymność nie jest możliwa bez uważności, która jest praktyką zwracania otwartej, nieoceniającej uwagi na swoje doświadczenie. Uważność pozwala zaoferować partnerowi większą obecność, cierpliwość, empatię i akceptację. Te cechy są niezbędne, aby w relacji czuć się bezpiecznie. Warto wiedzieć, że uważność to umiejętność, którą można rozwijać poprzez konkretne ćwiczenia. Poniżej przedstawiamy kilka zadań do wykonania wspólnie z partnerem, które pomogą wzmocnić uważność i intymność w waszym związku.

Ćwiczenie nr 1: Uważne słuchanie

Zapewne nie raz zdarzyła wam się sytuacja, w której jedna ze stron nie słuchała tego, co próbuje przekazać druga osoba. Większość z nas w szybkim tempie codziennego życia, nie może znaleźć czasu na dłuższą rozmowę z partnerem. Najwyższa pora to zmienić poprzez zaplanowane działania. Jeśli jest to wasz problem możecie wypróbować poniższe ćwiczenie.

Znajdźcie wygodą i cichą przestrzeń. Odłóżcie na bok wszystkie rozpraszające czynniki i wybierzcie, kto będzie mówił pierwszy. Pozwól partnerowi otwarcie i swobodnie podzielić się wszystkim, czego doświadcza. W tym momencie ćwicz uważne słuchanie. Nie próbuj reagować, dopowiadać czy komentować – po prostu słuchaj. Gdy partner skończy, możesz zadać dodatkowe pytania lub podzielić się wspierającym komentarzem, bez pouczania czy udzielania rad. Po prostu daj mu znać, że został wysłuchany. Gdy skończycie te rundę, czas na zamianę ról – ty mówisz, a partner uważnie słucha.

Ćwiczenie nr 2: Medytacja miłującej dobroci

Medytacja miłującej dobroci to prosta i przyjemna praktyka, która pomoże wytworzyć między wami intymność, współczucie i bliskość. Medytacja ta polega głównie na zjednoczeniu się z życzeniem sobie i innym szczęścia. Usiądź w wygodnej pozycji, tak, by kręgosłup był prosty, a ciało zrelaksowane. Weź kilka długich i spokojnych oddechów. Na początku skieruj życzliwe myśli na samego siebie. Siedząc w ciszy, spokojnie i powoli powtarzaj w myślach zdania: obyś był kochany, obyś był bezpieczny, szczęśliwy, spokojny itp. Teraz czas przenieść uwagę na partnera. Wyobraź sobie jego sylwetkę, twarz i powtórz miłujące afirmację: oby miał się dobrze, oby czuł się bezpiecznie, oby był wolny od lęku, oby był zdrowy, oby wypełniała go radość.

Medytację miłującej dobroci możecie wykonywać również wspólnie. Badania sugerują, że medytowanie w parze z innymi osobami zwiększa poczucie bliskości. Wspólna praktyka może więc pomóc zmienić sposób, w jaki odnosisz się do partnera: rzeczy, którymi się dzielisz, sposób, w jaki się nimi dzielisz i sposób, w jaki słuchasz.

Ćwiczenie nr 3: „Tak jak ja”

Intymność nie jest czymś, co samo się pojawia. Wymaga Twojej uwagi i zamierzonego wysiłku. Bycie w bliskości oznacza być obecnym we wszystkich momentach życia, zarówno tych pięknych, jak i tych trudnych. Poprzez wspólną praktykę uważności zwiększacie swoją zdolność do rozumienia drugiej osoby i zbliżacie się do siebie jeszcze bardziej.

Ostatnią praktyką, która może wzmocnić intymność w związku jest medytacja „Tak jak ja”. Polega ona na zwróceniu uwagi, że mimo różnic, twój partner w gruncie rzeczy nie różni się tak bardzo od ciebie. Możecie wykonać ją wspólnie lub osobno. Usiądźcie wygodnie i powtórzcie afirmację: „Ta osoba ma uczucia i emocje, tak jak ja. Ta osoba doświadczyła bólu fizycznego i emocjonalnego w swoim życiu, tak jak ja.Ta osoba, tak jak ja, czasami czuła się niegodna i niepewna. Ta osoba uczy się życia, tak jak ja”.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…