Bronka Nowicka jamnik
Fot. Biuro Literackie
TYLKO U NAS

"Pisanie to ciężka praca, nieustanne pokonywanie materii słowa". Rozmawiamy z laureatką nagrody Nike Bronką Nowicką

Krystyna Pytlakowska 3 października 2016 13:35
Bronka Nowicka jamnik
Fot. Biuro Literackie

2 października odbyło się 20. jubileuszowe rozdanie nagród Nike.  Tuż po ogłoszeniu wyników rozmawiamy z laureatką głównej nagrody Bronką Nowicką. Doceniono jej pisarski debiut - cykl 44 małych poematów pisanych prozą „Nakarmić kamień”, w którym porusza takie tematy, jak relacje łączące ludzi i rzeczy, dzieciństwo i śmierć. Wcześniej zajmowała się reżyserią teatralną, filmem oraz sztuką nowych mediów. - Tak interdyscyplinarnego laureata jeszcze w 20-letniej historii Nagrody Literackiej "Nike" nie było - zauważa dziennikarz Gazety Wyborczej.

- Zaskoczona?
Bardzo zaskoczona, ale i przestraszona, ponieważ taka nagroda nakłada na mnie ogromne poczucie odpowiedzialności.

- Odpowiedzialności? za co?
Za wszystko, co napiszę, co pomyślę, za każde moje słowo, za wszystkie moje kontakty z ludźmi. Za to co im powiem, z kim się spotkam i jaka będę.

- Lubisz pisać?
To złożona sprawa. Pisanie to naprawdę ciężka, mozolna praca, nieustanne pokonywanie materii słowa, tak zwana męka twórcza, ale ja to naprawdę lubię. Lubię usiąść w zaciszu mojego pokoju i zmagać się z tym słowem.

- Skąd u młodej autorki zainteresowanie śmiercią? Bo że dzieciństwem - to rozumiem.
Panią śmierć nie ciekawi?

- Bardzo i dlatego pytam. Wybrałaś sobie trudną formę - proza poetycka.
Ja nawet nie wiem, jak to określić. Ja o moim pisaniu mówię, że jest to moduł tekstowy. Krytycy w swoich recenzjach często się gubią. Pisząc o mojej książce, nie bardzo wiedzą jak ją określić. Czasem w jednej recenzji przeczą sami sobie.

- Moduł tekstowy - to brzmi zabawnie. I idzie z duchem czasu. Czy to znaczy, że istnieje też moduł teatralny i moduł olejny?
Malarstwo, teatr, reżyseria są bardziej jednoznaczne. A na literaturę składa się wiele różnych elementów. Reżyseria jednak nauczyła mnie dbałości o czas, każdą sekundę w jakiej muszę zmieścić moją wypowiedź artystyczną.

- Zatem jedna dziedzina sztuki przenika w drugą?
Można tak powiedzieć, ale teraz to nie jest miejsce do zagłębiania się w taką dyskusję. Chciałabym już pójść do domu i usiąść w spokoju.

- I pisać?
Właśnie.

 

Bronka Nowicka zdobywa Nike
Fot. Reporter

Bronka Nowicka z nagrodą Nike.

 

Polecamy też: Intymne życie noblistki! Czułe listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.