23 listopada 2016 16:30
1/6
Rotunda
Copyright @Gowin&Siuta/Materiały prasowe
1/6

W styczniu krajobraz Warszawy zmieni się nie do poznania. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Rotunda zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie nowy budynek, nawiązujący stylem do obecnego. Zmieni się także funkcja obiektu. W nowej Rotundzie będzie działał nie tylko bank, ale też m.in. galeria sztuki i kawiarnia.

 

Właściciel obiektu PKO BP ogłosił jego rewitalizację już w 2009 roku, jednak musiał wycofać się z realizacji ze względu na liczne protesty. Projekt postanowiono wznowić po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, które przybrały bezprecedensowy w historii Warszawy rozmiar. Wpłynęło ponad 10 tysięcy ankiet. Przeprowadzono też kilkadziesiąt innych wydarzeń - warsztatów i paneli dyskusyjnych. Ustalono, że nowa Rotunda ma być wielofunkcyjnym, regularnie odwiedzanym miejscem, które wpisuje się w rytm miasta, i nadąża za nim dostosowując ofertę do pór roku czy bieżących wydarzeń.

 

Zwycięzca konkursu

Zwycięski projekt wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym Changing the Face. Z 214 propozycji wybrano projekt krakowskiego studia Gowin&Siuta. – Staraliśmy się odpowiedzieć na oczekiwania społeczne, mając na uwadze też to, żeby przywrócić budynkowi jego pierwotny charakter, jego lekkość, dostępność i otwartość. Podstawowym założeniem było zachowania gabarytów i charakteru budynku w stanie niezmienionym, tak, żeby nowo powstały obiekt nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków – podkreśla współautor projektu Bartłomiej Siuta.

 

Stan obecnej Rotundy pozostawia wiele do życzenia.

 

Polecamy też: Brytyjski parlament wkrótce będzie musiał opuścić swoją siedzibę. Zobaczcie, dokąd się przeprowadzi!

 

Jak będzie wyglądać nowy budynek?

Cechami charakterystycznymi nowej Rotundy jest oryginalny system oświetlenia - nawiązujący do dawnej wysokości wiat w pasażu Wiecha  „świetlny sufit” który wprowadza kamer, oraz posadzka z regularną siatką podziałów pokrywająca plac dookoła obiektu. 500 metrów kwadratowych, czyli 1/3 powierzchni Rotundy będzie przeznaczona na cele publiczne. Do dyspozycji warszawiaków będzie między innymi Salon Miejski, gdzie będą realizowane zgłoszone przez mieszkańców pomysły, jak multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, galeria sztuki czy kawiarnia. Przy Rotundzie, w Pasażu Wiecha znajdzie się dostępne dla mieszkańców zielone patio.

 

Rotunda zniknie na 2 lata

Rotunda to jeden z czołowych przedstawicieli architektonicznego modernizmu. Obecny budynek został oddany do użytku w 1966 roku. W 1979 roku wydarzył się w nim wybuch gazu, w wyniku którego zginęło 49 osób, a budynek został zniszczony w 70 procentach. Odbudowa została przeprowadzona w trybie ekspresowym. Obiekt nigdy nie został przywrócony do pierwotnego stanu. Jak podkreśla współautor projektu, właśnie to wpłynęło na decyzję o rozbiórce obecnego budynku.

 

Ostatnim momentem, w którym będzie można skorzystać z banku w jego obecnej formie będzie 23 grudnia. Rozbiórka rozpocznie się w styczniu 2017, a prace rewitalizacyjne będą trwać dwa lata. W ich trakcie klienci banku będą obsługiwani w innych placówkach zlokalizowanych w centrum Warszawy. Przez cały okres realizacji inwestycji w okolicach obiektu pozostanie tablica upamiętniająca wybuch.

 

Jak będzie wyglądać nowa Rotunda? Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji w galerii!

 

Źródło: Onet.pl

2/6
Rotunda
Copyright @Gowin&Siuta/Materiały prasowe
2/6

Projekt nowej Rotundy.

3/6
Rotunda
Copyright @Gowin&Siuta/Materiały prasowe
3/6

Projekt nowej Rotundy.

4/6
Rotunda
Copyright @Gowin&Siuta/Materiały prasowe
4/6

Projekt nowej Rotundy.

5/6
Rotunda
Copyright @Gowin&Siuta/Materiały prasowe
5/6

Projekt nowej Rotundy.

6/6
Rotunda
Copyright @Gowin&Siuta/Materiały prasowe
6/6

Projekt nowej Rotundy.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.