10 najpiękniejszych miejsc świata mn
Fot. Adobe Stock
Podróże

10 najpiękniejszych miejsc na świecie

Zapierające dech w piersiach widoki, które trzeba zobaczyć na własne oczy!

Aleksandra Trendak 22 lipca 2023 15:32
10 najpiękniejszych miejsc świata mn
Fot. Adobe Stock

Świat skrywa przed nami wiele perełek, które warto odkryć. Haczyk polega na tym, że te cuda ukształtowane przez naturę są bardzo często w ciężko dostępnych dla człowieka miejscach, co je uchroniło przed zniszczeniem, zabudowaniem lub zmianą na atrakcję turystyczną. Warto w czasie wakacji pamiętać, aby nie niszczyć najpiękniejszych miejsc na świecie, aby ta lista z biegiem lat nie kurczyła się. Odkryj niezwykłe punkty na mapie świata, które swoim pięknem zachwycą nie jedną osobę. 

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej magiczne miejsce na polskim wybrzeżu? Sopot świętuje 200 lat uzdrowiska!

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Palawan, Filipiny

Palawan to jedna z ostatnich niezbadanych wysp Azji Południowo-Wschodniej. Jest to dzikie i tajemnicze miejsce w archipelagu, które jest krainą unikatowych zachodów słońca, małych bezludnych wysepek oraz niezwykłej podmorskiej fauny i flory. Swoją przygodę warto zacząć w miasteczku El Nido, w którym lokalni mieszkańcy opowiedzą historię i legendy krążące wokół tego miejsca.  

Palawan
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Petra, Jordania

Jest to jeden z siedmiu cudów świata, które znalazło się na liście UNESCO. Prastare, wykute w skale w miasto pobudza wyobraźnię wielu podróżników, którzy pragną odkryć jego tajemnice jak Indiana Jones. Petra w Jordanii to obecnie ruiny stolicy Nabatejczyków, czyli starożytnej cywilizacji, której rozkwit przypadł między III wiekiem przed naszą erą, a I wiekiem naszej ery. Miasto jest położone w skalnej dolinie. Warto odkryć to niezwykłe miasto, którego architektura przypomina skrzyżowanie stylu egipskiego, syryjskiego, greckiego oraz rzymskiego. 

Petra
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Kioto, Japonia

Kiedyś stolica Japonii, teraz najbardziej turystyczne miejsce w kraju. Miejsce, w którym można spotkać gejsze lub odwiedzić ponad dwa tysiące czynnych świątyń, a wiele osób wierzy w cudowną moc tego miasta. Łatwo się tutaj zgubić i stracić poczucie czasu, ale zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. 

Kioto
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Highlands, Szkocja

Jest to jeden z najbardziej odludnych zakątków Szkocji. Obszar ten posiada nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także niezwykłą historię, która sięga aż piątego wieku przed naszą erą. Jest to idealny kierunek dla wszystkich, którzy kochają naturę i potrzebują odpoczynku od biegu i zgiełku miasta. W tym regionie można spacerować po górskich dróżkach Carn Eige, zobaczyć słynny Wiadukt Glenfinnan lub West Highland Museum. Highlands wydaje się oazą spokoju skrytą wśród gór. 

Highlands
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Galapagos, Ekwador

Galapagos znane jest też pod nazwą Wysp Żółwich. Jest to bez wątpienia cud natury, który składa się z kompleksu mniejszych i kilku większych wysp oraz Parku Narodowego Galapagos. Chroni się tutaj bogatą florę i faunę, między innymi nietypowe odmiany ryb oraz aż jedenaście gatunków żółwi, które są pod ochroną. W tym miejscu to natura dyktuje warunki człowiekowi. Jest tutaj także wiele wulkanów, z czego część z nich nadal jest aktywna, wszystko za sprawą “hot spot”, czyli lokalizacji, w której płyty tektoniczne stykają się i magma wypływa z wnętrza ziemi. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, które warto odwiedzić, ale tylko pod warunkiem, że będzie się o nie dbało i szanowało. 

Galapagos
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Park Narodowy Banff, Kanada

Najstarszy Park Narodowy Banff charakteryzuje się skalistymi szczytami gór, turkusowymi jeziorami polodowcowymi, malowniczą przyrodą i miasteczkiem wyglądającym jak z pocztówki. W tym miejscu zarówno fani aktywnego wypoczynku, jak i miłośnicy spokojnego spaceru i podziwiania widoków znajdą coś dla siebie. Banff jest nie bez powodu wpisany na listę Światowego Dziedzitwa UNESCO, gdyż znajduje się tu niezwykła flora i fauna oraz ponad sto lodowców i pól polodowcowych, które skrywają liczne jaskinie, jeziora i rzeki.  

Banaff
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta, Australia

Jest to park narodowy położony w środkowej Australii, gdzie przyroda mimo suszy i niewielkich opadów deszczu jest bardzo bogata i wręcz rozkwita. Florę stanowią liczne gatunki trzcin, traw i krzewów oraz można zobaczyć takie drzewa jak eukaliptusy, dęby pustynne lub topole eufrackie. Natomiast faunę reprezentują małe gryzonie, kangury, ptaki i gady. Choć na pierwszy rzut oka te tereny wydają się puste i nieprzyjazne, ich piękno jest zamknięte właśnie w roślinności i zwierzętach, które tam mieszkają. Odkrywając to miejsce, można zdecydowanie poznać drugie oblicze natury, której piękno jest zamknięte w sile i surowości warunków, jakie tam panują. 

Uluru-Kata Tjuta
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - jezioro Bled, Słowenia

Znane także jako turystyczna perła Słowenii. Jest to zdecydowanie najpiękniejsze i najsłynniejsze miejsce w tym kraju, ponieważ jest malowniczo położone wśród lasów i skał, z krystalicznie czystą wodą i małą uroczą wysepką na środku. Miasteczko Bled jest jednym z najmodniejszych wypoczynkowych miejsc w Słowenii, swoją willę tam posiadał między innymi prezydent Josip Broz Tito. Zdecydowanie warto się tutaj zatrzymać i odpocząć. 

Bled
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Park Narodowy Yellowstone, Stany Zjednoczone

Jest to najstarszy park narodowy na świecie, który poza piękną roślinnością, skrywa też wiele tajemnic. Znajduje się na granicy trzech stanów - Idaho, Wyoming i Montany. Słynie przede wszystkim z malowniczych gejzerów, kaskadowych wodospadów i gorących wulkanów błotnych, których widok rocznie przyciąga tysiące turystów z całego świata. Jest jednak obawa, że piękny park niedługo przestanie istnieć przez ogromne ocieplenie klimatu i pożary lasów, które pochłonęły już mnóstwo hektarów terenu. Dlatego warto szanować to miejsce, nie śmiecić i nie przyczyniać się do większego zniszczenia takiego pięknego skrawka ziemi, które jest schronieniem dla wielu wiekowych drzew oraz mnóstwa gatunków zwierząt. 

Yellowstone
Fot. Adobe Stock

Najpiękniejsze miejsca na świecie - Torres del Paine, Chile

Nieziemski park narodowy położony w samym sercu Patagonii. Jest to nie tylko bardzo popularne miejsce do uprawiania trekkingu, ale także niezwykle malownicze miejsce, które zdaje się być ukryte przed światem. Strzegą go surowe górskie krajobrazy i lodowce, które przeplatają się z rozległymi jeziorami i rwącymi rzekami. Nie bez powodu Park Narodowy Torres del Paine jest nazywany ósmym cudem świata. Warto na żywo zobaczyć to miejsce, ponieważ zdjęcia nie oddają nawet połowy piękna tych masywnych gór, turkusowych jezior i monumentalnych lodowców. 

Torres del paine
Fot. Adobe Stock

Powyższe miejsca to zaledwie ułamek pięknych, naturalnych środowisk, które możemy podziwiać na świecie. Naszym zadaniem jest o nie dbać, aby przyszłe pokolenia też mogły się nimi zachwycać i odpoczywać wśród szumu drzew i rzek. Które miejsce podoba Wam się najbardziej?  

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.