Październik 2019 roku w kinach zapowiada się niezwykle obiecująco! Z pewnością będzie co oglądać. Przed nami wiele długo oczekiwanych i głośnych premier. Już na samym początku miesiąca swoją kinową premierę będzie miał Joker, który już zebrał bardzo dobre recenzje krytyków. W październiku do kin wejdzie też wiele świetnych polskich filmów, które już zostały docenione - polski kandydat do Oscara Boże ciało, Ikar. Legenda Mietka Kosza oraz Obywatel Jones. Fani produkcji Disneya oraz talentu Angeliny Jolie nie mogą się z kolei doczekać premiery Czarownicy 2!

Reklama

„Joker”, premiera 4 października

Film Joker w reżyserii Todda Phillipsa zdobył główną nagrodę Złotego Lwa podczas zakończonego niedawno Festiwalu Filmowego w Wenecji. W rolę kultowego złoczyńcy popkultury i śmiertelnego wroga Batmana wcielił się Joaquin Phoenix. Jokera poznajemy, kiedy nie ma jeszcze złowieszczego makijażu i nosi swoje prawdziwe imię, Arthur Fleck. Film ma być bardzo mroczny i realistyczny, niepodobny do wcześniejszych ekranizacji komiksów. Skupi się na psychologii bohatera, który od lat przeraża i fascynuje. Ukaże jak „człowiek porzucony przez społeczeństwo i najbliższych”, jak mówił o nim reżyser Todd Phillips, przeobraża się w psychopatę z Gotham. Akcja będzie działa się w latach 80. Arthur jest komikiem na skraju załamania nerwowego, który stopniowo popada w obłęd.

Warner Bros./materialy prasowe

„Czarny mercedes”, premiera 4 października

W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (Maria Dębska) – piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński), funkcjonariusz współpracującej podczas okupacji z Niemcami Granatowej Policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS (Aleksandar Milićević). Wśród podejrzanych znajduje się także nieco ekscentryczny hrabia Leon Przewiedzki (Andrzej Seweryn), który ma w zwyczaju podglądanie osób obecnych w mieszkaniu adwokata, szczególnie kobiet. W toku śledztwa, nadkomisarz Król znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie radcy niemieckiej policji kryminalnej – Ernsta Kluge (Bogusław Linda). Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni...

Materiały prasowe

„Boże ciało”, premiera 11 października

Polski kandydat do Oscara! Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Z początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców...

Kino Świat/materiały prasowe

„Wojna o prąd”, premiera 11 października

Wojna o prąd to historia wyścigu pomiędzy Thomasem Edisonem (Benedict Cumberbatch), a George’em Westinghousem (Michael Shannon) w zbudowaniu systemu elektrycznego w dziewiętnastowiecznej Ameryce. Wynalezienie elektryczności w latach 80. XIX wieku zrewolucjonizowało ówczesny świat. Doprowadziło też do zaciekłej rywalizacji między Nikolą Teslą (Nicholas Hoult) i Edisonem. Producentem filmu jest Martin Scorsese. Reżyser Alfonso Gómez-Rejon w swoim filmie zestawił bezwzględność, jakiej wymaga zwycięstwo, z pragnieniem pozostawienia po sobie spuścizny. „Jak daleko posunąłbyś się, aby zostać zapamiętanym lub wygrać? To było pytanie, które zadałem przed przeczytaniem scenariusza. Mam nadzieję, że ludzie zobaczą film z epoki, który jest nowoczesny i zrozumiały, a nie staroświecki. Bohaterowie to młodzi mężczyźni odrzucający przeszłość i zmieniający świat”, powiedział.

Zobacz także
Materiały prasowe

„Ślicznotki”, premiera 11 października

Scenariusz filmu Ślicznotki jest oparty na prawdziwej historii opisanej w artykule, który ukazał się w New York Magazine z 2015 roku. Grupa striptizerek oszukiwała otumanionych alkoholem bogaczy z Wall Street w 2000 roku. „Film jest empatycznym spojrzeniem na kobiety i mężczyzn, na nasze role w społeczeństwie, to, za co jesteśmy cenieni i jak każdy aspekt kulturowy wmawia nam, co jest naszą wartością. Wmówiono ludziom, że ich wartością jest ilość zgromadzonych pieniędzy na ich kontach. Kobietom, że symetria ich twarzy, ciał, ich piękno. O tym opowiada ten film. O tym, że zasady obowiązujące w klubie nocnym, są zasadami, które rządzą światem”, powiedziała Lorene Scafaria, reżyserka filmu w rozmowie z The Hollywood Reporter.

Materiały prasowe

„Zombieland: Kulki w łeb”, premiera 18 października

Nadszedł czas, by ponownie rozprawić się z zombie. Tym razem spotkamy się w okolicach Białego Domu. Od czasu powstania pierwszego filmu, na świecie pojawiło się mnóstwo nowych zombie, a te, które przetrwały – ewoluowały. I choć z zombie walczyć niełatwo, czasem najtrudniej stawić czoła… rodzinie, zwłaszcza tak złośliwej i nieprzebierającej w środkach rodzinie.

Materiały prasowe

„Czarownica 2”, premiera 18 października

Angelinę Jolie ponownie wciela się w rolę złowieszczej królowej. Razem z Aurorą, w którą znów zagrała Elle Fanning, będzie ona chroniła magiczny świat przed zagładą. Już wiemy co utwardziło serce Diaboliny i sprawiło, że rzuciła przekleństwo na maleńką księżniczkę Aurorę. Tym razem zagłębimy się w relacje między Diaboliną i Aurorą, które będą zawierać nowe sojusze oraz staną w obliczu silnych przeciwników w walce o ocalenie wrzosowisk oraz żyjących na nich magicznych stworzeń.

Materiały prasowe

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, premiera 18 października

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

Reklama
Materiały prasowe

„Obywatel Jones”, premiera 25 października

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama