samoakceptacja
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

10 cytatów o samoakceptacji, które pomogą Ci odnosić się do siebie w zdrowszy sposób

Pozwól sobie na dobre słowo!

Paulina Filipowicz 28 kwietnia 2021 14:31
samoakceptacja
Fot. Adobe Stock

Samoakceptacja jest prawdopodobnie najlepszym prezentem, jaki możesz sobie dać. Bezwarunkowa akceptacja siebie wiąże się z licznymi pozytywnymi skutkami, jak lepsze samopoczucie psychiczne, harmonia, swobodne przeżywanie i wyrażanie pełnego zakresu emocji. Samoakceptacja siebie jest bezwarunkowa; oznacza to, że akceptujesz siebie takim, jakim jesteś. W artykule przedstawimy inspirujące cytaty, które pomogą Ci wprowadzić do codzienności miłość do siebie, rozwój oraz poczucie własnej wartości.

Zobacz także: Mapa emocji w ciele. Gdzie odczuwamy różne emocje?

10 cytatów o samoakceptacji, które pomogą Ci odnosić się do siebie w zdrowszy sposób

Samoakceptacja oznacza, że całkowicie siebie szanujemy, wybaczamy sobie błędy z przeszłości i przyjmujemy naszą wartość. Wraz z miłością do siebie i akceptacją przychodzi wolność bycia najbardziej autentyczną wersją siebie.

Skuteczną metodą na poprawę własnej akceptacji są afirmację, czyli pozytywne twierdzenia. Jednym z kluczowych badaczy zagadnienia był twórca teorii autoafirmacji - Claude Steele. Potwierdził on, iż możemy utrzymać nasze poczucie integralności poprzez mówienie do siebie lub „afirmowanie” tego, w co wierzymy, w pozytywny sposób.  Oznacza to, że afirmacje skutecznie uczą nas, jak myśleć o sobie dobrze.

Jeśli chcemy wprowadzić pozytywne afirmację, najpierw zastanów się, w których momentach pojawiają się w twojej głowie negatywne myśli na swój temat. Następnie spróbuj przeformułować je w taki sposób, by były pełne ciepła, akceptacji i zrozumienia. Poniżej przedstawiamy przykładowe  cytaty o samoakceptacji, które mogą pomóc ci skonstruować swoje afirmację i pomóc Ci odnosić się do siebie w zdrowszy sposób.

1.    „Samoakceptacja oznacza zaakceptowanie faktu, że to, co myślimy, czujemy i robimy, jest wyrażeniem prawdziwego siebie w danym momencie”
2.    „Nie musimy czekać, aż znajdziemy się na łożu śmierci, aby zdać sobie sprawę, jak marnowaniem naszego cennego życia jest nieść przekonanie, że coś jest z nami nie tak”
3.    „Gdy naprawdę kochasz siebie, niemożliwe jest stworzenie projekcji, że inni cię nie kochają”
4.    „Doskonałością jest akceptacja swoich niedoskonałości”
5.    "Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś."
6.    “Kochać samego siebie – to początek romansu na całe życie.”
7.    "Autentyczność jest zbiorem decyzji, które podejmujemy każdego dnia. To decyzja, aby się pokazać i być prawdziwym. Decyzja, aby być szczerym. Decyzja, aby pozwolić innym ujrzeć nasze prawdziwe ja."
8.    "Zdrowa miłość do samego siebie oznacza, że nie czujemy przymusu, aby tłumaczyć się przed sobą lub innymi, dlaczego jedziemy na wakacje, dlaczego śpimy dłużej, dlaczego kupujemy sobie nowe buty, dlaczego rozpieszczamy siebie od czasu do czasu. Czujemy się komfortowo robiąc rzeczy, które dodają wartości i piękna do naszego życia."
9.    “To nie wydarzenia w naszym życiu, ale przekonania na temat tych wydarzeń wpływają na to, kim jesteśmy i kim będziemy.”
10.    “Możesz przeszukać cały wszechświat za kimś, kto bardziej zasługuje na twoją miłość i uczucie niż ty sam, ale nigdzie takiej osoby nie znajdziesz. Ty sam, tak jak każda inna istota we wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość i uczucie.”

Zobacz także: Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.