Tik Tok 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Czy Tik Tok może być zakazany również w Polsce?

Wszystko jest możliwe...Co na to Ministerstwo Cyfryzacji?

Redakcja VIVA! 1 sierpnia 2020 17:31
Tik Tok 2020
Fot. Adobe Stock

Znana i bardzo popularna na świecie aplikacja TikTok nie ma ostatnio zbyt dobrego okresu. Niedawno została zakazana w Indiach, a do grupy państw bez Tik Toka mogą dołączyć również Stany Zjednoczone. Serwis TechCrunch informuje, że Stany Zjednoczone, a dokładniej sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w wypowiedzi dla Fox News, że USA przyglądają się sprawie i temu, jak władze w Pekinie mogą używać TikToka do propagandy i inwigilacji. W polskich mediach również pojawiły się informacje o tym, że rząd zamierza wprowadzić przepisy, które mogą umożliwić zablokowanie TikToka w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji bardzo szybko jednak zdementowało te pogłoski, określając je jako typowy fake news. Jak jest naprawdę?

TikTok i AliExpress wkrótce zakazane w Polsce? Specjalne kolegium będzie oceniać firmy pod kątem cyberbezpieczeństwa

Jak podaje portal Wirtualna Polska w przyszłości kolegium ds. cyberbezpieczeństwa (znaleźć się w nim ma premier, a także szefowie MON, MSW, ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego) ma oceniać ryzyko dostawcy sprzętu bądź oprogramowania. Weryfikowane mają być firmy z krajów spoza Unii Europejskiej, ważnym czynnikiem będzie "prawodawstwo państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka”. To właśnie ten zapis ma uderzyć w chińskie firmy, a także być pretekstem do zakazania TikToka w Polsce.

Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news

Ministerstwo przyznało, że obecnie trwają prace nad projektem zmiany ustawy dotyczącej bezpieczeństwa sieci 5G, a nie działania mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych. Dodano także, że prace nad nim są w pełni jawne, a w konsultacjach wzięli udział przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe.   

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.