Tik Tok 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Czy Tik Tok może być zakazany również w Polsce?

Wszystko jest możliwe...Co na to Ministerstwo Cyfryzacji?

Redakcja VIVA! 1 sierpnia 2020 17:31
Tik Tok 2020
Fot. Adobe Stock

Znana i bardzo popularna na świecie aplikacja TikTok nie ma ostatnio zbyt dobrego okresu. Niedawno została zakazana w Indiach, a do grupy państw bez Tik Toka mogą dołączyć również Stany Zjednoczone. Serwis TechCrunch informuje, że Stany Zjednoczone, a dokładniej sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w wypowiedzi dla Fox News, że USA przyglądają się sprawie i temu, jak władze w Pekinie mogą używać TikToka do propagandy i inwigilacji. W polskich mediach również pojawiły się informacje o tym, że rząd zamierza wprowadzić przepisy, które mogą umożliwić zablokowanie TikToka w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji bardzo szybko jednak zdementowało te pogłoski, określając je jako typowy fake news. Jak jest naprawdę?

TikTok i AliExpress wkrótce zakazane w Polsce? Specjalne kolegium będzie oceniać firmy pod kątem cyberbezpieczeństwa

Jak podaje portal Wirtualna Polska w przyszłości kolegium ds. cyberbezpieczeństwa (znaleźć się w nim ma premier, a także szefowie MON, MSW, ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego) ma oceniać ryzyko dostawcy sprzętu bądź oprogramowania. Weryfikowane mają być firmy z krajów spoza Unii Europejskiej, ważnym czynnikiem będzie "prawodawstwo państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka”. To właśnie ten zapis ma uderzyć w chińskie firmy, a także być pretekstem do zakazania TikToka w Polsce.

Zapewniamy: rząd, w tym Ministerstwo Cyfryzacji, NIE pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress). To fake news

Ministerstwo przyznało, że obecnie trwają prace nad projektem zmiany ustawy dotyczącej bezpieczeństwa sieci 5G, a nie działania mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych. Dodano także, że prace nad nim są w pełni jawne, a w konsultacjach wzięli udział przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe.   

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.