Karl Lagerfeld Gala MET 2023
Fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Image
ze świata mody

MET Gala 2023 - hołd dla Karla Lagerfelda. Wiemy, jaki dress code będzie obowiązywał!

Już 1 maja 2023 wielkie święto mody w Nowym Jorku…

Redakcja VIVA! 30 kwietnia 2023 13:30
Karl Lagerfeld Gala MET 2023
Fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Image

Już 1 maja 2023 kolejna MET Gala! Nowojorskie Metropolitan Museum of Art, w którym co roku amerykański magazyn „Vogue” współorganizuje słynną ogłosiło pod koniec września 2022, jaki będzie motyw przewodni przyszłej edycji! Warto przypomnieć, że zeszłorocznym tematem przewodnim była antologia amerykańskiej mody, która skupiała się głównie na okresie XIX wieku i stylu określanym jako „pozłacany blask i biały krawat”. Jaki jest motyw MET Gali 2023? Dlaczego? Kto wspiera najnowszą edycję gali? Jaki dress code będzie obowiązywał na wydarzeniu?

PRZECZYTAJ O: Oto 7 wydarzeń z Met Gali, które przeszły do historii!

Motyw przewodni MET Gala 2023 - „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”

Najnowsza edycja prestiżowego wydarzenia jakim jest MET Gala odbędzie się 1 maja 2023, a jej motywem przewodnim będzie twórczość i dokonania Karla Lagerfelda - „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”! Wydarzenie to, określane jako Oscary Mody jest co roku związane ze zbiórką pieniędzy na rzecz Instytutu Kostiumów, który należy do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Poprzedza ona otwarcie nowej tematycznej wystawy w muzeum, a goście mogą wtedy jako pierwsi obejrzeć ekspozycję. Jednak to nie ona jest najważniejsza tego wieczoru, a kreacje w których gwiazdy pojawiają się na czerwonym dywanie. Projektanci i celebryci prześcigają się w tym, kto wymyśli najlepszą i najbardziej spektakularną kreację, która później trafi na okładki największych modowych magazynów na całym świecie.  

Dlaczego taki motyw przewodni MET Gala 2023? 

Nie da się ukryć, że postać Karla Lagerfelda jest szeroko znana w świecie mody, a jego dokonania zapisały się złotymi głoskami na kartach historii. Legendarny projektant zmarł w 2019 roku, a w przeciągu całej swojej kariery tworzył dla takich marek jak Balmain, Jeanne Patou, Chloe, Chanel oraz Fendi. Dzięki jego działalności dom mody założony przez Coco Chanel stał się jednym z najbardziej dochodowych i pożądanych producentów dóbr luksusowych. Aby uczcić jego fenomenalne projekty, Muzeum postanowiło, że to właśnie jego twórczość i osoba będzie motywem przewodnim MET Gali w maju 2023. Dodatkowo wydarzenie będzie wspierane przez marki, takie jak Chanel, Fendi, markę Karl Lagerfeld oraz Conde Nast. 

Dress code na MET Gala 2023 - „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”

Temat twórczości Karla Lagerfelda można bardzo różnie zinterpretować - „najprostszym” rozwiązaniem będzie look w stylu Chanel, domu mody (kierował nim od 1982 roku aż do swojej śmierci w 2019 roku), z którym jest najmocniej kojarzony, ale kariera Lagerfelda sięga dużo dalej. W latach 1955-1958 Lagerfeld był asystentem słynnego projektanta Pierre'a Balmain. W latach 1958-1963 Lagerfeld był głównym projektantem domu mody Patou i to on wprowadził markę w szalone, nowoczesne, łamiące konwenanse lata 60. Lagerfeld kierował także Chloé - paryską marką, która od zawsze słynęła z dziewczęcej elegancji. Od 1965 roku Lagerfeld kierował zespołem projektantów Fendi. To on wymyślił logo i monogram z podwójnym „F”.

Jak temat gali zinterpretują inni projektanci? Jakie kreacje będziemy mogli podziwiać na czerwonym dywanie? Najnowsza MET Gala będzie zdecydowanie niezwykłym świętem mody, w trakcie której będziemy mogli zobaczyć gwiazdy w niepowtarzalnych projektach. Być może ta edycja wyróżni się obecnością kreacji vintage, pochodzących z archiwów marek, które miały przyjemność współpracować z Karlem. Jak myślicie, czym w 2023 roku zaskoczy nas MET Gala?  

Karl Lagerfeld, Jerry Hall i inne modelki - pokaz kolekcji Chanel na jesień-zimę 1985/86 w Paryżu

Karl Lagerfeld Gala MET 2023
Fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images

MET Gala 2023 Karl Lagerfeld
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.