Medytacja
Fot. Stock.Adobe.com
styl życia

Masz dość życia w ciągłym stresie? Wypróbuj medytację!

Sprawdź, które gwiazdy medytują! Wystarczy kilka minut dziennie

Barbara Łubko 24 lutego 2018 07:00
Medytacja
Fot. Stock.Adobe.com

Żyjesz w pędzie, a stres towarzyszy Ci każdego dnia? Wypróbuj medytację. To praktyka, która zachęca umysł do zwolnienia, a praktykowana regularnie przynosi długotrwałe korzyści dla ciała i duszy: uspokaja, wycisza, ogranicza podatność organizmu na stres, sprawia, że lepiej się wysypiamy. Jak się okazuje medytacja stała się bardzo modna - także wśród gwiazd! Większość celebrytów preferuje Medytację Transcendentalną, a niektórzy zostali nawet przeszkoleni przez Maharishiego Mahesha Yogi, człowieka, który opracował tę technikę. Prawdziwym weteranem medytacji jest Paul McCartney - zaczął praktykować w 1967 roku! Piosenkarz prowadził szalone życie, ale czuł, że potrzebuje odnaleźć w nim równowagę. Skorzystał z nauk Maharishiego, odbył nawet podróż do Indii, a w wolnym czasie pisał piosenki. Wiele z nich znalazło się na słynnej płycie "The White Album"! McCartney to nie jedyna gwiazda, która chwali sobie medytację. Ostatnio swoimi medytacyjnymi praktykami pochwaliła się Kourtney Kardashian.

Medytacja według Kourtney Kardashian

Każdego dnia Kourtney stara się obudzić 20 minut wcześniej, aby medytować. Celebrytka zdradziła we wpisie na swojej stronie, ze zwykle medytuje w… łazience! W tym pomieszczeniu jest najspokojniej i nikt jej nie przeszkadza. Matę rozkłada na podłodze tuż obok wanny.

Kourtney praktykuje tzw. mindfulness meditation, która polega m.in. na skupieniu się na własnym oddechu.

Podobno ten rodzaj medytacji może pomóc zmniejszyć lęki, wspomóc funkcje poznawcze mózgu (np. pamięć) i zwiększyć zdolność koncentracji w ciągu dnia. Kolejnym aspektem, w którym medytacja mindfulness ma być zbawienna jest redukcja fizycznego bólu.

Oprah Winfrey też medytuje!

I to od dawna! Winfrey zaczęła swoja przygodę z medytacją w 2011 roku, kiedy zaprosiła kilku instruktorów medytacji do swojej firmy produkcyjnej, Harpo Studios. Instruktorzy poprowadzili kurs dla pracowników Winfrey (zajęcia z medytacji odbywały się dwa razy dziennie: rano i po godzinach pracy). Oprah też złapała bakcyla i od tego czasu medytuje.

„Staram się medytować dwa razy dziennie: 20 minut rano, 20 wieczorem. Świadomość, że bezruch jest przestrzenią, w której powstaje wszelka twórcza ekspresja, pokój, światło i miłość, jest energicznie energetyzującym, ale uspokajającym doświadczeniem” - zdradziła gwiazda w jednym z wywiadów.

Medytacja - jak zacząć?

Nie wiesz, jak zacząć? Ściągnij na telefon aplikację do medytacji Headspace (jest bezpłatna) - dzięki niej, krok po kroku nauczysz się medytować. Na swoim profilu możesz ustawić cele - wybierz te, na których osiągnięciu chcesz się skupić. Walka ze stresem to Twój priorytet? A może pragniesz walczyć z atakami złości? Chcesz zbudować poczucie własnej wartości, a może zależy Ci, żeby bardziej produktywnie pracować? Wybierz z odpowiednich dla siebie pakietów (np. Zdrowie, Odwaga, Szczęście, Praca), a jeśli nie jesteś pewny, od czego zacząć, zdecyduj się na pakiet podstawowy i zacznij swoją przygodę z medytacją od podstaw! Obejrzyj też animacje, które w zabawny, ale zarazem bardzo logiczny sposób nauczą Cię technik medytacji. Wprowadź te techniki także do codziennego życia. W czasie dnia, kiedy dopada Cię stres, skorzystaj z krótkich ćwiczeń opisanych w aplikacji i… odpręż się!

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.