eko plastik 2
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Ekologiczny plastik - czy to jest w ogóle możliwe?

Zapowiada się prawdziwa rewolucja. Czy tym alternatywom można zaufać?

Marta Baran 19 września 2021 11:30
eko plastik 2
Fot. Adobe Stock

O tym, że plastik jest szkodliwy nie trzeba nikomu przypominać. Jednak mimo, że stajemy się bardziej świadomi, jakie niesie on zagrożenie, w dalszym ciągu trudno nam zrezygnować z niego w stu procentach. Na szczęście na świecie powstaje coraz więcej firm, które produkują ekologiczne zamienniki plastiku, a jedną z nich jest The Shellworks – zespół londyńskich projektantów odpowiedzialny za opracowanie urządzenia do produkcji eko-opakowań na przykład z... krewetek! Jak to możliwe? I czy taka forma plastiku na pewno jest zdrowsza i bardziej ekologiczna niż jego klasyczna odmiana, która zalewa nasz z wszechmiar?

Zobacz także: To przerażające, jak ludzkość niszczy planetę…

Czym zastąpić plastik?

Jak się okazuje, pozostałości po obiedzie z owoców morza (homarów, krabów, krewetek oraz muszli) mogą zostać wykorzystane do stworzenia biodegradowalnych kubków, opakowań oraz doniczek. Wszystko z pomocą urządzeń, które pomogą w przetworzeniu surowych materiałów na bio plastyczną masę, która w zależności od proporcji składników zmienia się w tworzywo o różnym stopniu elastyczności, grubości, a nawet przezroczystości.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Shellworks (@theshellworks)

Bioplastik jest przyjazny środowisku!

Podejście proekologiczne jest coraz bardziej popularne, dlatego też inżynierowie z całego świata szukają dobrych alternatyw dla plastiku. Takie zamienniki powstają nie tylko z odpadów z owoców morza, ale również z popularnej celulozy, którą zawierają drzewa, rośliny włókniste (jak len oraz bawełna), a także z niektórych gatunków grzybów, glonów oraz bakterii. Bio-plastik jest dużo bardziej bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i środowiska. jest nietoksyczny i naturalny, dlatego też wolny od szkodliwych substancji. Czy to oznacza, że czeka nas bioplastikowa rewolucja? Oby! Czas już na to najwyższy!  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Shellworks (@theshellworks)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.