Olga Figaszewska 4 października 2016 16:00
1/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
1/9

Mark Zuckerberg ujawnił zdjęcia najważniejszego budynku dla Facebooka w Szwecji. „Przez kolejnych kilka miesięcy, mam zamiar umieszczać rzadko spotykane zdjęcia, najbardziej zaawansowanych technologicznie, budynków Facebooka na całym świecie”- ogłosił.

 

Konto na Facebooku posiada około miliarda ludzi. Kiedy powstawał w lutym 2004 roku, nikt nie spodziewał się, że projekt początkowo przeznaczony dla uczniów szkół średnich i studentów odniesie taki sukces. Facebook zalicza się do liderów technologicznych gigantów. Nic dziwnego, że założona przez Marka Zuckerberga firma ponad rok temu przeniosła się do nowej siedziby w  Menlo Park w Kalifornii, liczącej ok 122 tys. metrów kwadratowych. Mało tego, została zaprojektowana przez jednego z najsłynniejszych architektów światowej rangi - Franka Gehry’ego. Internautów zachwyciła przestronność centrali, praktyka i oszczędność zagospodarowania terenu.

 

Tym razem, prezes koncernu kilka dni temu udostępnił na swoim profilu zdjęcia centrum bazy danych znajdujące się w północnej w Szwecji w małym mieście Luleå. Budynek został zbudowany głównie z metalu, szkła oraz drewna. Nie tylko z zewnątrz zauważamy stylowy minimalizm formy. Wnętrza budynku porażają ascetycznym designem i precyzyjnym rozlokowaniem serwerów: „To olbrzymia hala o powierzchni niemal 6 boisk piłkarskich. W placówce znajduje się wszystko: od serwerów po system dystrybucji energii zaprojektowanym zgodnie z Otwartym Projektem Obliczeniowym (Open Compute Project)”, czytamy na Facebooku Marka Zuckerberga.


Swoim wyglądem budynek przypomina wnętrze statku kosmicznego. Jego zdjęcia przypominają kadry wyjęte z filmu science fiction. Przedstawiają potęgę koncernu i  zostały opatrzone krótkimi opisami przez samego prezesa. Mark Zuckerberg podkreślił, że powstała baza należy do istotnej części infrastruktury technicznej budynku. W celu zwiększenia wydajności oraz oszczędzania energii wykorzystywane jest zróżnicowanie lokalnych zasobów naturalnych.


„Już wkrótce udostępnię nowe zdjęcia naszych zaawansowanych technologii” - zakończył swój post, Zuckerberg. Nie możemy się doczekać. Tymczasem zobaczcie zdjęcia, które już pokazał w naszej galerii.

 

Zobacz też: Mark Zuckerberg został tatą! Z tej okazji 99% udziałów Facebooka przekaże na cele dobroczynne. Co za gest!

 

2/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
2/9

Mark Zuckerberg: "Małe miasto Luleå jest oddalone mniej niż 112 km od południowej strony koła podbiegunowego. Jest tam zatem całkiem zimno. Temperatura na zewnątrz, jaka panuje zazwyczaj, to mniej niż 10 °C zatem wykorzystujemy tą temperaturę aby chłodzić, wnętrze ogromnego centrum pełnym serwerów, do schładzania. Tuzin elektrowni wodnych jest położonych na pobliskich rzekach, które dostarczają pewnych źródeł zielonego prądu. Cały system jest o 10% bardziej wydajny i zużywa o prawie 40% mniej energii niż tradycyjne centra danych."

 

Zobacz też: Mark Zuckerberg kończy 32 lata! Jak zmieniał się biznesman, mąż i... tata? Zobacz ZDJĘCIA

3/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
3/9

Mark Zuckerberg: "Centrum danych otworzono w 2013 roku i jest to pierwsze centrum, które posiadamy poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Gdzie tylko istniała możliwość korzystaliśmy z piękna drewna i lokalnej sztuki, aby pokazać tutejsze rzemieślnictwo".

4/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
4/9

Mark Zuckerberg: "Zewnętrzna strona budynku odwzorowuje nowoczesny i innowacyjny design wewnątrz centrum danych".

5/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
5/9

"Uwielbiam te ujęcie ponieważ wygląda jak z filmu science fiction. Te olbrzymie wiatraki wdmuchują powietrze z zewnątrz aby ochładzać dziesiątki tysięcy serwerów w naszym centrum danych. W zimie, kiedy temperatury spadają nawet do -34°C (-30°F), sytuacja jest odwrotna i całe ciepło generowane przez serwery ogrzewa olbrzymi budynek". - napisał na Facebooku Mark Zuckerberg

6/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
6/9

Mark Zuckerberg: "Główny korytarz centrum danych jest tak duży, że inżynierowie poruszają się na skuterach".

7/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
7/9

Mark Zuckerberg podkreśla, że odpowiednie uporządkowanie przestrzeni pomaga w szybkiej interwencji w momencie awarii: "Pracuje tu ok. 150 ludzi, ale korytarze są często puste. Dlatego iż wszystko ma bardzo ascetyczny design potrzebujemy tylko jednego technika na każde 25 tyś serwerów".

8/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
8/9

Mark Zuckerberg przedstawił również część zespołu, który na co dzień czuwa nad wszystkim w centrum danych.

Na zdjęciu: Jay Park, projektant i konstruktor.

9/9
Mark Zuckerberg
Copyright @Facebook Mark Zuckerberg
9/9

Mark Zuckerberg: "Wyposażenie jest zredukowane do niezbędnego minimum. Jest wtedy łatwo dostępne i można szybko dokonać naprawy w razie awarii. Kilka lat temu potrzeba było kilku godzin, aby wymienić dysk twardy. Teraz zajmuje to 2 minuty".

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.