Jak być produktywnym pracując w domu
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Jak być produktywnym pracując w domu?

Oto pomocne rozwiązania na home office!

Paulina Filipowicz 26 kwietnia 2021 18:31
Jak być produktywnym pracując w domu
Fot. Adobe Stock

Dom stał się głównym centrum dowodzenia. Do naszych mieszkań przenieśliśmy biura, sale wykładowe, gabinety, a wszystko czym dotychczas się zajmowaliśmy, robimy obecnie w domowych zaciszu. Podczas długich godzin pracy zdalnej, opieki nad dzieckiem, czy nauki online, potrzebujemy konkretnego planu, by nie pogubić się w natłoku obowiązków. Najtrudniejszym zadaniem jest wykonywanie zleconych zadań produktywnie. Jak zaplanować pracę, by ograniczyć wieczny pośpiech, a zwiększyć zadowolenie z rezultatów?

Zaplanuj swój godzinowy grafik

Dużą zaletą pracy zdalnej są elastyczne godziny, które możesz dopasować do własnych potrzeb. Nie musisz trzymać się typowego grafiku, czas zaplanować swój osobisty harmonogram zgodny z twoim rytmem dnia i własnymi przyzwyczajeniami. Może największą produktywność osiągasz w godzinach porannych i od zawsze pragniesz zacząć pracę już o 7 rano. Teraz masz na to możliwość. A może masz zupełnie odwrotnie - zarywanie nocy nie sprawia ci problemu. Pomyśl o swoich potrzebach i stwórz swój własny grafik. Pamiętaj tylko, by w planowaniu się nie rozpędzić i nie przekroczyć czasu pracy.

Przygotuj siebie i otoczenie

Choć początkowo praca z domu w luźnym dresie i bluzie może brzmieć jak marzenie, takie rozluźnienie niesie za sobą szybki spadek produktywności. Jeśli czujesz, że takie zjawisko wystąpiło również u ciebie, zacznij planować bardziej formalne stylizacje na home office. Pozwoli to oddzielić godziny pracy od tych przeznaczonych na odpoczynek oraz zwiększy motywację do działania. Tak samo ważne jak ubiór jest miejsce pracy. Wyznacz sobie w domu konkretną przestrzeń, która spełnia funkcję biura. Po wykonaniu zadań zawodowych uprzątnij stanowisko – będzie to symbolizować koniec pracy.

Jak być produktywnym pracując w domu
Fot. Adobe Stock

Zrób swoją „To do list”

Lista rzeczy do zrobienia to niezbędny element do produktywnej pracy. Zastosuj zasadę “mniej znaczy więcej” i zajmij się kluczowymi obowiązkami, a nie wszystkim, co przyjdzie ci do głowy. Istotna jest także kolejność punktów na liście. Na samym początku listy powinny znaleźć się zadania najważniejsze. Rozpocznij pracę od tych najtrudniejszy obowiązków. W połowie dnia zobaczysz, jak dużo już zrobiłeś, a satysfakcja będzie motywacją do popołudniowej pracy.

Wprowadź poranne rytuały

Spraw, by poranki w domu kojarzyły się z czymś przyjemnym, a nie z pracą. Znajdź swój własny rytuał. Co Cię ekscytuje, inspiruje?  Niech to będzie zaplanowany trening czy medytacja, pyszne śniadanie zrobione bez pośpiechu, lektura ulubionej książki, zrobienie dobrej kawy, nadrobienie zaległości w prasie czy relaksująca kąpiel w wannie. Wprowadź czas dla siebie o poranku w codzienność, niech stanie się Twoją rutyną. Pamiętaj, dobry powód do wstania zwiększa motywację, żeby wyłączyć budzik i działać.

Zadbaj o regenerację

Zapewne nie raz już słyszałeś, że potrzebujemy 7-9 godzin snu, aby w pełni zregenerować siły. Jeśli chcesz osiągać produktywność i wstawać wcześnie rano, to siedzenie do późnych godzin w nocy odpada. Badania niejednokrotnie udowodniły, że osoby zapewniające sobie 7-9 godzin snu mają lepszą pamięć, nastrój i koncentrację, niższy ciśnienie krwi oraz lepszy metabolizm.

Jak być produktywnym pracując w domu
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.