Raf Simons
Fot. Victor Boyko/Getty Images
O tym się mówi!

Raf Simons - kim jest projektant, który uratował markę Calvin Klein?

Belg zmienił też oblicze takich domów mody jak Jil Sander, Dior czy Prada

Marcin Brzeziński 12 stycznia 2022 14:27
Raf Simons
Fot. Victor Boyko/Getty Images

Raf Simons kończy dziś 54 lata! Simons urodził się w belgijskim Neerpelt. Jego ojciec był wojskowym, a matka sprzątaczką. Przyszły wybawca amerykańskiej marki Calvin Klein ukończył wydział projektowania mebli na uniwersytecie w Genk. Zrezygnował jednak z projektowania mebli na rzecz mody! Jego los odmienił paryski pokaz Martina Margieli z 1991 roku. Pod jego wpływem Raf Simons postanowił zająć się modą.

ZOBACZ TEŻ: Zaskakująca kampania Calvina Kleina. Jej autorem jest nowy dyrektor kreatywny marki, Raf Simons!

Raf Simon projektował dla Jil Sander i Christiana Diora

Markę noszącą nazwę… Raf Simons stworzył w 1995 roku. I został bardzo szybko dostrzeżony. Uwagę zwracał sposób, w jaki łączył słynne belgijskie wyrafinowanie (Martin Margiela, Dries Van Noten, Ann Demeulemeester…) z inspiracjami zaczerpniętymi z młodzieżowych subkultur: od punka i nowej fali po hip hop. W 2005 roku został dyrektorem kreatywnym niemieckiej marki Jil Sander, a w 2012 zastąpił Johna Galiano za sterami u Christiana Diora. Wtedy można było się przekonać, że Raf Simons to naprawdę duże nazwisko. Wystarczy tylko powiedzieć, że na jego debiutanckim pokazie dla legendarnego paryskiego domu mody w pierwszym rzędzie zasiedli m.in. Azzedine Alaïa, Donatella Versace, Alber Elbaz, Riccardo Tisci, Diane von Furstenberg i Olivier Theyskens. Szybko okazało się, że Belg był również ulubieńcem prasy modowej na całym świecie. Ale nie pomogło mu to w karierze u Diora. W 2015 roku właściciel koncernu, do którego należy większość udziałów marki, Bernard Arnault, uznał, że wyrafinowane i erudycyjne projekty Simonsa nie pasują jednak do charakteru Diora.

Raf Simons
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

ZOBACZ TEŻ: W Paryżu została otwarta wystawa z okazji 70-lecia domu mody Christian Dior! Jest… fenomenalna!

Sukces Rafa Simonsa u Calvina Kleina

Ale karuzela z projektantami wciąż się kręci! W sierpniu 2016 roku belgijski projektant został dyrektorem artystycznym (a dokładnie Chief Creative Officer) amerykańskiej marki Calvin Klein. Simons wziął w swoje władanie zarówno kolekcję damską, za którą wcześniej odpowiadał Francisco Costa, jak i kolekcję męską, którą projektował Italo Zucchelli. Nie mówiąc już o jakże dochodowych liniach dżinów i bielizny! Początkowo zastanawiano się, jak belgijski intelektualista z zamiłowaniem do kontrkultury poradzi sobie z popadającą w zapomnienie marką, której znakiem rozpoznawczym były opięte dżinsy i bezproblemowa radość życia. Ale szybko okazało się, że kolekcje oraz reklamy (np. ta z udziałem obsady z oscarowego „Moonlight”), które Simons przygotował ze swoimi przyjaciółmi artystą Sterlingiem Ruby, stylistą Olivierem Rizzo i fotografem Willym Vanderperre sprawiły, że Calvin Klein znowu stał się jednym z najważniejszych graczy na amerykańskim i światowym rynku mody. Zacytujmy tylko, co „Ne York Magazine” napisał o pierwszej kolekcji Belga dla Calvina Kleina „Najbardziej oczekiwany pokaz dekady okazał się po prostu… genialny!”. A to z pewnością jeszcze nie koniec! Wszystkiego najlepszego, Mr. Raf Simons!

Pokaz kolekcji Rafa Simonsa dla marki Calvin Klein na jesień 2017
Fot. Materiały prasowe

Pokaz debiutanckiej kolekcji Rafa Simonsa dla marki Calvin Klein na jesień/zimę 2017/2018.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najbardziej oczekiwany pokaz roku? Debiutancka kolekcja Rafa Simonsa dla marki Calvin Klein!

Raf Simons i współpraca z Pradą

W 2020 roku Raf Simons rozpoczął współpracę z domem mody Prada. U boku Miucci Prady pełni obecnie funkcję dyrektora kreatywnego. Jego pierwsza kolekcja ujrzała światło dzienne w 2021 roku, jednak z uwagi na pandemię, zaprezentowano ją online. Mówi się, że dwie zupełnie różne osobowości, zarówno Miucci, jak i Rafa sprawi, że Prada odniesie niezwykły sukces. Zazwyczaj ma to miejsce, kiedy łączy się dwóch tak niesamowitych pasjonatów mody, a klienci Prady już doceniają ich pracę i nowe projekty. 

Raf Simons
Fot. Slaven Vlasic/Getty Images

Nie tylko moda, ale również... muzyka

Nie, nie, Raf Simons sam jej nie tworzy, ale jego twórczość pokochali ludzie muzyki. W 2008 roku sam Kanye West przeprowadził z nim głośny wywiad przyznając, że był dla niego prawdziwą inspiracją podczas tworzenia albumu 808s & Heartbreak. Jak wiemy, West również projektuje ubrania, a jego pierwsza kolekcja mocno inspirowana była właśnie Simonsem.

Projekty Simonsa uwielbiają i noszą również Kendrick Lamar, Travis Scott, Rihanna, ASAP Rocky czy Big Sean. Nowojorska grupa A $ AP MOB wydała w 2017 roku piosenkę o nazwie RAF, na cześć projektanta. 

Raf Simons
Fot. Jared Siskin/Patrick McMullan via Getty Image

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.