Hot joga - na czym polega popularna forma jogi? Co warto wiedzieć zanim zaczniemy?
Poznaj jej korzyści!
Tradycyjna joga to dla Ciebie za mało? Jeśli lubisz na prawdę intensywny trening, spróbuj jej modnej i zdrowej odmiany w odpowiednio kontrolowanych warunkach atmosferycznych. Dowiedz się, jakie efekty przynosi praktyka hot jogi!
ZOBACZ TAKŻE: Izabela Trojanowska już tak nie wygląda! Gwiazda przeszła ogromną metamorfozę
Hot joga - na czym polega ten rodzaj jogi?
Opracowana przez Bikrama Choudhury’ego technika Bikram składa się z serii 26 pozycji. Szczególne znaczenie ma temperatura pomieszczenia, gdzie odbywają się ćwiczenia - ok. 40,5 °C. Istotna jest tu także wilgotność powietrza, która utrzymana jest na poziomie 40%. Szczegółowy trening opracowany przez znanego jogina trwa 90 min.
Hot joga to nieco swobodniejsza odmiana jogi Bikram. Studio powinno być ogrzane do temperatury wyższej niż otoczenie - od 26 do 39 °C. Istnieje też duża dowolność jeśli chodzi o program ćwiczeń, a praktykując ją należy brać pod uwagę swój obecny stan zdrowia oraz kondycję fizyczną.
Zobacz także
Hot joga: najważniejsze korzyści z praktyki gorącej jogi
Ćwiczenie jogi w pomieszczeniu o podwyższonej temperaturze i wilgotności powietrza niesie ze sobą wiele korzyści i sprawia, że możemy intensywniej odczuć jej wpływ na nasze ciało.
W takich warunkach mięśnie stają się bardziej elastyczne. Szybko więc można zauważyć, że wiele pozycji staje się dla nas łatwiejszych do wykonania, a nasze ciało rozciąga się dużo szybciej niż podczas tradycyjnej jogi.
Praktyka hot jogi ma też duży wpływ na nasze samopoczucie. Podczas „gorącego” treningu, zdecydowanie intensywniej sie pocimy, dzięki czemu znacznie obniża się nasz poziom stresu. Jest to więc idealny sposób, by uwolnić swoje napięcia i zrelaksować się po całym dniu zabiegania.
Wyższa temperatura podczas treningu oznacza też wyższy wskaźnik spalania kalorii. Jeśli zależy nam na pozbyciu się nadmiernej masy ciała, to ta odmiana jogi, pozwoli nam osiągnąć dużo lepsze efekty.
Praktyka hot jogi niesie ze sobą szereg korzyści prozdrowotnych. Jedną z nich jest wspieranie układu krążenia. Większy wysiłek w podwyższonej temperaturze działa jak trening cardio, który oczyszcza nasze naczynia krwionośne. Ponadto trening gorącej jogi może mieć wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi, a także wzmocnienie naszych kości.
CZYTAJ TEŻ: Beata Kozidrak zachwyca figurą. Jak ona to robi?
Hot joga: co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningów?
Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz bezpiecznie praktykować hot jogę, wybierz sprawdzone studio jogi, które się w tym specjalizuje. Przed rozpoczęciem sesji warto skonsultować z lekarzem nasz stan zdrowia, gdyż intensywny, niedostosowany do naszej kondycji trening, może powodować u nas zawroty głowy a nawet omdlenie. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z jogą, warto spróbować najpierw tej tradycyjnej, by poznać podstawy i czuć się bardziej komfortowo podczas praktyki hot jogi!
Wypróbujecie „gorącej’ odmiany jogi?