Ekolodzy biją na alarm: żyrafy są gatunkiem zagrożonym!
„Należy chronić populację żyraf, zanim będzie za późno”
Najsłynniejsza żyrafa na świecie – April – urodziła 16 marca kolejnego potomka, a jej poród obserwowały miliony fanów z każdego zakątka na ziemi. W tym samym czasie działacze na rzecz ochrony środowiska dopracowywali strategie, aby ocalić żyrafy przed zapomnieniem. Zwierzęta te znajdują się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych, a mimo to wciąż się na nie poluje i eksportuje części ciała. Obecnie naciska się na państwa członkowskie UE, aby poparły wniosek o międzynarodową ochronę ginących stworzeń na zbliżającym się światowym szczycie dot. dzikiej przyrody. Populacja gatunku zmalała już o 40% w ciągu ostatnich trzech dekad!
Słynna żyrafa April urodziła
Miłośnicy zwierząt zjednoczyli się w radości, kiedy April urodziła – Animal Adventure Park z Nowego Jorku wyemitował wydarzenie na żywo dla globalnej publiczności. Niestety, jak twierdzą eksperci, nawet nie zdajemy sobie sprawy ze sposobu, w jaki żyrafy są wykorzystywane w rodzimej Afryce. Na wolności żyje zaledwie 100000 okazów, i ich przyszłość jest zagrożona. Co ciekawe, Stany Zjednoczone są jedynym krajem, w którym dostępne są dane dotyczące importu. Liczby nie kłamią: około 40000 żywych zwierząt ucierpiało w latach 2006–2015. Dywany, wypchane trofea, noże i rewolwery z uchwytami z kości żyraf – wszystkie przedmioty przeznaczone były na sprzedaż w krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Głównymi krajami eksportującymi były RPA, Zimbabwe, Tanzania i Namibia.
Żyrafy na liście zagrożonych gatunków
Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kenia, Mali, Niger i Senegal wzywają do umieszczenia żyraf na liście Appendix2 z Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). W ten sposób zwierzęta będą bezpieczne. Sześć wiodących fundacji – Born Free Foundation, Humane Society International, Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt, Pro Wildlife, Animal Defenders International i National Resource Defense Council – proszą państwa członkowskie UE o udaremnienie "cichego wymierania" żyraf.
Adam Peyman z Humane Society International powiedział: "Żyrafy wymierają po cichu [...]. Obecnie nie istnieją regulacje prawne dotyczące handlu żyrafami, a lista CITES zapewni środki, aby powstrzymać gatunek przed wyginięciem, dlatego głosowanie UE ma kluczowe znaczenie. Żyrafa April urodziła piąte cielę i ironiczny jest fakt, że liczba osób, które obejrzały transmisję na żywo jest większa, niż liczba żyraf, żyjących na wolności." Jan Creamer, prezes Animal Defenders International, dodał: "Musimy działać już teraz, aby zapobiec dalszemu upadkowi tego kultowego gatunku. Narody afrykańskie potrzebują naszego wsparcia, aby chronić zagrożoną populację żyraf, a my wzywamy UE, by przyspieszyła i wsparła ten ważny projekt – zanim będzie za późno."