Halloween 2019, dynia
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Do Sejmu trafiła petycja! Areszt za obchodzenie w Polsce Halloween! 

Posłowie pochylą się nad nietypowym projektem ustawy...

Aleksandra Frankowska 16 lipca 2020 13:31
Halloween 2019, dynia
Fot. Adobe Stock

Halloween to święto, które do Polski przywędrowało z zachodu. Najbardziej popularne i najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych i przypada zawsze na 31 października. Wówczas ludzie przebierają się za straszne postaci – ale nie tylko. Coraz częściej można spotkać również bohaterów filmów, książek, seriali, a nawet polityków, aktorów czy wokalistów. Chodzi o wyobraźnię i dobrą zabawę! Chociaż w Polsce nie jest to aż tak popularne, coraz więcej osób tego dnia urządza przebierane imprezy w swoich domach! Do komisji sejmowej wpłynął niedawno projekt, który za wypowiadanie słów „cukierek albo psikus” przewiduje kary.

halloween w ameryce
Fot. STOCK ADOBE

Petycja przeciwko Halloween wpłynęła do sejmu

Według oficjalnej informacji, projekt ten dotyczy wspierania tradycji narodowych RP. Jeden z jej paragrafów wyraźnie mówi o nakładaniu kar aresztu na osoby, które będą obchodziły w Polsce święto Halloween. Do sejmu skierował ją anonimowy obywatel.

Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni.

Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu nadała bieg petycji przeciwko obchodom Halloween

Jak podają media, najpierw petycję zaopiniują eksperci z Biura Analiz Sejmowych, a następnie pochylą się nad nią posłowie. Według Rzeczpospolitej, od 2014 roku istnieje możliwość składania anonimowych petycji przez obywateli.

Każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. W efekcie wejścia ustawy w życie utworzono w Sejmie Komisję do Spraw Petycji, do której od tamtego czasu skierowano ponad 740 spraw. Jednak nawet na tle tak znaczącej liczby petycji ta o Halloween wydaje się być wyjątkowo egzotyczna. Sama argumentacja autora, który w uzasadnieniu do projektu ustawy pisze, że "Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego" nie jest nietypowa.

Czy Halloween stanowi rzeczywiście realne zagrożenie dla Polaków?

W rozmowie z Rzeczpospolitą Szef Komisji do Spraw Petycji Sławomir Piechota powiedział wyraźnie, że nie przewiduje, aby nad tym projektem rozgorzała zbyt duża dyskusja.  

Pamiętam też petycję przewidującą przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego. Nie przewiduję jej też w przypadku ustawy o Halloween.

halloween w ameryce
Fot. STOCK ADOBE

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: 

Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu, 25.06.2020
Fot. Artur Szczepanski/REPORTER
 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.