Xymena Zaniewska
Fot. East News
POŻEGNANIE

Nie żyje znana scenografka i projektantka Xymena Zaniewska. Odeszła w wieku 91 lat

km 12 lutego 2016 15:09
Xymena Zaniewska
Fot. East News

Zmarła wybitna scenografka i projektantka Xymena Zaniewska. Odeszła w wieku 91 lat - o czym poinformował portal tvn24.pl.

 

Artystka znana jest charakterystycznych scenografii. Robiła scenografie m.in. do kilkuset spektakli Teatru Telewizji, programów telewizyjnych, filmów baletowych, spektakli teatralnych oraz oper. Przez historyków i krytyków sztuki Xymena Zaniewska jest uznawana za twórczynię „polskiej szkoły scenograficznej”.

 

Xymena Zaniewska, właściwie Xymena Zaniewska-Chwedczuk, urodziła się w 1927 roku w Poznaniu. Studiowała na Politechnice Warszawskiej oraz na Akademii Sztuk Pięknych również w Warszawie. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła 1957 roku, jak sama mówiła, przez przypadek. To m.in. dzięki jej pomysłom TVP w latach 70-tych przeżyło rozkwit. Oprócz scenografii teatralnych i telewizyjnych, projektowała również modę. Jej projekty pojawiały się m.in. w Modzie Polskiej. W telewizji współprowadziła również program "Stawka większa niż szycie". Współpracowała z innymi wybitnymi twórcami m.in. z nieżyjącym reżyserem Adamem Hanuszkiewiczem.

Niedawno ukazała się autobiograficzna książka Xymeny Zaniewskiej pt. "Xymena. Zapiski i rysunki".

 

Xymena Zaniewska
Fot. East News

W wieku 91 lat odeszła Xymena Zaniewska.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.