Nazywa się Highclere Castle i można go zwiedzać!

Barbara Łubko 9 listopada 2021 18:27

Serial Downton Abbey z dnia na dzień zyskał szerokie grono fanów. Jakiś czas temu temu mieliśmy okazję podziwiać długo zapowiadaną filmową wersję słynnego serialu „Downton Abbey”, więc tym razem w kinach na dużym ekranie. Fani mogli podziwiać wspaniałe wnętrza posiadłości, należącej do rodziny Crawley. Czy to miejsce istnieje naprawdę? A może wspaniały zamek jest tylko filmową makietą? Otóż, Downton Abbey to w rzeczywistości Highclere Castle - zamek, położony w Hampshire w Wielkiej Brytanii. Jest równie imponujący jak jego filmowe wcielenie.

ZOBACZ TEŻ: Poznaj świat brytyjskiej arystokracji! Ta wystawa to majstersztyk!

Filmowe Downton Abbey to Highclere Castle

Highclere Castle jest dziś domem ósmej hrabiny Carnarvon. Posiadłość zajmuje powierzchnię aż 2 000 hektarów. Obecny zamek został odbudowany w 1679 roku na fundamentach wcześniejszej rezydencji, pochodzącej ze średniowiecza. Łatwo się domyślić, że utrzymanie tak ogromnej posiadłości w XXI wieku nastręcza pewnych trudności. 300-pokojowy zamek wymaga stałej konserwacji, mileczeniem pomińmy kwestię sprzątania takiego domu…  

ZOBACZ TEŻ: Jakie tajemnice skrywa pałac Kensington?  Zobacz, jak mieszkają księżna Kate i książę William

Jak się okazuje Lady Carnarvon znalazła sposób, żeby utrzymać posiadłość na wysokim poziomie. Oczywiście wynagordzenie za kręcony tu serial (a teraz film) „Downton Abbey” to jedno z źródeł dochodów. Serial zapewnił miejscu rozpoznawalność i niesłabnącą już od lat popularność. Obecnie Highclere odwiedza około 1500 odwiedzających dziennie. „Działam bardziej jako dyrektor generalny” - mówi hrabina w rozmowie z Architectural Digest.

Highclere można nie tylko zwiedzać - na terenie posiadłości znajdują się też domki do wynajęcia czy stajnia. Jak hrabina radzi sobie z proawdzeniem tak dużego biznesu? „Mam w pokoju tablicę, na której jest wypisane około 40 projektów, które muszę wykonać w ciągu najbliższych kilku miesięcy”, zdradza. Każdy tydzień zaczyna od spotkania ze wszystkimi osobami pracującymi nad utrzymaniem miejsca - od hydraulików po dekarzy.  „Mediami społecznościowymi zajmuję się we wtorki rano, a w środę rano odbywa się organizacyjne spotkanie na zamku, ale te plany często się zmieniają”, przyznaje.

Chcecie wybrać się do Highclere Castle? Na oficjalnej stronie internetowej zamku znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

My postanowiliśmy zajrzeć do zamku, zobaczcie zdjęcia niesamowitych wnętrz w galerii! Naprawdę wszystko wygląda tu równie wspaniale jak w „Downton Abbey”.  

1/5
Jak wygląda prawdziwy zamek Highclere Castle - posiadłość z filmu Downton Abbey
Copyright @Getty Images
1/5

Zamek jest niemym świadkiem historii. To w jego wnętrzach w XIX wieku z udziałem ówczesnego hrabiego Carnarvon powstawała konstytucja Kanady! Podczas pierwszej wojny światowej w zamku zaaranżowano szpital dla żołnierzy.

2/5
Jak wygląda prawdziwy zamek Highclere Castle - posiadłość z filmu Downton Abbey
Copyright @Getty Images
2/5

W tej ogromnej posiadłości w czasach jej świetności pracowało prawdopodobnie ponad 60 członków personelu na stałe, mieszkających w zamku i wokół niego. Wśród nich: zarządca domu, lokaje, gospodynie, pokojówki, personel kuchenny, stewardzi.

3/5
Jak wygląda prawdziwy zamek Highclere Castle - posiadłość z filmu Downton Abbey
Copyright @East News
3/5

Pamiętacie tę elegancką bibliotekę z serialu? W jej zbiorach znajduje się ponad 5650 książek, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku! Biblioteka jest dziś tak samo wykorzystywana przez rodzinę, jak w przeszłości. Jest centralnym miejscem spotkań przy drinkach i rozmowach zarówno przed, jak i po obiedzie i kolacji.

4/5
Jak wygląda prawdziwy zamek Highclere Castle - posiadłość z filmu Downton Abbey
Copyright @Getty Images
4/5

W 1895 roku Alfred de Rothschild podarował swojej córce Alminie bele zielonego francuskiego jedwabiu, aby mogła ozdobić ten piękny salon. Efekt? Nadal zapiera dech w piersiach!

5/5
Jak wygląda prawdziwy Highclere Castle - posiadłość z filmu Downton Abbey, właścicielka Lady Carnarvon
Copyright @Getty Images
5/5

Lady Carnarvon nie tylko opiekuje się zamkiem, ale też pisze o nim książki!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.