Carolina Herrera
Fot. Jason Kempin/Getty Images for Mercedes-Benz Fashion Week
O tym się mówi!

Wenezuelka w Nowym Jorku, czyli niezwykła historia projektantki Caroliny Herrery!

Kreatorka mody kończy dziś 83 lata!

Aleksandra Frankowska 8 stycznia 2022 10:27
Carolina Herrera
Fot. Jason Kempin/Getty Images for Mercedes-Benz Fashion Week

Kreacje jej projektu uwielbiają księżna Megan oraz Michelle Obama. Za życia z fascynacją nosiła je sama Jackie Kennedy. Białe koszule lansowane przez Carolinę Herrerę stały się swego rodzaju symbolem silnych kobiet. Jak to się stało, że Wenezuelka podbiła Nowy Jork i międzynarodowy rynek mody? Jedna z największych projektantek branży fashion obchodzi dziś 83 urodziny.

ZOBACZ TEŻ: Carolina Herrera przekazała 7 milionów dolarów na walkę z COVID-19!

Kim jest Carolina Herrera?

Jej nazwisko znają wszyscy wielbiciele mody premium na świecie. Maria Carolina, bo tak naprawdę nazywa się projektantka, pokochała modę na długo przed tym, jak wybrała ją jako swoją zawodową ścieżkę. Pasję tę zaszczepiła w niej babcia, która z urodzenia była arystokratką. Jeden raz zabrała 13-letnią Marię Carolinę na pokaz Balenciagi, gdzie nastolatka przepadła. Modę musiała pozostawić jednak w sferze marzeń, ponieważ jej wymagający ojciec widział ją w zupełnie innej profesji. Studiowała więc biochemię. W międzyczasie, jako 18-latka wyszła również za mąż i urodziła dwie córki. Małżeństwo nie było jednak udane i zakończyło się rozwodem po 7 wspólnych latach. Niedługo potem ponownie wyszła za mąż, tym razem za biznesmana Reinaldo Herrera Guevara, który okazał się dla niej swego rodzaju kluczem do wielkiej kariery.

Carolina Herrera
Fot. Derek Hudson/Getty Images

Z Wenezueli do Nowego Jorku

Drugi mąż Herrery był biznesmanem związanym z magazynem Vanity Fair. Liczne wyjazdy, zagraniczne kontrakty i nowe znajomości sprawiły, że Carolina z szarej myszki przeobraziła się w prawdziwą królową. Zaczęła bywać na salonach, a wenezuelskie media niejednokrotnie umieściły ją na liście najlepiej ubranych Wenezuelek. W tym przypadku związek ponownie nie przetrwał, ale nowe oblicze Caroliny sprawiło, że postanowiła chwycić byka za rogi i spróbować postawić wszystko na jedną kartę. Wybrała więc modę. Jej wyczucie stylu zostało docenione przez samego Pucci, który zaproponował jej pracę. W miarę rozwoju swojej modowej działalności, podjęła również decyzję o przeprowadzce do Nowego Jorku. Stała się stałą bywalczynią słynnego Studio 54, gdzie zaprzyjaźniła się z Mickiem Jaggerem i Andym Warholem. Ten drugi namalował jej niezwykły portret, którego sława rozniosła się szerokim echem w świecie sztuki i... mody! Był w pewien sposób przepustką do Vogue i Harpers Bazaar, dla których pisała słynna redaktor Diana Vreeland. To ona zwróciła wówczas uwagę na Herrerę i jej styl. Kwestią czasu był teraz osobisty sukces nowej marki Caroliny Herrery.

Carolina Herrera
Fot. Rob Kim/GC Images

Pierwsze sukcesy na miarę Oscara

Znakomicie wypracowana strategia marki i dobre znajomości sprawiły, że Carolina Herrera w 1981 roku stworzyła swoją autorską markę. Na jej pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Pierwszy pokaz mody odbył się Metropolitan Club i był spektakularny. Mówiło się tylko o nim. Kolejny, zrealizowany podczas Mercedez Bezn Fashion Week zapamiętano jeszcze bardziej, a jego obecność uświetniła wówczas na wybiegu słynna modelka Iman. Świat mody pokochał Carolinę Herrerę od pierwszego wejrzenia, a klientki butiku Martha's przy 5th Avenue kupowały hurtowo wszystkie jej kreacje. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dom Mody Carolina Herrera z akcją charytatywną Heart for Hope

Carolina Herrera
Fot. James Devaney/GC Images

Powiedz "Tak" w sukni od Herrery

Kto z nas nie pamięta sceny, kiedy to Carrie Bradshaw pozowała do sesji ślubnej dla Vogue, przebierając się w spektakularne suknie ślubne od wielkich projektantów. Jedna z nich była również projektu Caroliny Herrery, a wszystko zaczęło się od samej Caroline Kennedy, córki Jackie i J.F.K., która poprosiła projektantkę o stworzenie projektu jej sukni ślubnej. Jedna suknia pociągnęła za sobą kolejną i tak w 1987 roku Herrera stworzyła swoją pierwszą kolekcję, pełną jedwabiu i muślinu. 

Carolina Herrera
Fot. ould/Images/Getty Images

Biała koszula i perfumy, symbol silnej kobiety

Znakiem rozpoznawczym Caroliny Herrery stała się również klasyczna, elegancka biała koszula, jeden z jej ulubionych elementów damskiej garderoby. Jak sama przyznała, projektuje je od lat i nigdy nie staną się dla niej nudne czy pospolite. Przepięknie zestawia je z garniturowymi spodniami lub rozkloszowanymi spódnicami.

Nie skończyło się jednak na ubieraniu kobiety w ubrania. Carolina Herrera zapragnęła ubierać kobiety również w zapachy. Wraz z córką Adrianą stworzyły kultowy już zapach 212, który dziś ma w dalszym ciągu szeroką grupę fanek na całym świecie. 

Carolina Herrera
Fot. Frazer Harrison/Getty Images for Mercedes-Benz

Wisienka na torcie

Carolina Herrera nie zatrzymywała się ani na chwilę. Jej projekty były rozchwytywane w świecie mody, z zwieńczeniem jej kariery okazała się wystawa w SCAD Museum od Art w Savannah i SCAD FASH Museum of Fashion. Wszystko to z okazji 35-lecia marki Herrera. Zaprezentowano wówczas 134 sylwetki projektu Herrery, również te z jej pierwszego, historycznego pokazu. 

Czas na świeżość

Kilka lat temu Carolina Herrera po 27 latach pracy oddała markę w ręce Wesa Gordona, który objął stanowiska dyrektora kreatywnego. Pracujący wcześniej dla Oscara de la Renty i Toma Forda Gordon zarządza marką i idziemy tu bardzo prężnie. Carolina Herrera wciąż pozostaje globalną ambasadorką marki, a dziś w wieku 83 lat wygląda i czuje się doskonale. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.