dzień rzucania palenia
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Masz problem z rzuceniem palenia? Wypróbuj te sprawdzone sposoby!

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

Gabriela Łaskowska 15 listopada 2018 09:32
dzień rzucania palenia
Fot. STOCK ADOBE

Rzucanie palenia nigdy nie jest proste. Szczególnie jeśli jest się wieloletnim palaczem. Wiele osób przegrywa walkę z nałogiem. Organizm, przyzwyczajony do regularnego otrzymywania nikotyny, często nie jest na tyle silny, by przezwyciężyć uzależnienie. Eksperci przyznają, że najtrudniejszy czas kończy się po około dwóch tygodniach od rzucenia palenia.

Jak objawia się głód nikotynowy?

Głód nikotynowy jest jednym z najgorszych objawów rzucenia palenia. I jednocześnie jest najczęstszym powodem, przez który kończy się ono niepowodzeniem. Poprzez palenie dostarczamy do naszego mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia. Po rzuceniu organizm zaczyna odczuwać ich brak i w rezultacie ujawnia się pogorszenie nastroju i rozdrażnienie.

Jak poradzić sobie z głodem nikotynowym?

1. Unikaj sytuacji, które kojarzą ci się z papierosem
Jeśli do tej pory zawsze paliłeś na balkonie z kawą w ręku, postaraj się tego teraz unikać podobnej sytuacji. Mózg od razu da sygnał, że czegoś ci brakuje i pojawi się silna potrzeba sięgnięcia po papierosa. Jeśli natomiast paliłeś w swoim mieszkaniu, można pomyśleć o zmianie wystroju. Poprzestawiaj meble lub zmień dekoracje.

2. Nie bój się, że przytyjesz
Często słyszy się, że palacze nie chcą rzucić palenia, bo boją się, że utyją. Natomiast taka sytuacja wcale nie jest koniecznością. Wszystko zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych. Byli palacze mają tendencję do podjadania niezdrowych rzeczy. Postaraj się zaopatrzyć w marchewki pokrojone w paseczki i inne warzywa! Trzymanie ich w dłoni może ci również zastąpić trzymanego papierosa.  

3. Poproś bliskich o wsparcie
Osoba zaraz po rzuceniu może być rozdrażniona i nerwowa. Warto więc uprzedzić osoby z najbliższego otoczenia o swoich zamiarach, by byli bardziej wyrozumiali. Wsparcie przyjaciół powinno dodatkowo pomóc ci poradzić sobie z nałogiem.

4. Rób coś z rękoma
Warto cały czas robić coś dłońmi. Skup się na sprzątaniu lub zaopatrz się w piłeczkę antystresową lub breloczek. Jeśli twoje dłonie będą zajęte wykonywaniem jakiejś czynności, możliwe, że chęć sięgnięcia po papierosa będzie pojawiać się rzadziej.

5. Myśl o korzyściach
Zamiast rozmyślać o tym, jak bardzo tęsknisz za paleniem, skup się na korzyściach, jakie da ci rzucenie papierosów. Palenie tytoniu nie dość, że negatywnie wpływa na zdrowie i wygląd, to do tego jest bardzo kosztowne. 50 lat palenia, to średnio 300 tys. zł!

6. Trzymaj coś w buzi - słomkę lub wykałaczkę
Po długoletnim paleniu, organizm przyzwyczaja się do trzymania czegoś w ustach. Warto więc zaopatrzyć się w słomki lub wykałaczki, które będziesz mógł rzuć w każdym momencie, kiedy najdzie cię ochota na papierosa. Dzięki temu choć trochę uda ci się oszukać psychikę i zaspokoić potrzebę na palenie.

7. Przebywaj w miejscach, w których nie można palić (centra handlowe, biblioteka)
Przebywając w miejscach, w których palenie jest zabronione, łatwiej będzie ci się przyzwyczaić do niepalenia. Po pierwsze - ty sam nie będziesz mógł w nich palić, a po drugie nie spotkasz tak innych palaczy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zapach tytoniu, dochodzący od osoby stojącej obok, zacznie cię kusić.

8. Pomyśl, jakie są skutki wieloletniego palenia
Palenie papierosów wpływa bardzo negatywnie na zdrowie. Przede wszystkim często jest przyczyną zapadania na raka płuc, a do tego palaczom ciężej jest się wyleczyć nawet ze zwykłego przeziębienia czy grypy. Ponadto, palenie działa bardzo niekorzystnie na skórę, na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki i pory. Często również powoduje powstawanie cellulitu. Nasze włosy i paznokcie także stają się słabe i zniszczone. A na domiar złego nasze ciało, ubrania i meble przesiąknięte są tym okropnym zapachem tytoniu, którego żadne perfumy nie zwalczą.  

TAGI #zdrowie

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.