Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku
Fot. Zaha Hadid
ARCHITEKTURA

Zaha Hadid nie żyje. Słynna architekt i pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą Pritzkera zmarła w wieku 65 lat

31 marca 2016 18:25
Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku
Fot. Zaha Hadid

Zaha Hadid - wybitny architekt i pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą Pritzkera, czyli najwyższym architektonicznym wyróżnieniem, zmarła dzisiaj w szpitalu w Miami.

- Z głębokim żalem potwierdzamy, że Zaha Hadid zmarła nagle dziś rano. Dostała ataku serca w szpitalu, do którego trafiła w wyniku ostrego zapalenia oskrzeli - czytamy w oświadczeniu firmy Zaha Hadid Architects.

- Była wyjątkowa. Nie ma nikogo takiego jak ona. Nie odnajdywała się w tłumie, i nie mówię tego ze złośliwością. Żyła we własnym świecie i była wyjątkowa - powiedział brytyjski architekt Graham Morrison. A Lord Rogers  z Pompidou Centre i the Millienium Dome powiedział o niej tygodnikowi „the Guardian” - Była wielką architektką, wyjątkową osobą. Wśród architektów ostatnich kilku dekad nikt nie osiągnął tak wiele, jak ona.

Pochodząca z Iraku artystka mieszkała i tworzyła w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jej projekty były realizowane na całym świecie, m.in. w Hongkongu, Niemczech, Dubaju, Włoszech i Azerbejdżanie. Do jej najważniejszych dzieł należą takie budynki jak Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Aquatics Centre w Parku Olimpijskim w Londynie i Guangzhou Opera House w Chinach. Poza nagrodą Pritzkera, słynna architekt otrzymała też Nagrodę Milesa van der Rohe i Nagrodę Stirlinga.

 

Jeden z najsłynniejszych projektów Hadid

 

Polecamy też: Nigdy nie wyszła za mąż, nie hoduje zwierząt, nie cierpi komputera i nie nosi dżinsów. Zaha Hadid dostała Złoty Medal

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.