Pectus, viva
Fot. Fot: Zuza Krajewska
NIEZWYKŁE HISTORIE

Stworzyli nierozerwalną więź. Od zawsze się wspierają. Oto historia braci Szczepaników z zespołu „Pectus”

Ich dzieciństwo nie było usłane różami...

Karol Sowa 3 lutego 2023 18:56
Pectus, viva
Fot. Fot: Zuza Krajewska

Tomek, Mateusz, Marek i Maciek Szczepanikowie, tak mają na imię bracia z zespołu Pectus. Okazuje się jednak, że ich dzieciństwo nie było kolorowe. Wychowali się w skromnym domu pod Tarnowem, gdzie często brakowało ciepłej wody. Musieli również wymieniać się ubraniami. Czas wolny spędzali na boisku, gdzie grali w piłkę nożną. Później zainteresowali się muzyką, która zachwyciła wielu Polaków. Jak wyglądała ich droga do sukcesu?  

Bracia Szczepanikowie z zespołu Pectus — dzieciństwo, życie prywatne, początki kariery

Gdy Tomek Szczepanik, czyli najstarszy z braci miał zaledwie 4-latka, uwielbiał chodzić z ciocią do lasu. To właśnie ona nauczyła go wielu przyśpiewek. Co ciekawe, jego sąsiad, który był stolarzem, zrobił mu pierwszą gitarę, jednak była to tylko zabawka. Rodzice zauważyli wówczas, że młodemu Tomkowi bardzo się spodobała. Zrozumieli, że muzyka będzie jego największą miłością. Kilka lata później kupili mu elektryczne klawisze, które skradły serce Tomasza.

Gdy chłopiec miał zaledwie 5 lat, na świat przyszli jego bracia, bliźniacy — Marek i Mateusz. Po dwóch latach doczekali się kolejnego członka rodziny. Tym razem powitali Maćka. Rodzeństwo zamieszkało wówczas w pokoju z kuchnią. Nie pochodzili z bogatej rodziny. To ich jednak wzmocniło. Wszyscy zbliżyli się do siebie, a ich więzi stały się nierozerwalne. I to jest dla nich najcenniejszym skarbem. Chłopców wychowała mama, ponieważ ojciec wyjeżdżał za granice, aby zapewnić swoim bliskim godne życie.

W 2011 roku w głowie Tomka narodził się pomysł na założenie zespołu. Zapytał wówczas Mateusza, czy chciałby zagrać w grupie. On bez żadnych wątpliwości odpowiedział „TAK!”. Zgodził się. Później całe rodzeństwo stworzyło niezastąpiony boys band. „Stres miałem większy niż wtedy, gdy oświadczałem się żonie", wspominał najstarszy z rodzeństwa.  

Pierwszy koncert zagrali w 2012 roku na otwarciu amfiteatru w Bogoniowicach. „Tremę miałem większą niż w Sopocie. Bałem się, że damy plamę, jako rodzina”, wyjaśniał Tomek. Z kolejnymi koncertami amfiteatr wypełniało coraz więcej osób. Na widowni pojawili się też rodzice braci. „Mama zawsze płacze, gdy nas widzi na scenie. Albo w telewizji”, opowiadał Maciej. Wtedy poczuli, że chcą kontynuować tę przygodę. Początki jednak nie były łatwe. Nikt nie zapraszał ich na żadne wydarzenia, ponieważ organizatorzy nie wiedzieli o ich istnieniu. „Byliśmy zespołem lokalnym z Rzeszowszczyzny. Potrzebowaliśmy kogoś, kto wypromuje nas w całej Polsce!”, wyjaśniał Tomasz.

W 2007 roku wykonali „Noc komety” Budki Suflera. Wciąż czekali na telefon od kogoś, kto pomoże im się wzbić na sam szczyt. Na widowni siedziała wówczas Monika Paprocka, menadżerka zespołu Varius Manx. Gdy później rodzeństwo wysłało do niej demo swojej płyty, postanowiła dać im szansę. Wzięła ich pod swoje skrzydła. 

Później bracia stworzyli piosenkę pod tytułem „To, co chciałbym ci dać”, dzięki której spełnili marzenie. W 2008 roku otrzymali Słowika Publiczności w Sopocie. Co ciekawe, Mateusz był w tamtym czasie w Chicago na emigracji zarobkowej. Cała rodzina obejrzała występ Pectusa w internecie. „Mama płakała, a mi było smutno, że nie gramy razem”, mówił Mateusz. 

Bracia stworzyli jeden z najpopularniejszych zespołów w Polsce. A jak wygląda ich życie prywatne? Obecnie lider grupy jest w szczęśliwym związku małżeńskim z Moniką Paprocką. Co ciekawe, wcześniej był zaręczony z inną kobietą, jednak kilka dni przed ślubem postanowił się z nią rozstać. „Byłem w poważnym związku z inną dziewczyną. Ślub był zaplanowany, kościół i orkiestra zamówione, wesele opłacone, a biała sukienka wisiała w szafie. Data została już wyznaczona. To była trudna decyzja. Żal mi było siedmiu lat spędzonych z narzeczoną, wszystkich lepszych i gorszych chwil”, mówił w wywiadzie dla Pani.

Od 2017 roku żoną Macieja Szczepanika jest Dominika Gawęda, liderką Blue Cafe.  Natomiast, Mateusz Szczepanik układa swoje życie z żoną Magdą i synem Antosiem poza błyskiem fleszy. Chroni swoją prywatność i rzadko mówi o swoim zaciszu domowym w mediach. Podobnie jest w przypadku Marka, który jest w szczęśliwym związku małżeńskim z Magdaleną. Razem wychowują kilkuletnią Laurę. 

CZYTAJ TEŻ: Od 35 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Historia miłości Elżbiety i Artura Bieńkowskich

Pectus, viva
Fot. Fot: Zuza Krajewska

Zespół Pectus — kariera 

Rodzeństwo postanowiło założyć własny zespół w 2005 roku. Rok później zaczęli odnosić sukcesy. W 2006 roku ich utwór „Spacer” został nagrodzony na Carpathia Festival. Niedługo potem Kuba Wojewódzki zaprosił ich do swojego programu.  

W 2008 roku zespół Pectus zaprezentował swoim fanom teledysk do piosenki „To, co chciałbym Ci dać”, który zachwycił wiele osób. Co więcej, utwór ten zakwalifikował się do 45. Sopot Festiwalu. Wtedy ich kariera zaczęła nabierać tempa. Otrzymali Słowika Publiczności, który umocnił ich pozycję w branży.

Co więcej, w 2009 roku wydali debiutancki album, który został zatytułowany Pectus. Następnie zaczęli otrzymywać wiele nominacji na różnych festiwalach. Później wydali kolejne albumy, takie jak: „Siła Braci”, „Akustycznie”, „Kobiety/Wojciech Młynarski” czy „Rodzinne Kolędowanie”. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Molestowanie, gwałt, łatka seksbomby czy afera z sekstaśmą. Pamela Anderson rozlicza się z trudną przeszłością

Tomasz Szczepanik, Pectus, VIVA! 1/2016
Fot. Zuza Krajewska

Pectus, viva
Fot. Fot: Zuza Krajewska
Pectus,
Fot. Zuza Krajewska / LAF AM

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.