historia „sukienki zemsty” małej czarne księżnej Diany
Fot. East News, Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Wielka Brytania. Księżna Diana małą czarną założyła na złość Karolowi. Oto historia sukienki zemsty!

Jak powstała jedna z najsławniejszych kreacji księżnej Diany?

Gabriela Czernecka 12 marca 2022 15:35
historia „sukienki zemsty” małej czarne księżnej Diany
Fot. East News, Getty Images

Księżna Diana zasłużyła na miano nie tylko królowej ludzkich serc, ale i ikony stylu. I co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jej styl zmieniał się wraz z upływem czasu, ale także roli, w jaką w danym momencie życia się wcielała - od nieśmiałej dziewczyny, stawiającej pierwsze kroki w świecie królewskiego protokołu po pewną siebie kobietę. Choć wiele jej kreacji można nazwać kultowymi, to z pewnością ta zyskała największy rozgłos. Oto niezwykła historia sukni zemsty księżnej Diany!

Nowe szaty księżnej Diany

Przed zaręczynami Diana Spencer posiadała przestarzałą garderobę, charakterystyczną dla dobrze urodzonych panien. Zmanię widać było wraz z upływem lat, szczególnie, gdy już lepiej czuła się w roli księżnej. Po ślubie z następcą tronu porzuciła bufiaste rękawy i niemal barokowe kreacje na rzecz podkreślających jej doskonałą sylwetkę kostiumów i sukni. Nie wszystkim się to podobało i Diana coraz częściej była krytykowana za swój styl.

ZOBACZ TEŻ: Ta ciemnoniebieska suknia księżnej Diany ma niezwykłą historię!

Księżna Grace powiedziała jej wtedy: „Nie martw się, potem będzie znacznie gorzej”. Miała rację. Diana po latach wyznała: „Choćbym nie wiem, jakbym się starała, albo będą mi zarzucać, że za dużo wydaję na stroje, albo że ciągle chodzę w tym samym. Najlepiej by było, gdyby przestali o tym gadać”, wyznała. Tak się nigdy nie stało. Z biegiem lat księżna Diana zaczęła pozwalać sobie na jeszcze więcej. Na okazje wieczorowe wybierała kolorowe kreacje, bogato zdobione, czasem aż ekstrawaganckie. Podobno w swojej garderobie księżna miała tysiąc sukni zaprojektowanych przez Catherine Walker.

Styl księżnej Diany 

Pokochała też kreacje domu mody Christian Dior, a z torebką Lady Dior praktycznie się nie rozstawała. W tym czasie poznała też swego ulubionego szewca. Był nim Jimmy Choo. Jej obcasy stawały się coraz wyższe i… wbrew dworskiej etykiecie zrezygnowała zrezygnowała z noszenia rękawiczek i kapeluszy. Pokaźne dekolty swoich sukni przysłaniała wysiadając z samochodu małą torebką.

Do historii mody przeszło parę jej kreacji. A były to m.in. bluzka z kokardą, w której wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem w roku 1981 czy kreacja ślubna zaprojektowana przez Davida Emmanuela, suknia z niebieskiego aksamitu projektu Victora Edelsteina, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą na przyjęciu w Białym Domu w roku 1986… i właśnie czarna „sukienka zemsty”, którą założyła w czerwcu 1994 roku, dzień po tym jak świat dowiedział się o romansie księcia Karola z Camillą Parker Bowles.

Bluzka bluzka z kokardą, w której Diana wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem, 1981.

Suknia projektu Victora Edelsteina, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą na przyjęciu w Białym Domu, 1986.

Jak powstała „Sukienka zemsty” księżnej Diany?

Książę Karol i księżna Diana byli wtedy w oficjalnej separacji. W czerwcu 1994 syn królowej Elżbiety II postanowił wzmocnić swój nadwątlony wizerunek udzielając telewizyjnego wywiadu. Jednak wywiad przyniósł wręcz odwrotny efekt. Na pytanie czy był wierny swojej żonie, Karol odpowiedział: „Tak, dopóki nasz związek nie rozpadł się ostatecznie”. W ten sposób publicznie przyznał się do złamania przysięgi małżeńskiej, a księżna Diana została publicznie upokorzona.

CZYTAJ TEŻ: Zdradzał czy nie? Oto cała prawda o związku księcia Karola i księżnej Diany

Wszyscy spodziewali się, że po takim skandalu żona księcia Karola nieprędko pojawi się publicznie i pozostanie przez dłuższy czas w ukryciu. Ona jednak postąpiła inaczej. Tego samego dnia wybrała się na przyjęcie organizowane przez miesięcznik Vanity Fair. Najważniejsze jednak, jaką kreację wybrała na tę okazję. Początkowo miała to być sukienka Valentino, ale w ostatniej chwili księżna Diana zmieniła decyzję. I cały świat zobaczył ją w seksownej czarnej kreacji z odkrytymi ramionami projektu Christiny Stambolian. Była stylistka Diany, Anna Harvey wyznała potem: „Chciała wyglądać jak milion dolarów i tak zrobiła”.

Wbrew temu co się powszechnie uważa, sukienka Diany nie była wcale nowa. Urodzona w Grecji projektantka uszyła ją dla księżnej trzy lata wcześniej i sukienka spokojnie wisiała w garderobie, czekając na swoją okazję. Aż się doczekała. Ta słynna mała czarna księżnej Diany mówiła wprost: „Nie jest istotne, co robi lub mówi Karol, ja godnie wypełniam swoje obowiązki”. I rzeczywiście tak było.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Oto 9 trendów modowych, które wylansowała księżna Diana, a które dziś robią furorę!

Minęło prawie trzydzieści lat. Dziś z całą pewnością możemy powiedzieć, że sukienka zemsty księżnej Diany przeszła do historii. Jej znaczenie być może najlepiej komentuje wypowiedź John Galliano, który powiedział o Dianie: „Zawsze czułem, że ona naprawdę wie, jak używać mody jako języka i pozwalać ubraniom mówić w swoim imieniu, kiedy sama mówić nie mogła, tak jak czyniły to aktorki w niemych filmach”.

Księżna Diana w kultowej czarnej „sukience zemsty”.

historia „sukienki zemsty” małej czarne księżnej Diany
Fot. Getty Images

księżna Diana sukienka zemsty
Fot. East News

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.