Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku
Fot. Zaha Hadid
ARCHITEKTURA

Zaha Hadid nie żyje. Słynna architekt i pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą Pritzkera zmarła w wieku 65 lat

31 marca 2016 18:25
Zaha Hadid, Heydar Aliyev Center w Baku
Fot. Zaha Hadid

Zaha Hadid - wybitny architekt i pierwsza kobieta uhonorowana nagrodą Pritzkera, czyli najwyższym architektonicznym wyróżnieniem, zmarła dzisiaj w szpitalu w Miami.

- Z głębokim żalem potwierdzamy, że Zaha Hadid zmarła nagle dziś rano. Dostała ataku serca w szpitalu, do którego trafiła w wyniku ostrego zapalenia oskrzeli - czytamy w oświadczeniu firmy Zaha Hadid Architects.

- Była wyjątkowa. Nie ma nikogo takiego jak ona. Nie odnajdywała się w tłumie, i nie mówię tego ze złośliwością. Żyła we własnym świecie i była wyjątkowa - powiedział brytyjski architekt Graham Morrison. A Lord Rogers  z Pompidou Centre i the Millienium Dome powiedział o niej tygodnikowi „the Guardian” - Była wielką architektką, wyjątkową osobą. Wśród architektów ostatnich kilku dekad nikt nie osiągnął tak wiele, jak ona.

Pochodząca z Iraku artystka mieszkała i tworzyła w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jej projekty były realizowane na całym świecie, m.in. w Hongkongu, Niemczech, Dubaju, Włoszech i Azerbejdżanie. Do jej najważniejszych dzieł należą takie budynki jak Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Aquatics Centre w Parku Olimpijskim w Londynie i Guangzhou Opera House w Chinach. Poza nagrodą Pritzkera, słynna architekt otrzymała też Nagrodę Milesa van der Rohe i Nagrodę Stirlinga.

 

Jeden z najsłynniejszych projektów Hadid

 

Polecamy też: Nigdy nie wyszła za mąż, nie hoduje zwierząt, nie cierpi komputera i nie nosi dżinsów. Zaha Hadid dostała Złoty Medal

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?