Tik Tok 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Czy Tik Tok może być zakazany również w Polsce?

Wszystko jest możliwe...Co na to Ministerstwo Cyfryzacji?

Redakcja VIVA! 1 sierpnia 2020 17:31
Tik Tok 2020
Fot. Adobe Stock

Znana i bardzo popularna na świecie aplikacja TikTok nie ma ostatnio zbyt dobrego okresu. Niedawno została zakazana w Indiach, a do grupy państw bez Tik Toka mogą dołączyć również Stany Zjednoczone. Serwis TechCrunch informuje, że Stany Zjednoczone, a dokładniej sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w wypowiedzi dla Fox News, że USA przyglądają się sprawie i temu, jak władze w Pekinie mogą używać TikToka do propagandy i inwigilacji. W polskich mediach również pojawiły się informacje o tym, że rząd zamierza wprowadzić przepisy, które mogą umożliwić zablokowanie TikToka w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji bardzo szybko jednak zdementowało te pogłoski, określając je jako typowy fake news. Jak jest naprawdę?

TikTok i AliExpress wkrótce zakazane w Polsce? Specjalne kolegium będzie oceniać firmy pod kątem cyberbezpieczeństwa

Jak podaje portal Wirtualna Polska w przyszłości kolegium ds. cyberbezpieczeństwa (znaleźć się w nim ma premier, a także szefowie MON, MSW, ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego) ma oceniać ryzyko dostawcy sprzętu bądź oprogramowania. Weryfikowane mają być firmy z krajów spoza Unii Europejskiej, ważnym czynnikiem będzie "prawodawstwo państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka”. To właśnie ten zapis ma uderzyć w chińskie firmy, a także być pretekstem do zakazania TikToka w Polsce.

Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news

Ministerstwo przyznało, że obecnie trwają prace nad projektem zmiany ustawy dotyczącej bezpieczeństwa sieci 5G, a nie działania mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych. Dodano także, że prace nad nim są w pełni jawne, a w konsultacjach wzięli udział przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe.   

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.