VIVA! VIDEO

Najwięcej wody marnuje się w łazience. Niewiele trzeba, by to zmienić

Wody na świecie jest z mało. Oszczędzaj ją razem z Grohe!

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 12 lipca 2022 10:37

Zmniejszanie strumienia wody, zakręcanie kurka podczas mycia zębów, uszczelnienie kranów, powtórne wykorzystywanie tzw. szarej wody do podlewania kwiatów, prysznic zamiast kąpieli w wannie – teoretycznie wszyscy wiemy, co zrobić, żeby ograniczyć zużycie H₂O w domu. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić. Żyjemy w pośpiechu i stresie, więc skrupulatne oszczędzanie wody zazwyczaj nie znajduje się niestety na szczycie listy naszych codziennych priorytetów. Szczególnie że przyzwyczajenie jest w końcu drugą naturą człowieka. Brak czasu nie może być jednak usprawiedliwieniem.

Jeśli ciężko nam idzie zmiana nawyków, wybierzmy produkty i rozwiązania, które pomogą nam je wyrabiać. Od tego jest przecież technologia - ma ułatwiać nam życie, a przy okazji troszczyć się o nasze wspólne zasoby. Oszczędzając wodę w łazience nie musimy iść na żadne kompromisy. Udowadnia to marka GROHE. Od lat wyposaża swoją armaturę w nowoczesne rozwiązania i technologie, które zapewniają najwyższy komfort użytkowania.

Strefa umywalki

Zacznijmy od umywalki. Jakie udogodnienia marka proponuje w tej strefie? Bardzo przydatnym urządzeniem jest montowany w bateriach ogranicznik przepływu wody GROHE EcoJoy, który sprawia, że jej zużycie spada nawet o połowę, a my tego w ogóle nie odczuwamy. Ten efekt jest zasługą napowietrzających strumień wody perlatorów.

armatura-grohe
Fot. materiały prasowe

Oszczędzać powinniśmy również gorącą wodę, bo do jej wyprodukowania potrzebna jest dodatkowa ilość H₂O i energii, która z kolei zwiększa emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Gdy podnosimy dźwignię baterii do góry, z kranu najpierw leci przepływ zmieszanej wody zimnej z ciepłą. Technologia GROHE SilkMove ma temu zaradzić. Dzięki niej dźwignia mieszacza ustawiona jest w pozycji środkowej, a z kranu wypływa zawsze zimny strumień wody, co oznacza mniejsze zużycie energii potrzebnej do uzyskania wody gorącej.

Bardzo wygodnym, ekologicznym, a także higienicznym rozwiązaniem są baterie bezdotykowe z kolekcji GROHE Essence E, teraz dostępne w pięknych nowych odcieniach: złotym i grafitowym. Strumień wody wyłącza się automatycznie, co przydaje się szczególnie podczas mycia zębów albo czyszczenia umywalki.

armatura-grohe

Bateria hybrydowa z kolekcji GROHE Eurosmart łączy obsługę bezdotykową z manualną. Umożliwia ona swobodne korzystanie ze zmieszanej wody tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.

Strefa prysznica

Idea deszczownicy nie jest lubiana przez miłośników ekologii. Kojarzy się z luksusem, zbytkiem i marnowaniem wody. Czas to zmienić! Zainstalowany w modelu GROHE Tempesta 250 ogranicznik przepływu pozwala zredukować zużycie wody do 9,5 l na minutę.  

armatura-grohe

Baterie termostatyczne wyposażono zaś w technologię GROHE TurboStat pozwalającą na wygodne i szybkie ustawienie preferowanej temperatury, dzięki czemu w momencie uruchomienia (tzw. fazie rozruchowej) zużywana jest mniejsza ilość wody. Co więcej, armatura przez cały czas utrzymuje temperaturę na stałym poziomie, więc nie trzeba regulować jej ponownie w trakcie kąpieli, np. po wyłączeniu strumienia na czas mycia włosów. To nie tylko oszczędność wody, ale także energii!

armatura-grohe
Fot. materiały prasowe

W nowoczesnej i ekologicznej łazience świetnie sprawdzi się nowa bateria termostatyczna niemieckiej marki – model Grohtherm 1000 Performance. Został on wyposażony w przycisk EcoButton pozwalający na zmniejszenie zużycia wody do 50% oraz technologię GROHE CoolTouch, która eliminuje ryzyko oparzenia - sprawia, że powierzchnia baterii nagrzewa się maksymalnie jedynie do temperatury wody. Technologię GROHE Turbostat zastosowano także w nowych bateriach z oferty marki – GROHE Grohtherm 500.

Strefa WC

Sporą ilość wody w łazienkach marnujemy podczas spłukiwania toalety. Dlatego przy wyborze miski WC warto postawić na rozwiązania podtynkowe. Systemy sanitarne marki GROHE również wyposażono w funkcję GROHE EcoJoy. Przyciski spłukujące z opcją podwójnego spłukiwania umożliwiają wybór objętości wody między 3–4,5 lub 6–9 litrów. Pomaga to wyrobić nawyk korzystania z większego przycisku tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście potrzebne.

Również we własnej łazience możesz dbać o środowisko. Podziękuje ci nie tylko Ziemia, ale także twój portfel! Ekonomiczne gospodarowanie wodą to w końcu sposób na niższe rachunki.

Materiał powstał z udziałem marki Grohe

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.