moda, lata 70., serial „Aniołki Charliego”
Fot. East News
HISTORIA MODY

„Od teraz w modzie nie istnieją już żadne zasady”. Witajcie w szalonych latach 70.!

Styl hippie, disco i punk wciąż inspirują!

Redakcja VIVA! 24 lipca 2018 21:46
moda, lata 70., serial „Aniołki Charliego”
Fot. East News

Lata 70. to moda, która zachwyca! Z jednej strony nieśmiertelne dzwony, hafty, luźne tuniki, a z drugiej błyszczące, dyskotekowe kreacje i punkowe festiwalowe outfity. Współcześni projektanci nie boją się czerpać z tradycji mody lat 70. Wygodne i ciągle aktualne kroje w zestawieniu z nowymi deseniami i fakturami to połączenie znakomite. Przyjrzyj się z bliska modzie lat 70. i pokochaj tę buntowniczą dekadę. Jesteśmy pewni, że znajdziesz w niej inspiracje do odświeżenia swojej codziennej garderoby.

Tło historyczne

Lata 70. to era wolności. To właśnie wtedy francuski magazyn Vogue ogłosił, że „od teraz w modzie nie istnieją już żadne zasady”. Łamano więc konwencje, eksperymentowano, szukano nowych, wyrazistych i zaskakujących rozwiązań.

Projektantami, którzy wywarli największy wpływ na modę lat 70. byli: Diane Von Furstenberg (stworzyła projekt sukienki kopertowej), Vivienne Westwood (związana z zespołem Sex Pistols – miała ogromny wpływ na kształtowanie się stylu punkowego), Yves Saint Laurent (kreator mody XX wieku – zaproponował kurtki z frędzlami, budrysówki, kurtki safari, kombinezony).

Lata 70. moda damska

Co było na topie w latach 70.? Kobiety nadal mocno inspirowały się stylem gwiazd. Jane Birkin, czyli dziewczęcość w czystej postaci, zachwycała niewymuszonym luzem: kapeluszami z dużym rondem, zwiewnymi sukienkami, potarganymi fryzurami, długimi naszyjnikami. Jane Fonda, choć dziś olśniewa wizerunkiem stylowej damy, w latach 70. chętnie występowała w minispódniczkach i wyjątkowo długich kozakach. Bianca Jagger – żona słynnego muzyka  –  uwodziła z kolei wieczorowymi kreacjami, do których chętnie nosiła zdobne turbany. W jej garderobie nie brakowało strojów zaprojektowanych przez dom mody Yves Saint Laurent’a.

Bianca Jagger, Jane Birkin, Jane Fonda

moda, lata 70., ikony stylu

Ubrania lata 70. Jakie style dominowały w epoce?

Styl hippie

W latach 70. nastąpił zwrot ku naturze i trend na naturalizm w czystej postaci. Królowały kwiaty, zwierzęce motywy, skóry, pióra, frędzle i inne etniczne inspiracje typowe dla stylu boho. Dla hipisów ważna była wolność, swoboda, zabawa i miłość. Odrzucali instytucje, konwencje, nakazy i zakazy. Występowali przeciwko państwu, wojsku, wojnie, rodzinie, szkole, kościołowi. Bliskie były im idee pacyfistyczne i ekologiczne (w tym wegetarianizm). Hippisi zapoczątkowali rewolucję seksualną. Jeśli chcesz zrozumieć w pełni kim byli, jak się ubierali i w co wierzyli hipisi, obejrzyj koniecznie kultowy musical Hair – fantastyczne piosenki, barwne stroje, sceny przepełnione autentycznymi emocjami: przyjaźnią, braterstwem, oddaniem – z pewnością zrobią na Tobie duże wrażenie.

moda, lata 70., styl disco
Fot. East News

Styl disco

Błyszczące kombinezony, cekiny, obcisłe, metaliczne stroje, złoto, lajkra, spektakularne sukienki, czyli istna Gorączka sobotniej nocy. Ten kultowy film najlepiej oddaje to, czym dla dorastającej w latach 70. młodzieży była sobotnia impreza. Popularny klub Studio 54 sobotniego wieczoru wypełniał się młodymi buntownikami, szukającymi odskoczni od szarości dnia codziennego.

moda, lata 70., styl disco
Fot. East News

Styl punk

Ćwieki, agrafki, dziury w spodniach, skórzana kurtka, spodnie w paski lub kratę, poszarpany t-shirt. Fani muzyki punkowej (Sex Pistols, Ramones, Patti Smith) ubierali się bardzo teatralnie i choć w latach 70. ich styl uważany był za kontrowersyjny, dziś inspirację punkiem można dostrzec w kolekcjach największych domów mody.

moda, lata 70., styl punk
Fot. East News

Największe trendy w modzie lat 70.

Miniówki: w latach 60. trend na miniówki spopularyzowała modelka Twiggy, tym samym sprawiając, że 10 lat później moda na mini przechodziła swój złoty okres w historii. Wyzywające, krótkie spódniczki nie podobały się jednak wszystkim – kierownictwo college'u Świętej Hildy na Uniwersytecie w Oksfordzie określiło je jako ubiór dla prostytutek.

Dzwony: ten krój spodni pokochało nie tylko pokolenie młodzieży dorastającej w latach 70. Moda na dzwony miała później swój wielki come back w latach 90. i do dziś ten fason możemy spotkać w najnowszych kolekcjach.

Buty na platformach: to całkowita nowość w modzie. Wysokie, toporne platformy towarzyszyły butom męskim i damskim – niskim botkom i wysokim kozakom. Chętnie zakładano je do kombinezonów, dzwonów i miniówek. Buty na platformie były ważnym elementem imprezowego outfitu w latach 70.

Sukienki maxi: uniform zdeklarowanych hipisek. W towarzystwie falban, koronek, kwiatowych deseni budziły zachwyt kobiet w każdym wieku. Chętnie sięgały po nie również artystki estradowe. Do dzisiaj kwiecista sukienka maxi to podstawa letniej garderoby każdej z nas.

Podkolanówki: wpisywały się w grzeczny look dziewczynki z dobrego domu w latach 70.. Podkolanówki zestawiano z mini spódniczką i butami na platformie.

Kombinezony: popularność zyskały dzięki filmom sci-fi. Po ten model szczególnie chętnie sięgali miłośnicy stylu disco – kombinezony wykonane z połyskujących, obcisłych tkanin wyglądały spektakularnie na parkiecie. Na co dzień z kolei wybierano te wykonane z dżinsu lub bawełny.

Krótkie topy: bluzki lekko odsłaniające brzuch i te ledwo zakrywające biustonosz. W zestawie z seksowną miniówką lub szerokimi dzwonami zdecydowanie robiły wrażenie!

Ubrania z winylu: to również zasługa wcześniej wspomnianej Mary Quant, która w latach 60. jako pierwsza wpadła na pomysł projektowania ubrań z plastiku i winylu, w latach 70. trend na ten sztuczny i mało oddychający materiał przyjął się na dobre.

Paski: spodnie w paski i kratę to obowiązkowy element w szafie prawdziwego punka. Paski często towarzyszyły też dzwonom.

Dżins: to właśnie w latach 70. dżins zyskał oszałamiającą popularność. Na ulicach nierzadko można było dostrzec denim total look, czyli stylizację w całości stworzoną z dżinsowych elementów.

Szerokie kołnierze: męska koszula z szerokim kołnierzem i odsłoniętą klatką piersiową – to wizerunek prawdziwego macho lat 70.!

Błyszczące koszule: sobotnia dyskoteka zasługiwała na odpowiednią oprawę. Błyszczące sukienki, winylowe kombinezony, cekinowe spódnice i oczywiście połyskujące koszule – każdy chciał wyglądać trendy i cool.

Kapelusze z dużym rondem: filcowe kapelusze z miękkim rondem opadającym na czoło to absolutny hit mody lat 70. Wyjątkowo kobiece i zmysłowe, zakładane do sukienek maxi, kombinezonów, dzwonów za każdym razem robiły piorunujące wrażenie!

moda, lata 70.

Moda lat 70. zachwyca do dziś. Jeśli przyjrzysz się jej z bliska, szybko zauważysz, że wiele modnych wówczas fasonów, tak naprawdę nigdy nie zniknęło z ulic. Spodnie dzwony, kombinezony, dżins – w tym sezonie na nowo wróciły do łask. Minispódniczki, cekinowe kreacje, maxi sukienki w kwiaty, popularne w latach 70. obecnie zachwycają tak samo mocno. Lubisz wyróżniać się z tłumu? Wpleć w swoje outfity elementy stylu punk lub hippie i zobacz, jak drobna zmiana (koszula ozdobiona haftem, bransoletka z ćwiekami, buty na platformie) definiują na nowo Twój styl. Przekonaj się, że moda lat 70. jest ciągle żywa i zaczerpnij z niej inspirację do uporządkowania swojej szafy.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.