Xymena Zaniewska
Fot. East News
POŻEGNANIE

Nie żyje znana scenografka i projektantka Xymena Zaniewska. Odeszła w wieku 91 lat

km 12 lutego 2016 15:09
Xymena Zaniewska
Fot. East News

Zmarła wybitna scenografka i projektantka Xymena Zaniewska. Odeszła w wieku 91 lat - o czym poinformował portal tvn24.pl.

 

Artystka znana jest charakterystycznych scenografii. Robiła scenografie m.in. do kilkuset spektakli Teatru Telewizji, programów telewizyjnych, filmów baletowych, spektakli teatralnych oraz oper. Przez historyków i krytyków sztuki Xymena Zaniewska jest uznawana za twórczynię „polskiej szkoły scenograficznej”.

 

Xymena Zaniewska, właściwie Xymena Zaniewska-Chwedczuk, urodziła się w 1927 roku w Poznaniu. Studiowała na Politechnice Warszawskiej oraz na Akademii Sztuk Pięknych również w Warszawie. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła 1957 roku, jak sama mówiła, przez przypadek. To m.in. dzięki jej pomysłom TVP w latach 70-tych przeżyło rozkwit. Oprócz scenografii teatralnych i telewizyjnych, projektowała również modę. Jej projekty pojawiały się m.in. w Modzie Polskiej. W telewizji współprowadziła również program "Stawka większa niż szycie". Współpracowała z innymi wybitnymi twórcami m.in. z nieżyjącym reżyserem Adamem Hanuszkiewiczem.

Niedawno ukazała się autobiograficzna książka Xymeny Zaniewskiej pt. "Xymena. Zapiski i rysunki".

 

Xymena Zaniewska
Fot. East News

W wieku 91 lat odeszła Xymena Zaniewska.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?