Elżbieta II, szafirowy jubileusz
Fot. Twitter@The Royal Family/Getty Images
Z ŻYCIA RODZINY KRÓLEWSKIEJ

Nikt nie zasiada na tronie tak długo jak królowa Elżbieta. Monarchini obchodzi dziś „szafirowy jubileusz’’

Damian Duda 6 lutego 2017 15:15
Elżbieta II, szafirowy jubileusz
Fot. Twitter@The Royal Family/Getty Images

6 lutego 1952 roku Elżbieta II wstąpiła na tron po nagłej śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Pałac Buckingham z tej okazji zaprezentował zdjęcie monarchini pozującej w niezwykłej biżuterii z szafirami, którą w 1947 roku dostała od swojego ojca w ramach prezentu ślubnego.

 

Elżbieta II, szafirowy jubileusz
Fot. Twitter @The Royal Family

 

Z tej okazji nie zaplanowano uroczystości państwowych z udziałem monarchini. Elżbieta II nie pojawi się również publicznie. Ten dzień spędzi w swojej prywatnej rezydencji w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie zamierza oddać się wspomnieniom o swoim ojcu.

 

Przeczytaj też: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji

 

W Londynie w południe wystrzelono 41 salw honorowych. Natomiast godzinę później podobna ceremonia miała miejsce pałacu Tower of London, gdzie zostały wystrzelone 62 salwy.

 

Uroczyste obchody spodziewane są dopiero w 2022 roku, kiedy Elżbieta II obchodzić będzie platynowy jubileusz 70-lecia na tronie.

 

Elżbieta II – najdłużej panujący brytyjski monarcha

Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Mimo że tron objęła 6 grudnia 1952 roku – tuż po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI Windsora. Obowiązki królewskie zaczęła stopniowo obejmować dużo wcześniej. Powodem ich przejęcia była rozwijająca się choroba króla Jerzego, u którego zdiagnozowano raka płuc.

 

Królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, 9 września 2015 roku pobiła rekord swojej prababki. Królowa Wiktoria panowała 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.

 

Jak twierdzą konstytucjonaliści rolą brytyjskiego monarchy jest „prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania’’. Mimo to Elżbieta II jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie polityki. Obecnie królowa uznawana jest za Głowę Państw w 21 krajach.

 

Zobacz też: Poznajcie sekrety kostiumów serialu o Elżbiecie II „The Crown”! Zapraszamy na wyjątkowy film!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?