STYL ŻYCIA

Co zrobić z zalegającymi w szafie ubraniami? Zorganizuj z przyjaciółkami... Swap Party!

Dziś obchodzimy Dzień bez Zakupów

Gabriela Łaskowska 24 listopada 2018 11:32
dzień bez zakupów
Fot. STOCK ADOBE

Nasze życie oparte jest na konsumpcjonizmie. Stale coś kupujemy, gromadzimy, upychamy po szafach i zapominamy. Gdy już jednak zmobilizujemy się, żeby zebrać niepotrzebne nam rzeczy, przypominamy sobie, że trzeba teraz zrobić im zdjęcia, wystawić na stronę, a potem wysłać. Nasza motywacja w tym momencie się kończy.  

Jak sobie z tym poradzić?

Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne stają się tzw. Swap Party. Są to inaczej mówiąc wieczory wymian, które możesz zorganizować w domu ze swoimi przyjaciółkami. Pozwalają one na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, jednocześnie dając im nowe życie. Idea swap party zgodna jest z założeniami filozofii no waste. Spotkanie ma więc nie tylko charakter modowy i towarzyski, ale również ekologiczny. 

Jak zaplanować taki wieczór?

Zorganizowanie swap party jest bardzo proste. Przede wszystkim musisz zebrać grupę koleżanek, chętnych do wzięcia w niej udziału. Następnie wybieracie miejsce spotkania (może to być czyjeś mieszkanie, klub itd.), na które przynosicie rzeczy, których już nie potrzebujecie. Mogą być to zarówno za małe ubrania, jak i biżuteria, której nie nosisz, czy niedopasowane kosmetyki. Tobie takie rzeczy zabierają jedynie miejsce, a komuś innemu mogą dać naprawdę dużo radości i pożytku. 

Jeśli wpadło Ci w oko jakieś ubranie, sprawdź czy właścicielka nosi ten sam rozmiar, co Ty. Jeśli tak, śmiało możesz zaproponować jej którąś ze swoich rzeczy. Wtedy obie wyjdziecie z nowymi ubraniami, nie wydając przy tym ani złotówki. A co jeśli któraś z was nie znajdzie nic, za co chciałaby się wymienić? Wtedy wystarczy, że zaprosisz właścicielkę zdobyczy na kawę lub drinka - dlatego właśnie ogromnym plusem jest organizowanie swap party w klubach czy kawiarniach. 

Swap Party to tylko wymiana?

Może się tak zdarzyć, że będziesz chciała pozbyć się wartościowej rzeczy, które w dodatku nigdy nie założyłaś. Oddanie jej praktycznie za darmo może więc być odrobinę bolesne. Swap Party pozwala w takim wypadku na odsprzedanie ubrania. Jednak musi to być naprawdę wyjątkowa rzecz, a cena nie powinna być zbyt wygórowana. 

Trzeba pamiętać, że Swap Party to nie bazar. Ważna jest odpowiednia atmosfera. Nie warto traktować go jak miejsce na pozbycie się zniszczonych staroci za wszelką cenę. Warto skupić się na miłe spędzenie czasu, poznanie nowych ludzi i świetną zabawę!  

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!