Dior
Fot. Scott Barbour/Getty Images
Moda 2022

Dior w ogniu krytyki na chińskim rynku

Chińczycy zarzucają marce plagiat

Aleksandra Frankowska 20 lipca 2022 14:27
Dior
Fot. Scott Barbour/Getty Images

Dior znalazła się niedawno w ogniu krytyki, po tym jak w najnowszej kolekcji wypuścił strój potępiony przez Chińczyków. Marce zarzuca się skopiowanie chińskiego ubioru z dynastii Ming. Czy można mówić w tej sytuacji o plagiacie i kryzysie wizerunkowym Diora?

ZOBACZ TEŻ: Birkenstock i Dior wspólnie stworzyły buty. Kolejna udana kolaboracja marek premium

Dior oskarżony o plagiat w Chinach

Wszystko toczy się wokół spódnicy. Według mieszkańców Chin, projekt marki Dior do złudzenia przypomina tradycyjną spódnicę z dynastii Ming. Internauci z Azji zarzucili francuskiej marce plagiat. Hashtag o tym tytule ma już 13,7 miliona kliknięć na chińskich kontach społecznościowych. Spódnica została zaprezentowana oficjalnie w grudniu 2021 roku. Jest również dostępna w sklepach, a jej projekt był hołdem dla Catherine, siostry Christiana Diora. Inspirację czerpano ze szkolnych mundurków.

Dior
Fot. Dior

Ile kosztuje spódnica Diora?

Kontrowersyjna spódnica kosztuje 3800 dolarów. To spory wydatek, zwłaszcza na produkt, który okrzyknięty został plagiatem. Aktualnie na stronie internetowej Diora w Azji spódnica jest już wyprzedana, co może oznaczać, że nawet jeśli była kontrowersyjna, to znalazło się wielu entuzjastów tego projektu. Póki co, sama marka nie odniosła się do stawianych jej zarzutów.

Dior
Fot. Imax Tree

CZYTAJ TEŻ: Jak to się stało, że torebka Diora stała się ulubionym dodatkiem księżnej Diany?

Dior krytykowany już wcześniej

Jeśli chodzi o rynek chiński, Dior już wiele razy wcześniej padał ofiarą oskarżeń o plagiat. Miało to miejsce między innymi w listopadzie 2021 roku, kiedy podczas jednej z wystaw fotograf mody Chen Man stworzył zdjęcie młodej Chinki ubranej w tradycyjny chiński strój, trzymającą dodatkowo w ręku torbę Lady Dior. Oskarżono go wówczas o utrwalanie stereotypów o Chińczykach, jak chociażby skośne oko. Tydzień później fotograf wystosował oficjalne przeprosiny, a Dior usunął zdjęcie z wystawy. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.