Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku
Fot. Zaha Hadid
ARCHITEKTURA

Zaha Hadid nie żyje. Słynna architekt i pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą Pritzkera zmarła w wieku 65 lat

31 marca 2016 18:25
Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku
Fot. Zaha Hadid

Zaha Hadid - wybitny architekt i pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą Pritzkera, czyli najwyższym architektonicznym wyróżnieniem, zmarła dzisiaj w szpitalu w Miami.

- Z głębokim żalem potwierdzamy, że Zaha Hadid zmarła nagle dziś rano. Dostała ataku serca w szpitalu, do którego trafiła w wyniku ostrego zapalenia oskrzeli - czytamy w oświadczeniu firmy Zaha Hadid Architects.

- Była wyjątkowa. Nie ma nikogo takiego jak ona. Nie odnajdywała się w tłumie, i nie mówię tego ze złośliwością. Żyła we własnym świecie i była wyjątkowa - powiedział brytyjski architekt Graham Morrison. A Lord Rogers  z Pompidou Centre i the Millienium Dome powiedział o niej tygodnikowi „the Guardian” - Była wielką architektką, wyjątkową osobą. Wśród architektów ostatnich kilku dekad nikt nie osiągnął tak wiele, jak ona.

Pochodząca z Iraku artystka mieszkała i tworzyła w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jej projekty były realizowane na całym świecie, m.in. w Hongkongu, Niemczech, Dubaju, Włoszech i Azerbejdżanie. Do jej najważniejszych dzieł należą takie budynki jak Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Aquatics Centre w Parku Olimpijskim w Londynie i Guangzhou Opera House w Chinach. Poza nagrodą Pritzkera, słynna architekt otrzymała też Nagrodę Milesa van der Rohe i Nagrodę Stirlinga.

 

Jeden z najsłynniejszych projektów Hadid

 

Polecamy też: Nigdy nie wyszła za mąż, nie hoduje zwierząt, nie cierpi komputera i nie nosi dżinsów. Zaha Hadid dostała Złoty Medal

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.