Jaka jest ich symbolika?

Marta Cieplak 19 września 2022 13:25

Już od czasów królowej Elżbiety I kobiety z rodziny królewskiej noszą perły, bo są one symbolem ich pozycji. Są także najczęściej wybieranym rodzajem biżuterii w czasie pogrzebów i żałoby. Dlaczego przestrzegają tych zasad i które z księżnych w ostatnich dniach wybrały perłową biżuterię by oddać hołd królowej Elżbiecie II?

ZOBACZ TAKŻE: W jakiej biżuterii zostanie pochowana królowa Elżbieta II?

Księżna Kate, księżna Meghan i królowa konsorta Camilla w perłach na pogrzebie Elżbiety II

Perły mają niezwykle bogatą symbolikę. Wyrażają uczciwość, niewinność, czystość i mądrość, ale i nieśmiertelność. Dlatego często właśnie biżuterię z perłami zakładano zmarłym. I taką zapewne zabierze ze sobą także królowa Elżbieta II.

Warto także wspomnieć, że kolczyki z perłami i naszyjniki z pereł należały do ulubionych elementów garderoby byłej najdłużej panującej monarchini. Ceniła je do tego stopnia, że trudno znaleźć jej zdjęcie bez takiej biżuterii. A zaczęła je nosić już jako dziecko, zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez królową Wiktorię.

„Każdego roku w dniu swoich urodzin dawała każdej ze swoich córek i wnuczek po jednej perle, aby w wieku 18 lat miały już wystarczająco dużo pereł na pełen naszyjnik", zdradziła w rozmowie z magazynem People Leslie Field, autorka książki The Queen's Jewels posiadająca największe królewskie archiwum biżuterii na świecie, składające się z ponad 150 000 zdjęć. Ta królewska tradycja była potem kontynuowana przez samego ojca królowej, króla Jerzego VI, który podarował jej cienki platynowy łańcuszek, do którego w każde urodziny dodawał dwie perły.

Jednak perły w dniu pogrzebu, ale i w ostatnich dniach założyły także najważniejsze kobiety z brytyjskiej rodziny królewskiej, m.in. królowa konsorta Camila, księżna Kate, księżna Meghan oraz księżna Anna. Bo jest to obok diamentów najbardziej odpowiedni rodzaj biżuterii, jaki można założyć na pogrzeb lub nosić w czasie żałoby. Zobaczcie te wzruszające zdjęcia. 

1/8
księżna Kate w erłach królowej na pogrzebie Elżbiety II
Copyright @East News
1/8

Księżna Kate w dniu pogrzebu Elżbiety II założyła biżuterię należącą niegdyś do babki księcia Williama – kolię z pereł i parę wiszących kolczyków z pereł, które były prezentem ślubnym od Hakima z Bahrajnu.

2/8
Kate w perłach
Copyright @Getty Images
2/8

Podczas przygotowań do pogrzebu księżna Kate nosiła skromne kolczyki z niewielką perłą i diamentem. To kopia ukochanych kolczyków królowej.

3/8
Copyright @Getty Images
3/8

Z kolei podczas składania hołdu zmarłej królowej w Westminster Hall, Kate założyła perłową broszkę Elżbiety II i kolczyki, które niegdyś należały do księżnej Diany.

4/8
perły na pogrzebie królowej Elżbiety II
Copyright @Getty Images
4/8

Królowa konsorta 12 września 2012, a więc cztery dni po śmierci królowej, pokazała się w perłowym, niezwykle efektownym naszyjniku.

5/8
Copyright @Getty Images
5/8

Księżniczka Anna w dniu pogrzebu wystąpiła w mundurze, ale w poprzedzających dniach, podobnie jak inne kobiety z rodziny królewskiej pokazywała się w czerni i perłowych kolczykach.

6/8
perły na pogrzebie królowej
Copyright @Getty Images
6/8

Ten sam model wybrała na uroczystości pogrzebowe także księżna Meghan. Eksperci mówią, że wszystkie kobiety z rodziny królewskiej dostały takie same kolczyki od królowej.

7/8
perły na pogrzebach
Copyright @Getty Images
7/8

Sama królowa Elżbieta w 2022 na pogrzebie Królowej Matki także miała na sobie perłową broszkę, naszyjnik i kolczyki.

8/8
księżna Diana w perłach
Copyright @Getty Images
8/8

Księżna Diana w 1982 roku na pogrzebie księżnej Monako, Grace Kelly. Także w perłowym naszyjniku.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…