Pytamy Natalią Rochacką, założycielkę marki…

Barbara Łubko 31 marca 2022 13:50

Kaszmir to piękno, delikatność, komfort i trwałość - nic więc dziwnego, że od lat uchodzi za luksusową przędzę. MINOU Cashmere to marka, która powstała właśnie z wielkiej fascynacji kaszmirem, jego niezwykłymi właściwościami i wyjątkowym urokiem. Kaszmirowe kolekcje marki są tworzone w manufakturach w Nepalu i w Mongolii, z dbałością o najwyższą jakość i etyczny proces powstawania produktów. Produkcja odbywa się częściowo w sposób ręczny, a do farbowania stosowane są jedynie barwniki nie zawierające trujących, chemicznych substancji. Wszystkie etapy produkcji, od pozyskiwania wełny, przez przędzenie, farbowanie i tkanie odbywają się zgodnie z zasadami CSR - proces ten wspomaga rozwój zawodowy kobiet, wyklucza pracę dzieci oraz dba o ochronę środowiska – i są regularnie potwierdzane certyfikatami. Rzeczy z metką MINOU Cashmere to inwestycja na lata - ponadczasowe i eleganckie sprawdzą się w wielu stylizacjach. Co obejmuje kolekcja marki?

 

MINOU Cashmere - z miłości do kaszmiru

W kolekcji znajdziesz swetry, szale, chusty, czapki i rękawiczki, a MINOU Cashmere wciąż poszerza swoją ofertę o nowe propozycje w duchu ponadczasowej klasyki. Materiał powstaje z wełny kaszmirskich kóz rasy Capra hisca – wełna ta ma wyjątkowe właściwości termoizolacyjne: pomaga przetrwać zwierzętom w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza, a przy tym skutecznie odprowadza ciepło i wilgoć w letnie dni. Kozy są wyczesywane ręcznie, następnie oddziela się włosie zewnętrzne od miękkiego puchu. Wówczas rozpoczyna się długotrwały proces przędzenia, którego efektem jest cudowny w dotyku kaszmir. Proces tworzenia kolekcji odbywa się częściowo ręcznie. W ten sposób są wyczesywane kaszmirskie kozy, a tkanie, farbowanie i wykańczanie również nie są zautomatyzowane.

Postanowiliśmy zapytać założycielkę marki MINOU Cashmere, Natalię Rochacką, o to, jak wpadła na pomysł „kaszmirowego” brandu i szczegóły produkcji unikatowych produktów…

 

Wywiad z Natalią Rochacką, właścicielką marki MINOU Cashmere

- Dlaczego akurat kaszmir?
Osiem lat temu po raz pierwszy raz dotknęłam kaszmirowego swetra i natychmiast się zakochałam! Zaczęłam interesować się tą niezwykłą wełną, szukać o niej informacji, testować kaszmirowe produkty z różnych stron świata i od różnych marek. Im więcej wiedziałam, tym bardziej chciałam podzielić się tym z innymi, sprawić, żeby jak najwięcej osób mogło doświadczyć tego niesamowitego komfortu, jaki daje noszenie kaszmiru. W ten sposób narodził się pomysł na markę, której zadaniem jest przynosić ciepło i radość.

- Rzeczy z kaszmiru są wyjątkowo ciepłe, ale to nie jedyna właściwość tej przędzy? Kaszmir jest też bardzo wytrzymały, nie mechaci się?
Kaszmir jest znacznie cieplejszy niż wełna owcza, ale daje niezwykły komfort, bo nie przegrzewa. Ta wełna „oddycha” i ma właściwości termoizolacyjne. Jest niezwykle lekka i jest też bardzo trwała, niech świadczy o tym chociażby to, w jak doskonałym stanie potrafią być znalezione w second handach kaszmirowe swetry z lat 70-tych! Kolejna niezwykła cecha - kaszmir z czasem staje się coraz bardziej miękki i puszysty, wręcz zyskuje na klasie - mówimy o produktach z przędzy najwyższej jakości. To ważne, bo pod metką „kaszmir” możemy znaleźć również wyroby z włókien gorszej jakości, które zachowują się już inaczej.

Co do mechacenia to jest to naturalne zjawisko. Każda czysta wełna mechaci się, oddając naddatek krótszych włókien. To zjawisko zmniejsza się jednak z każdym praniem (kaszmir lubi pranie, ale zawsze tylko według zaleceń producenta) i po wyczesywaniu czy goleniu wełny.

- Zaczynałaś od szali i chust, teraz MINOU Cashmere to znacznie więcej.
Od początku powstania marki marzyłam o stworzeniu całego „kaszmirowego świata”, w którym będą też swetry, czapki, rękawiczki i wiele innych produktów. Mam sporo pomysłów na kolejne nowości, zapraszam więc do zaglądania do nas regularnie.

- Jak wygląda proces projektowania i produkcji? Rzeczy powstają w Nepalu i Mongolii?
Nepal i Mongolia mają najlepszej jakości kaszmir. Wynika to z tego, że pozyskiwany jest on od kóz, które żyją w bardzo wysokich rejonach gór, a im wyżej żyje koza, tym lepszej jakość wełnę musi wytworzyć, żeby przetrwać w trudnych warunkach ekstremalnie niskich temperatur.

Tkana część kolekcji, czyli chusty i szale mgiełki, powstaje w manufakturze w Nepalu. Tu życie płynie innym rytmem, praca odbywa się w dużej mierze ręcznie, jest czas na zadbanie o najdrobniejsze szczegóły procesu produkcji i wykończenia, a to znajduje odzwierciedlenie w jakości. Taka ciekawostka: proces farbowania odbywa się tu całkowicie ręcznie, więc ten sam według wzornika kolor szala jest odrobinę inny przy każdej dostawie. Niektóre stworzone dla nas odcienie są tak wyjątkowe, że niemożliwe jest ich ponowne odtworzenie.

Swetry, czapki, rękawiczki i dzianinowe szale tworzę natomiast w Mongolii. Przygotowuję projekty, na ich bazie powstają prototypy, które po wszystkich poprawkach są testowane - noszone, prane, noszone, prane... i tak wiele razy. Jeśli przejdą wszystkie próby - zaczynamy produkcję. Od selekcji surowych włókien, przez tworzenie przędzy, farbowanie, dzianie - wszystko odbywa się tu w jednym miejscu. To daje mi gwarancję zachowania jakości na wszystkich etapach produkcji.

Dodam jeszcze, że moi producenci zarówno w Nepalu i jak i w Mongolii posiadają certyfikaty potwierdzające zarówno jakość przędzy (bada się ją laboratoryjnie), jak i etyczny sposób pozyskiwania i obróbki wełny oraz etyczne warunki pracy.

- Planujesz wprowadzić kolekcje na wiosnę i lato? Rzeczy z kaszmiru nadają się tylko na zimniejsze miesiące?
W najbliższym czasie wprowadzam pierwszą wiosenną kolekcję lekkich swetrów, zapraszam serdecznie! Kaszmir jest wyjątkową wełną, bo można ją nosić cały rok. Dzięki swoim termoizolacyjnym właściwościom wspaniale sprawdza się również w cieplejszych miesiącach ponieważ „oddycha” i w ten sposób zapewnia komfort noszenia. Delikatny szal mgiełka czy chusta świetnie sprawdzają się wiosną czy chłodniejszymi, letnimi wieczorami, narzucone na ramiona. A kiedy za oknem upał, a w biurze czy samochodzie działa klimatyzacja to kaszmirowy szal najlepiej zadba o to, żeby nie przeziębić się od zmian temperatur.

W naszej galerii zobacz rzeczy z kolekcji MINOU Cashmere. Całą kolekcję znajdziesz na Minou.pl  

1/7
Minou Cashmere kolekcja kaszmirowe swetry szale chusty Viva 4
Copyright @mat. prasowe Minou Cashmere
1/7

MINOU Cashmere szal z kaszmiru, 850 zł

2/7
Minou Cashmere kolekcja kaszmirowe swetry szale chusty Viva 5
Copyright @mat. prasowe Minou Cashmere
2/7

MINOU Cashmere szal z kaszmiru, 850 zł

3/7
Minou Cashmere kolekcja kaszmirowe swetry szale chusty Viva 8
Copyright @mat. prasowe Minou Cashmere
3/7

MINOU Cashmere chusta z kaszmiru, 590 zł

4/7
MINOU 1
Copyright @mat. prasowe Minou Cashmere
4/7

MINOU Cashmere chusta z kaszmiru, 590 zł

5/7
Minou Cashmere kolekcja kaszmirowe swetry szale chusty Viva 6
Copyright @mat. prasowe Minou Cashmere
5/7

MINOU Cashmere sweter z kaszmiru, 990 zł

6/7
MINOU
Copyright @mat. prasowe Minou Cashmere
6/7

MINOU Cashmere sweter z kaszmiru, 990 zł

7/7
MINOU 2
Copyright @mat. prasowe Minou Cashmere
7/7

MINOU Cashmere sweter z kaszmiru, 990 zł

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.