O której produkcji mowa?

Barbara Łubko 14 kwietnia 2022 11:30

Przed nami kolejna gala MET. Jak co roku impreza ma temat przewodni. Tym razem jest to „W Ameryce: Antologia mody”, a obowiązujący dress code to pełen przepychu glamour. MET gala w 2022 roku będzie nawiązywała do wyjątkowego czasu w historii Stanów Zjednoczonych, tzw. „Gilded Age”. Wybór nie dziwi, bo serial HBO „Pozłacany wiek” („The Gilded Age”), który pokazuje życie w Nowym Jorku pod koniec XIX wieku bije rekordy popularności. Dlaczego ten czas jest tak ciekawy zarówno dla filmowców, jak i organizatorów gali MET?

Mianem Pozłacanego Wieku określa się okres w historii Stanów Zjednoczonych, trwający od zakończenia wojny secesyjnej do rozpoczęcia wojny amerykańsko-hiszpańskiej w roku 1898. To czas nasilenia napływu imigrantów do USA oraz gwałtownego rozwoju przemysłu, dzięki któremu na mapie świata pojawili się tacy ludzie jak John D. Rockefeller, J.P. Morgan i Cornelius Vanderbilt. Nieliczni zbijali fortuny, a styl życia, który prowadzili wypełniony był przepychem i bogactwem. Kobiece stroje z tych czasów zachwycają bogactwem zdobień i fantazyjnymi wykończeniami.

ZOBACZ TAKŻE: Wnętrza z serialu „Pozłacany wiek” zapierają dech!

Pozłacany Wiek inspiracją dla gali MET 2022

Oczywiście serial „Pozłacany wiek” to nie wszystko. Warto przypomnieć też słynny film z Winoną Ryder „Wiek niewinności” na podstawie powieści Edith Wharton. Met Gala w 2022 roku będzie wymagać od uczestników ucieleśnienia wspaniałości Nowego Jorku czasów pozłacanej epoki. To wtedy Piąta Aleja zyskała swój luksusowy status - architekci McKim, Mead i White wzdłuż niej wznieśli budynki w stylu Beaux Arts, nadając miastu charakter na dziesięciolecia. W 1892 roku powstał magazyn „Vogue”. Wśród jego pierwszych udziałowców był m.in. bogacz Cornelius Vanderbilt, który miał ogromny wpływ na rozwój Nowego Jorku.

Nic więc dziwnego, że „Gilded Age” stała się tematem przewodnim gali MET 2022. To właśnie w czasach „Pozłacanego wieku” dzięki innowacjom, takim jak krosna elektryczne i parowe, produkcja tkanin stała się szybsza i tańsza. W rezultacie kobiece suknie często stanowiły połączenie wielu tkanin, takich jak satyna, jedwab, aksamit i frędzle, a stroje były bogato zdobione koronkami, kokardami, falbanami. Królowały głębokie, nasycone kolory ubrań. Jaśniejsze kolory noszono tylko w domu, ponieważ były niepraktyczne podczas spacerów po ulicach Nowego Jorku. Kapelusze były niezbędne, gdy wychodzono z domu, i często były ozdobione piórami. Ekstrawagancja tamtych lat będzie zapewne nieocenionym źródłem inspiracji dla współczesnych designerów. Jak poradzą sobie z tematem imprezy? Przekonamy się już 2 maja 2022.

Zajrzyj do naszej galerii i zanurz się w pełnym przepychu świecie „Pozłacanego Wieku”. 

CZYTAJ TEŻ: Oszałamiające kreacje gwiazd na MET Gala 2021!

1/5
gala met 2022 inspiracja pozlacany wiek 1
Copyright @Mary Evans Picture Library 2010/BEW
1/5

Modowa ilustracja, ok. 1890 rok.

2/5
gala met 2022 inspiracja pozlacany wiek 2
Copyright @Heritage Art/BEW
2/5

Suknia dzienna, 1885 rok.

3/5
gala met 2022 inspiracja pozlacany wiek 3
Copyright @Heritage Art/BEW
3/5

Suknia wieczorowa, 1887 rok.

4/5
gala met 2022 inspiracja pozlacany wiek 4
Copyright @Heritage Art/BEW
4/5

Suknia dzienna, 1888 rok.

5/5
gala met 2022 inspiracja pozlacany wiek 6
Copyright @Antiques & Collectables / Alamy Stock Photo
5/5

Pełne przepychu stroje z czasów „Pozłacanego wieku” fascynują do dziś.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?